POLITYKAŚWIAT

Waszyngton. Tusk w Białym Domu: „Ameryka nie zawaha się przyjść z pomocą Polsce”. Apache dla naszego wojska

Wizyta w USA

To była historyczna wizyta i poważna rozmowa, w poważnej chwili.

Premier Donald Tusk wraz z prezydentem Andrzejem Dudą spotkali się z prezydentem USA Joe Bidenem w Waszyngtonie. Była to okazja do upamiętnienia 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO, ale także rozmowy o przyszłości. Premier Donald Tusk podkreślił, że Polska i Stany Zjednoczone mają wspólne poglądy na kwestie związane z bezpieczeństwem – w tym również konieczność wsparcia Ukrainy w walce z Rosją. USA ogłosiło również, że planuje udzielić Polsce pożyczki w wysokości 2 mld dolarów na zakup 96 śmigłowców Apache.

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce ponad 800 rakiet ziemia-powietrze JASSM, 745 rakiet powietrze-powietrze AIM-120C i ponad 200 rakiet powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder Block II.

Biały Dom. Andrzej Duda, Joe Biden i Donald Tusk (fot. KPRP)

Silna Polska to bezpieczna Europa

Premier Donald Tusk podczas spotkania w Białym Domu podziękował prezydentowi Joe Bidenowi za zaproszenie do USA z okazji 25. rocznicy Polski w NATO oraz za jego walkę i wiarę w zasady Sojuszu Północnoatlantyckiego.


– Chciałbym serdecznie podziękować, nie tylko za zaproszenie nas w rocznicę członkostwa Polski w NATO, ale przede wszystkim za to, że nigdy nie zapomniałeś, dlaczego ono powstało – powiedział podczas spotkania Prezes Rady Ministrów Donald Tusk.

Szef polskiego rządu podziękował również za osobiste zaangażowanie J. Bidena w rozszerzenie NATO o Polskę. Premier przekazał także ważne przesłanie w imieniu Polaków.

Biały Dom. Andrzej Duda, Joe Biden i Donald Tusk (fot. KPRP)

– Nasz kraj jest teraz stabilną demokracją, przewidywalną dla naszych sojuszników, od której w ogromnym stopniu zależy bezpieczeństwo całego regionu. (…) Kiedy my, Polacy, wyruszyliśmy w drogę na Zachód, papież Jan Paweł II powiedział światu: „Nie może być sprawiedliwej Europy bez niepodległej Polski”. A dzisiaj powiedziałbym: nie może być bezpiecznej Europy bez silnej Polski i nie może być sprawiedliwej Europy bez wolnej oraz niezależnej Ukrainy – mówił szef polskiego rządu.

Premier Tusk podkreślił rolę naszego kraju w NATO. Jesteśmy liderem wśród państw Sojuszu pod względem wydatków na obronność. W 2024 r. planujemy przeznaczyć na ten cel 4,2% PKB, czyli około 160 mld zł.


– Polska jest i będzie solidnym i trwałym filarem społeczności transatlantyckiej. Nasze zobowiązania traktujemy poważnie, bardziej niż ktokolwiek inny w Europie – zaznaczył podczas spotkania z Bidenem.

NATO to podstawa naszego bezpieczeństwa

– Główny cel mojej wizyty, to potwierdzenie jednoznaczne, że Ameryka (USA to nie kontynent! – red.) nigdy nie zawaha się przyjść z pomocą Polsce, jeśli kiedykolwiek Polska będzie zaatakowana, że artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest niepodważalny. Chciałem wiedzieć, że Amerykanie czują się zobowiązani, i zawsze będą zobowiązani do natychmiastowego działania, gdybyśmy takiej pomocy potrzebowali – powiedział po spotkaniu z prezydentem USA premier Donald Tusk.

Biały Dom. Andrzej Duda, Joe Biden i Donald Tusk (fot. KPRP)

Art. 5 wskazuje, że atak na jedno państwo w NATO jest atakiem przeciwko wszystkim krajom Sojuszu. Szef polskiego rządu podkreślił, że jest to szczególnie istotne w kontekście wojny, która ma miejsce za naszą wschodnią granicą.

– Imponująca była jedność przy tym stole. W każdym punkcie tej rozmowy mieliśmy wspólne stanowisko z prezydentem Joe Bidenem i stroną amerykańską – przyznał Donald Tusk.

Wsparcie Ukrainy w wojnie z Rosją

Szef polskiego rządu podkreślił podczas konferencji prasowej jak ważne jest solidarne wsparcie dla Ukrainy, która walczy za swoją i za naszą wolność. Wsparcie w postaci uzbrojenia, pomocy humanitarnej czy materialnej to obowiązek nie tylko państw europejskich, ale także NATO.


– Rozmawialiśmy o tym, na ile możliwe jest szybkie odblokowanie pomocy amerykańskiej. Wymienialiśmy również uwagi, w jaki sposób my Polacy mobilizujemy Unię Europejską na rzecz tej pomocy – powiedział szef polskiego rządu.

Biały Dom. Andrzej Duda, Joe Biden i Donald Tusk (fot. KPRP)

Prezydent Joe Biden zapowiedział amerykańskie wsparcie dla Ukrainy walczącej z rosyjskim agresorem. Podziękował także za pomoc jaką Polska okazała swojemu wschodniemu sąsiadowi.

Polska razem z USA zwiększa potencjał obronny

Strona amerykańska zapowiedziała, że udzieli Polsce pożyczki, w ramach programu Foreign Military Financing, w wysokości 2 mld dolarów. Nasz kraj będzie mógł zakupić od Stanów Zjednoczonych 96 śmigłowców Apache. Wschodnia flanka NATO musi być odpowiednio zabezpieczona.


– Jest informacja o możliwym kredycie ze strony Amerykanów, korzystnym kredycie na śmigłowce. To świeża informacja, ale traktujemy ją bardzo poważnie- podkreślił Tusk.

Biały Dom. Donald Tusk (fot. KPRP)

Współpraca na rzecz rozwoju energetyki jądrowej

Prezes Rady Ministrów zapowiedział, że polski rząd będzie utrzymywać współpracę z USA również w obszarze energetyki jądrowej czy współpracy technologicznej.

– Rozmawialiśmy również na temat bardzo intensywnej, coraz lepszej współpracy polsko-amerykańskiej, w tym w kwestii energetyki. Jesteśmy po decyzji, jeśli chodzi o trzy bloki, pierwszej elektrowni jądrowej. Myślimy także o tym, aby kontynuować współpracę z Amerykanami w tym zakresie – przekazał w Waszyngtonie Donald Tusk.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button