POLSKA

Warszawa. Spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy i Ołeny Zełenskiej

Polska - Ukraina

W Belwederze Agata Kornhauser-Duda gościła małżonkę prezydenta Ukrainy Ołenę Zełenską, która przebywa z wizytą w Polsce.

O życiu w ogarniętym wojną kraju, najmłodszych – bezbronnych ofiarach wojny i codzienności w poczuciu zagrożenia i w obliczu kolejnych gróźb rosyjskiego przywódcy małżonka prezydenta RP rozmawiała z Pierwszą Damą Ukrainy Ołeną Zełenską.

Pierwsze Damy omawiały wspólne działania na rzecz wsparcia Ukrainy – pomocy humanitarnej dla ogarniętego wojną kraju, najpilniejszych potrzebach, zapewnieniu bezpieczeństwa najmłodszym – w tym ewakuacji chorych dzieci i pozbawionych opieki sierot.

Agata Kornhauser-Duda zapewniła o trosce o Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w Polsce, nieustających wysiłkach Polski i Polaków na rzecz wsparcia Ukrainy i gotowości do dalszego wsparcia.

Małżonki prezydentów Polski i Ukrainy rozmawiały niedawno w Nowym Jorku. To tam Pierwsze Damy Polski, Litwy i Ukrainy postanowiły o podjęciu współpracy w ramach formatu Trójkąta Lubelskiego w dziedzinie humanitarnej czy edukacyjnej.

Spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy i Ołeny Zełenskiej (fot. KPRP)

Pierwsze Damy Polski i Ukrainy o pomocy najmłodszym pacjentom

Pierwsze Damy Polski i Ukrainy wspólnie odwiedziły Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

To największy wysoko wyspecjalizowany szpital pediatryczny w Polsce, w którym wsparcie otrzymują najmłodsi pacjenci od urodzenia aż do 18 roku życia.

Od początku wojny na Ukrainie Instytut ratuje małych pacjentów z Ukrainy – niemal 450 dzieci znalazło wsparcie w murach szpitala, a ponad 800 otrzymało pomoc w poradniach i na Izbie Przyjęć.

W Centrum Zdrowia Dziecka Pierwsze Damy rozmawiały o pomocy i leczeniu dzieci z Ukrainy oraz współpracy z lekarzami i szpitalami ukraińskimi.

W spotkaniu wzięli udział dyrekcja centrum i lekarze, a także m.in. prof. Piotr Czauderna, przewodniczący prezydenckiej rady do spraw Ochrony Zdrowia.

Lekarze opowiadali o swojej codziennej pracy z małymi pacjentami, szkoleniu kolegów z Ukrainy i międzynarodowej współpracy szpitali w zakresie ewakuacji chorych dzieci z ogarniętego wojną kraju.

Rozmawiano także o polsko-ukraińskiej współpracy w zakresie leczenia dzieci chorych onkologicznie i polskich konwojach humanitarnych – zorganizowanych społecznie we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP – które przywiozły najciężej chore dzieci wymagające natychmiastowej pomocy medycznej.

W sumie w polskich szpitalach pomoc otrzymało 15 tys dzieci z Ukrainy. Wiele znalazło też wsparcie w specjalistycznych placówkach za granicą.

Agata Kornhauser-Duda relacjonowała swoją niedawną wizytę w Lwowie i spotkanie w Zachodnioukraińskim Specjalistycznym Centrum Medycznym dla Dzieci, z którym także współpracuje polskie Centrum Zdrowia Dziecka.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button