Tematem rozmów było wspólne przeciwdziałanie przestępczości zorganizowanej, szczególnie w stolicy.
Działania związane z przestępczością wśród obcokrajowców były jednym z tematów narady prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka oraz szefów Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urzędu ds. Cudzoziemców.
Prezydent Warszawy i przedstawiciele służb podkreślali podczas spotkania znaczenie skoordynowanych działań wszystkich jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne. Według statystyk policyjnych, w 2024 roku spośród wszystkich podejrzanych o przestępstwa w Polsce obcokrajowcy stanowili 5%. Minister Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę, że liczba ta jest wystarczająco duża, aby traktować problem poważnie. Podziękował prezydentowi Trzaskowskiemu za bliską współpracę w ostatnich miesiącach, szczególnie w kontekście ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej oraz różnych akcji podnoszących poziom bezpieczeństwa w Warszawie.
Warszawa stawia na bezpieczeństwo
Prezydent Trzaskowski mówił o zwiększaniu środków finansowych na rzecz bezpieczeństwa oraz inwestycji w nowoczesne technologie, które mogą wspomóc służby w ich codziennej pracy. Zaznaczył również, że współpraca z mieszkańcami Warszawy jest kluczowa, aby skutecznie przeciwdziałać przestępczości i zapewnić bezpieczeństwo w mieście.
– Bezpieczeństwo jest dla nas wszystkich najważniejsze i dlatego też wdrożyłem program Warszawa Chroni, w którym robimy wszystko, żeby Warszawa dalej była bezpieczna. Bardzo się cieszę z tego, że rząd twardo reaguje i nie dopuszcza do tego, żeby grupy przestępcze ze Wschodu mogły się odradzać i zagrozić bezpieczeństwu państwa oraz mieszkanek i mieszkańców. Państwo działa, a my współpracujemy ze wszystkimi służbami i dalej będziemy współpracować. Naszym zadaniem jest zdusić w zalążku każde ewentualne źródło niebezpieczeństwa dla Warszawy i dla Polski. Działamy, bo też bardzo ważne jest to, żeby wysłać bardzo klarowny sygnał – zero tolerancji dla wszystkich tych cudzoziemców, którzy wchodzą w konflikt z prawem – powiedział Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Prezydent odniósł się także do artykułów mówiących o wzroście przestępczości wśród obcokrajowców, podkreślając, że miasto i służby są świadome problemu i podejmują odpowiednie działania.
– Bardzo dziękuję panu ministrowi za to spotkanie, bo dzisiaj spotkaliśmy się ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w Polsce i w Warszawie. Współpracujemy z policją, dopłacamy do dodatkowych patroli, kupujemy sprzęt. Jako miasto rozwijamy system monitoringu i wzmacniamy Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa – dodał prezydent m.st Warszawy.
Wyzwania i priorytety
Podczas briefingu, minister Siemoniak podkreślił, że największe aglomeracje, takie jak Warszawa, są najbardziej narażone na różne formy przestępczości, w tym przestępczość zorganizowaną oraz przestępstwa popełniane przez obcokrajowców. Minister zaznaczył, że dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne jest to absolutny priorytet. – Nie możemy pozwolić na to, żeby zorganizowane grupy przestępcze składające się z obcokrajowców burzyły porządek publiczny i zmniejszały stopień bezpieczeństwa. Bardzo dziękuję panu prezydentowi za zaangażowanie, zainteresowanie, gotowość samorządu miasta stołecznego do współdziałania z nimi. Zrobimy wszystko wspólnie, żeby ulice były bezpieczne, żeby przestępczość zorganizowana, porachunki przestępcze w Polsce absolutnie nie miały miejsca – powiedział Tomasz Siemoniak, minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. – Wspólnie pracowaliśmy nad ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej, działamy, jeśli chodzi o różne akcje w Warszawie podnoszące poziom bezpieczeństwa wzmacniające policję, straż miejską tutaj w ostatnich miesiącach wielokrotnie mieliśmy się okazję spotykać, takie spotkania, jak to dzisiejsze planujemy w następnej wielkich aglomeracjach, żeby ściśle współdziałać – dodał minister Tomasz Siemoniak.