WARSZAWA

Warszawa. W Szpitalu Południowym pojawią się pacjenci zakażeni COVID-19

Szpital Południowy

Aby zapewnić odpowiednią wydajność sieci tlenowej w placówce trwa budowa nowej niezależnej instalacji.

Dzięki temu od 12 listopada br. Szpital Południowy planuje wznowić przyjęcia pacjentów zakażonych COVID-19.

Zgodnie z decyzją ministra zdrowia w Szpitalu Południowym działa tymczasowy szpital covidowy z 300 miejscami do leczenia osób zakażonych koronawirusem.

Podjęliśmy natychmiast decyzje i działania zmierzające do rozbudowy instalacji tlenowej, tak aby Szpital Południowy był w stanie wypełnić decyzję ministra zdrowia i aby jak najszybciej wznowić przyjęcia pacjentów. Bez wybudowania całej nowej, niezależnej instalacji tlenowej, powrót do pełnego obłożenia nie jest możliwy. Na bieżąco informujemy o harmonogramie prac przedstawicieli wojewody mazowieckiego– mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy. – W ekspresowym tempie powstał projekt nowej instalacji i trwają już prace budowlane. Ich zakończenie, czyli budowa niezależnej dodatkowej sieci wewnętrznej oraz instalacji zewnętrznej do zbiornika tlenu i niezbędne odbiory, planowane są zgodnie z harmonogramem w przyszłym tygodniu. Przyjęcia pacjentów szpital planuje rozpocząć w piątek (12 listopada). Jeśli uda nam się skończyć choć jeden dzień wcześniej, będziemy bardzo zadowoleni – dodaje wiceprezydent Kaznowska.

W budynku Szpitala Południowego wykonawca prac zamontował już uchwyty do podłączenia nowej instalacji tlenowej, otworzył przestrzenie w sufitach oraz prowadzi zaawansowane prace budowlane na terenie placówki. Rozpoczął się już również sam montaż elementów nowej sieci tlenowej.

Przypomnijmy: w niedzielę 24 października br., w placówce padł rekord liczby przyjętych pacjentów – w szpitalu hospitalizowano wówczas 270 osób. Wszyscy leczeni wymagali tlenoterapii na różnych poziomach, w tym również podłączenia do urządzeń typu hi-flow (aparat do wysoko-przepływowej terapii tlenem) oraz respiratorów. Z powodu jednoczesnego ogromnego poboru tlenu dostarczanego pacjentom hospitalizowanym w Szpitalu Południowym, doszło do ponad dwukrotnego obciążenia sieci tlenowej i uszkodzenia elementów instalacji (reduktorów).

W związku z tym, 27 października br. w szpitalu zwołano sztab kryzysowy z udziałem wojewody mazowieckiego, który podjął decyzję, aby pacjenci pozostali w placówce.

Następnego dnia rano (28 października br.) reduktory zostały wymienione. Nie było potrzeby relokowania pacjentów. Jednakże z powodu olbrzymiego przekroczenia poboru tlenu niezbędne było wstrzymanie przyjęć pacjentów i zejście do jednoczesnego poboru tlenu na poziomie ok. 100m³ na godzinę.

Podkreślamy: Szpital Południowy był projektowany jako wieloprofilowa placówka medyczna, a nie szpital covidowy, gdzie zachodzi konieczność jednoczesnego podłączenia do tlenu niemal 300 pacjentów – wydolność istniejącej instalacji to ok. 100 m³ tlenu na godzinę, a zapotrzebowanie na pobór tlenu wyniosło ponad 220 m³ na godzinę.

Stolica. W budynku Szpitala Południowego rozpoczął się już montaż nowej sieci tlenowej (fot. UMW)

Szpital Praski przygotował już 102 łóżka covidowe

2 listopada br. minister zdrowia wydał decyzję o przekształceniu Szpitala Praskiego w tymczasowy szpital covidowy z 271 łóżkami dla pacjentów z dodatnim wynikiem na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Domagaliśmy się przekształcenia tej placówki w wielospecjalistyczny szpital do leczenia pacjentów z koronawirusem, aby odciążyć inne miejskie szpitale, gdzie nie ma oddziałów covidowych a przybywa tam coraz więcej osób zakażonych COVID-19 z chorobami współistniejącymi – wyjaśnia Renata Kaznowska. –  Otrzymaną decyzję już zaskarżyliśmy ponieważ nie zgadzamy się, aby Szpital Praski pełnił jedynie funkcję szpitala tymczasowego. Zwracaliśmy uwagę, że istniejąca tam instalacja tlenowa nie wytrzyma tak dużego obciążenia a pracujący w placówce ortopedzi, położnicy czy urolodzy nie są ekspertami od niewydolności oddechowej spowodowanej COVID-19. Niezależnie od zaskarżenia decyzji, w trosce o mieszkańców naszego miasta robimy swoje i uruchamiamy w  Szpitalu Praskim kolejne łóżka  – dodaje wiceprezydent.

W cztery dni (od 2 listopada br.) w placówce zostały przygotowane już 102 łóżka dla pacjentów z COVID-19, w tym:

– 42 łóżka dla pacjentów covidowych bez chorób współistniejących- zajętych jest 39 (w tym z 6 respiratorów-  zajętych jest 5);

– 30 łóżek dla pacjentów chirurgiczni z dodatnim wynikiem SarsCov-2 – zajętych jest już 20 miejsc;

– z przygotowanych 15 łóżek dla pacjentów ortopedyczno-urazowych z dodatnim wynikiem SarsCov-2: zajętych jest już 9;

– pacjentki ginekologiczne i położnicze z dodatnim wynikiem SarsCov-2: przygotowanych 8 łóżek – zajęte 1;

– pacjenci urologiczni z dodatnim wynikiem SarsCov-2: przygotowanych 7  łóżek   – zajętych 2.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button