POLSKA

Warszawa. Spotkania Radosława Sikorskiego i Andrzeja Dudy z senatorami amerykańskimi

Siedziba MSZ i Pałac Prezydencki

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski gościł w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych amerykańskich senatorów Christophera Coonsa i Michaela Roundsa.

Christopher Coons, demokratyczny senator ze stanu Delaware, i Michael Rounds, republikański senator z Dakoty Południowej, rozpoczęli swoją wizytę w Europie od spotkania z ministrem Radosławem Sikorskim. Szef polskiego MSZ przedstawił priorytety polityki zagranicznej rządu, podkreślając, że Stany Zjednoczone są strategicznym partnerem Polski, która pozostanie ich lojalnym, stabilnym i zaangażowanym sojusznikiem. Minister Sikorski zapewnił, że Warszawa jest również ważnym, silnym ogniwem Sojuszu Północnoatlantyckiego, i zapowiedział, że jednym z priorytetów przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej będzie wzmacnianie relacji transatlantyckich.

Rozmowa dotyczyła również aktualnej sytuacji związanej z wojną prowadzoną przez Rosję przeciwko Ukrainie i szerszego kontekstu bezpieczeństwa europejskiego. Rozmówcy zgodzili się co do konieczności udzielania wschodniemu sąsiadowi Polski dalszej wszechstronnej pomocy. Radosław Sikorski podziękował za dotychczasowe wsparcie dla Kijowa ze strony amerykańskiego Kongresu i zaapelował o szybką decyzję w sprawie przyznania kolejnego pakietu środków. W tym kontekście ocenił, że konsekwencje podboju Ukrainy przez Rosję byłyby katastrofalne, a koszt powstrzymania Putina w takim przypadku – znacznie wyższy niż koszt wspierania Kijowa w obecnej sytuacji.

Andrzej Duda. Spotkanie z senatorami USA (fot. KPRP)

Duda. Spotkanie z senatorami USA

Prezydent Andrzej Duda, Szef Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak oraz Doradca Prezydenta RP Wojciech Gerwel spotkali się z senatorami USA Chrisem Coonsem i Mikiem Roundsem.

Tematem rozmów były kwestie bezpieczeństwa, w tym wojny na Ukrainie, a także rozwój Inicjatywy Trojmorza oraz dwustronne relacje polsko–amerykańskie.

Minister Sikorski spotkał się ze Specjalną Przedstawicielką Stanów Zjednoczonych ds. odbudowy gospodarczej Ukrainy

Spotkanie z Penny Pritzker wpisuje się w ciąg intensywnych kontaktów dyplomatycznych pomiędzy Polską a USA, których celem jest zacieśnianie współpracy i mobilizowanie środków oraz zasobów na rzecz wsparcia militarnego, gospodarczego i humanitarnego Ukrainy.

Podczas spotkania Pritzker z uznaniem odniosła się do działań podejmowanych przez Polskę na rzecz Ukrainy, w tym do pomocy militarnej oraz wsparcia politycznego. Amerykańska dyplomatka podkreśliła także imponujące zaangażowanie polskiego społeczeństwa oraz działania władz publicznych służące niesieniu wszechstronnej pomocy temu krajowi oraz wsparciu ukraińskich uchodźców w Polsce. Minister Sikorski podkreślił natomiast kluczowe znaczenia amerykańskiego wsparcia militarnego dla walczącej z rosyjskim agresorem Ukrainy, przypominając jednocześnie o bezprecedensowej skali pomocy wojskowej i gospodarczej świadczonej przez Unię Europejską i jej państwa członkowskie.

Rozmówcy zgodzili się, że w interesie państw Zachodu jest nie tylko utrzymanie pomocy militarnej i finansowej dla Ukrainy na dotychczasowym poziomie, lecz także dążenie do jej zwiększenia.

W reakcji na zainteresowanie strony amerykańskiej kwestią protestu transportowców na granicy, minister Radosław Sikorski nawiązał do swojej niedawnej wizyty w Kijowie, przypominając, że udział w niej wzięli także przedstawiciele resortów infrastruktury i rolnictwa. Zaznaczył, że problemy w relacjach między oboma państwami są rozstrzygane w drodze prowadzonego na bieżąco przez polskie władze dialogu politycznego i eksperckiego.

Strony odnotowały, że niezwykle istotne w procesie gospodarczego wsparcia i odbudowy Ukrainy pozostają działania i inicjatywy podejmowane przez międzynarodowych partnerów, np. na forum G7 oraz w ramach organizacji międzynarodowych takich jak UE. W tym kontekście Minister Sikorski przypomniał, że Polska będąc jednym z czołowych donatorów na rzecz Ukrainy, pozostaje aktywna także w ramach formatów wielostronnych dedykowanych temu krajowi. Radosław Sikorski zaznaczył również, że odbudowa Ukrainy i perspektywa jej członkostwa w Unii Europejskiej są ze sobą blisko związane. Wysiłki zainwestowane w odbudowę kraju powinny pomóc Kijowowi sprawnie i efektywnie zrealizować zadania wynikające z procesu akcesyjnego. Polska jest gotowa dzielić się swoimi doświadczeniami w tym zakresie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button