RÓŻNOŚCI

Warszawskie ZOO z egotycznymi mieszkańcami. Mistrzowie latania w wodzie przybyli z Holandii

Warszawskie ZOO budynek Hipopotamiarni z Akwarium Morskim

Dwa samce Aetobatus ocellatus, czyli orlenia plamistego, 10 sierpnia przyjechały z Burgers’ ZOO w Arnhem w Holandii do Warszawskiego ZOO.

Od 16 sierpnia nowych mieszkańców można odwiedzać w Akwarium Morskim w Hipopotamiarni.

Starszy, 2-letni samiec ma masę ok. 20 kg, drugi, roczny – waży 10 kg. Te orlenie jeszcze podrosną, gdyż średnica płaszcza orleni plamistych może mieć nawet 1,5 m, a ich masa osiągać do 30 kg.

Transport takich zwierząt to ciekawe przedsięwzięcie. W zbiorniku, w którym transportuje się te piękne ryby, cały czas musi krążyć woda. To bardzo ważne, ponieważ zwierzęta te bez przerwy muszą być w ruchu. Po przybyciu na miejsce, przenoszenie orleni do ich docelowego zbiornika wymagało uwagi i wcześniejszego przygotowania, gdyż bardzo ważne było wyrównanie parametrów wody między zbiornikiem transportowym a nowym domem ryb. Na szczęście cały proces przebiegł bez problemów.

Orlenie przez kilka dni przyzwyczajały się do nowego domu, dlatego zwiedzający nie mogli ich zobaczyć. Po wstępnej fazie aklimatyzacji te majestatyczne zwierzęta można odwiedzać od tego tygodnia w Akwarium Morskim w Hipopotamiarni Warszawskiego ZOO.

W naturze orlenie plamiste zamieszkują Indo-Pacyfik, czyli tropikalne wody Oceanu Indyjskiego i zachodnio-środkową część Pacyfiku. Poruszają się zupełnie inaczej niż inne, „zwykłe” ryby – wygląda to jak spokojny lot ptaka, ale pod wodą.

W skład diety tych majestatycznych płaszczek wchodzą głównie kraby, małże i ślimaki, których pancerze kruszą w mocnych szczękach. Chętnie polują też na ośmiornice i inne wodne zwierzęta. Występują głównie na terenach przybrzeżnych w tym w okolicach ujść rzek.

Ze względu na łatwo dostępne miejsce występowania często wpadają w sieci rybackie. Są szeroko wykorzystywane w celach kulinarnych. Ich niezwykle długie ogony, wykorzystywane są przez lokalną ludność do produkcji ozdób. Problemem jest też zanieczyszczenie wód strefy przybrzeżnej, mające niekorzystny wpływ na te zwierzęta. Te wszystkie czynniki powodują że liczebność ich populacji systematycznie spada.

W zbiorniku Akwarium Morskiego, poza orleniami, można podziwiać kilkanaście gatunków ryb, w tym raje omańskie rekiny bambusowe.

Orleń plamisty (fot. ZOO Warszawa)

Warszawskie ZOO

Miejski Ogród Zoologiczny został otwarty dla zwiedzających w 1928 r. i już wówczas był nowoczesną placówką, spełniającą (ówczesne) standardy hodowli zwierząt, służącą nauce i edukacji. Od tamtej pory wiele się zmieniło, ale idea ochrony zagrożonych gatunków pozostaje aktualna.

Misja Warszawskiego ZOO: Chronimy przyrodę, by ocalić wspólny świat ludzi i zwierząt. Naszą misję realizujemy współpracując z ogrodami zoologicznymi i instytucjami naukowymi z całego świata. Pasją, wiedzą i doświadczeniem służymy walce o przetrwanie ginących gatunków. Łączymy modelową hodowlę z badaniami naukowymi i edukacją ekologiczną. Prowadzimy Ptasi Azyl i ośrodek CITES dla zwierząt potrzebujących pomocy. Jesteśmy wizytówką bogatej historii Warszawy i częścią jej przyszłości – zieloną wyspą w sercu stolicy.

Motto: Działajmy wspólnie, by chronić przyrodę!

Wizja: Zanim nadejdą czasy, kiedy ogrody zoologiczne staną się niepotrzebne, a zwierzęta wrócą do swoich naturalnych środowisk, będziemy dla nich domem. Najlepszym z możliwych.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA). Dzięki temu hodowla zwierząt, prowadzona jest w sieci zrzeszonych ogrodów i może w ten sposób zapewnić swego rodzaju bank żywych genów zwierząt, aby odtwarzać lub zasilać dzikie populacje.

Na powierzchni 40 ha Warszawskiego ZOO eksponowanych jest prawie 12 000 zwierząt, należących do 570 gatunków, z których 49 jest objętych programami ratowania zwierząt zagrożonych wyginięciem. Są wśród nich zarówno zwierzęta żyjące w Polsce – wydry, niedźwiedzie brunatne, czy bociany, jak i liczne okazy egzotyczne – słonie afrykańskie, żyrafy Rothschilda, nosorożce indyjskie, gibbońce, różne gatunki ptaków, gadów i tropikalnych ryb. Szczególną uwagę warto zwrócić na rezydencję goryli i szympansów, Ptaszarnię z Halą Wolnych Lotów, Hipopotamiarnię czy Akwarium z panoramiczną ekspozycją Amazonii. Większość zwierząt można oglądać na wybiegach, a zimą – wewnątrz pawilonów (na terenie ZOO znajduje się 10 obiektów, które umożliwiają komfortowe zwiedzanie o każdej porze roku). W centrum Ogrodu znajduje się plac zabaw i polana piknikowa. Na terenie Ogrodu zlokalizowane są punkty gastronomiczne, bezpłatne toalety oraz sklepiki z pamiątkami czynne przez większą część roku. Pawilony są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. W ZOO obowiązuje zakaz palenia tytoniu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button