POLSKA

Warszawa. Spotkanie Dudy, Nowackiej i Sikorskiego z szefową dyplomacji Japonii Yōko Kamikawą

Polska - Japonia

Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się w Warszawie z szefową dyplomacji Japonii Yōko Kamikawą.

W trakcie spotkania ministrowie pozytywnie ocenili dorobek polsko-japońskiego partnerstwa strategicznego, które łączy oba państwa od 2015 r. Wśród najważniejszych płaszczyzn współpracy minister Sikorski wymienił dialog polityczny, współpracę ekonomiczną oraz naukową, a także kwestie z zakresu bezpieczeństwa i obrony. Rozmówcy z uznaniem odnieśli się do wszechstronnego charakteru dwustronnych relacji ekonomicznych i roli Japonii jako czołowego pozaeuropejskiego inwestora w Polsce. Obie strony odnotowały potencjał tkwiący we współpracy w dziedzinie zaawansowanych technologii.


W trakcie rozmów minister Sikorski i jego japońska odpowiedniczka zaakcentowali podobne rozumienie przez Warszawę i Tokio podstawowych wartości ładu międzynarodowego takich jak: demokracja, prawa człowieka, poszanowanie integralności terytorialnej i suwerenności państw. Znajduje to odzwierciedlenie w praktycznej współpracy Polski i Japonii na arenie międzynarodowej, między innymi w odniesieniu pomocy udzielanej Ukrainie.

Minister Kamikawa podkreśliła rolę Polski w działaniach na rzecz wsparcia Ukrainy i zadeklarowała chęć współpracy z polskimi przedsiębiorcami w przyszłej odbudowie tego kraju.

Omawiając sytuację międzynarodową rozmówcy podkreślili znaczenie respektowania praw ludności cywilnej w konfliktach, nieużywania siły w stosunkach między państwami oraz pokojowego rozwiązywania sporów.

Yoko Kamikawa i Andrzej Duda (fot. KPRP)

Spotkanie prezydenta RP z Minister Spraw Zagranicznych Japonii

Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Minister Spraw Zagranicznych Japonii Panią Yōko Kamikawę.

Tematem rozmowy były dwustronne relacje polityczne i gospodarcze – Polskę i Japonię łączy partnerstwo strategiczne.


Poruszono również kwestie bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, a także sytuacji w Azji Południowo–Wschodniej.

Minister Kamikawa potwierdziła wolę współpracy z Polską w procesie odbudowy Ukrainy.

Yoko Kamikawa i Barbara Nowacka (fot. MEN)

Spotkanie Minister Edukacji Barbary Nowackiej z Minister Spraw Zagranicznych Japonii Yōko Kamikawą

Minister Edukacji Barbara Nowacka spotkała się z Minister Spraw Zagranicznych Cesarstwa Japonii Yōko Kamikawą. Tematem rozmów było między innymi wsparcie przez Japonię uczniów i uczennic z Ukrainy uczęszczających do szkół w Polsce oraz wymiana doświadczeń obu państw w zakresie edukacji.

W szkołach w Polsce uczy się ok. 150 tys. uczniów z Ukrainy, którzy wraz z rodzinami uciekli ze swojego kraju przed wojną. W czasie spotkania z Minister Spraw Zagranicznych Japonii Yōko Kamikawą, Minister Edukacji Barbara Nowacka podziękowała za pomoc kierowaną przez Japonię do dzieci i młodzieży z Ukrainy. Obie strony zgodziły się, że zaangażowanie Polski i Japonii w pomoc dla Ukrainy pomoże budować jak najlepsze trójstronne relacje.

– „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” mówi polskie przysłowie. Japonia od lat udowadnia, że jest przyjacielem Polski i Polaków. Wiemy, że możemy liczyć na wsparcie Japonii, podobnie, jak obecnie na to wsparcie mogą liczyć Ukraińcy, także ci przebywający na terenie Rzeczypospolitej – powiedziała minister Nowacka.

Jak zaznaczyła, w Polsce zainteresowanie Japonią i jej kulturą jest duże, zwłaszcza wśród młodzieży.


– Mam nadzieję na wzajemną promocję naszych krajów i kultur także w wymiarze edukacji – podkreśliła minister Nowacka.

Minister Spraw Zagranicznych Japonii Yōko Kamikawa wskazała na znaczenie strategicznego partnerstwa obu krajów. Podkreśliła, że Japonia chce współpracować z krajami właśnie takimi jak Polska, które – jak powiedziała – miłują wolność.

– Bardzo mi zależy na dialogu między naszymi krajami i wymianie doświadczeń także w zakresie edukacji – zapewniła minister Kamikawa.

Spotkanie w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej trwało godzinę. Obie strony zadeklarowały wolę kontynuowania rozmów i budowania jak najlepszych relacji.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button