POLITYKAPOLSKAŚWIAT

Wiceprezydent USA Kamala Harris w Polsce. Spotkała się z Morawieckim. „Rosja poniesie konsekwencje za swoje działania”

Kamala Harris w Warszawie

9 marca do Polski przyleciała wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Kamalą Harris.

Amerykański Air Force Two wylądował na warszawskim Lotnisku Chopina po godz. 22. Amerykańską wiceprezydent powitał m.in. ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

10 marca Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki spotkał się z nią w Warszawie.

„Witam w Polsce w tych specyficznych okolicznościach. Cieszę się, że mamy tak silny sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. To bardzo ważne, żeby wzmocnić wschodnią flankę NATO, zwłaszcza w obliczu tego, co dzieje się obecnie na Ukrainie” – powiedział Morawiecki.

„Musimy omówić to jak możemy pomóc Ukraińcom, utrzymać integralność terytorialną i suwerenność. Oni walczą też za naszą wolność i za wolność całej Europy.
Bardzo dziękuję też za odważną decyzję o uniezależnieniu się od rosyjskiego gazu, bo to też jest część rosyjskiej machiny wojennej” – dodał premier.

Warszawa. Wiceprezydent USA Kamala Harris i premier Mateusz Morawiecki (fot. KPRM)

„Jestem na wschodniej flance NATO, żeby potwierdzić nasze zaangażowanie w Polsce i w Sojuszu. Stoimy zjednoczeni w wielu sprawach, szczególnie w sprawie Ukrainy i jesteśmy gotowi do obrony zasad, które są dla nas integralne” – rozpoczęła mówić Kamala Harris.

„Cieszę się z zeszłotygodniowej rozmowy telefonicznej z premierem Morawieckim, omówiliśmy wtedy wiele spraw, łącznie ze wspaniałą pracą ludzi w Polsce, którzy tak hojnie i z wielką odwagą pomagają i przyjmują uchodźców z Ukrainy.

Będziemy rozmawiać o niesłabnącym zaangażowaniu USA we wspieranie tego regionu i ludzi z Ukrainy, o pomocy w dziedzinie bezpieczeństwa i pomocy humanitarnej, o tym co sprawi, że Rosja poniesie konsekwencje za swoje działania” – stwierdziła wiceprezydent USA.

– Rosja poniesie ciężkie konsekwencje za swoje agresywne działania – dodała.

Dzisiejsza wizyta wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamali Harris jest potwierdzeniem strategicznego partnerstwa polsko-amerykańskiego. Podczas spotkania politycy rozmawiali o wspólnej odpowiedzi społeczności międzynarodowej na agresję militarną Rosji w Ukrainie. Kluczowym aspektem jest odcięcie Rosji od źródeł finansowania działań wojennych oraz wzmocnienie wschodniej flanki NATO i bezpieczeństwa w naszym regionie.

Wiceprezydent Kamala Harris podkreśliła, że jej obecność jest potwierdzeniem zaangażowania USA we wzmocnienie wschodniej flanki NATO w Polsce. Stany Zjednoczone są gotowe do obronny wszystkich zasad, które są integralne dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kamala Harris wspólnie z premierem Mateusz Morawieckim omawiali również sankcje wobec Rosji oraz odcięcie jej od źródeł finansowania działań wojennych. Przywódcy podczas rozmowy w sprawie sankcji podkreślili, że Federacja Rosyjska poniesie konsekwencje za swoje działania.

– Stany Zjednoczone w pełni potwierdzają sojusznicze zobowiązania wobec nas i zapewniają, że Putin poniesie ciężkie konsekwencje za swoje agresywne działania. Bardzo się cieszę, że Stany Zjednoczone podzielają pogląd Polski w kwestii całkowitego uniezależnienia się od rosyjskich surowców energetycznych i jako jedno z pierwszych państw na świecie wprowadziły na nie embargo – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jest to pierwsza wizyta wiceprezydent Harris w Polsce.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button