WARSZAWA

Warszawa. Oświetlony iluminacjami Trakt Królewski i inne atrakcje

Zimowy czas w stolicy

Warto spędzić Boże Narodzenie i Nowy Rok w Warszawie.

Na tych, którzy zostają w czasie świąt w stolicy, czeka nie tylko pięknie oświetlony iluminacjami Trakt Królewski, ale również wiele innych atrakcji. Również turyści, którzy odwiedzą w najbliższym czasie Warszawę, znajdą coś dla siebie.

Tegoroczna iluminacja na Krakowskim Przedmieściu i Starym Mieście oraz ozdoby na ul. Świętokrzyskiej i Podzamczu robią prawdziwą furorę wśród warszawianek i warszawiaków oraz gości odwiedzających stolicę. Tym razem świetlne atrakcje stylizowane są na lata 50. i 60. XX wieku. Oprócz wielkich bombek, lampek choinkowych i łańcuchów z korowego papieru, na Trakcie Królewskim spotkać można: samochody Warszawa i Syrena, motorower Ryś oraz saturatory, sklepową wagę czy telefon z tarczą. Dzieciom na pewno spodobają się również – ustawione na Skwerze Hoovera – retro karuzele i zabawki. Wszystkie ozdoby są energooszczędne – wykonane zostały w technice z wykorzystaniem diod Eco LED+.

Warszawa. Ozdoby świetlne_Podzamcze (fot. s. Pulcyn/UMW)

Jak co roku na placu Zamkowym stanęła wysoka, kolorowa choinka. 27-metrowe drzewko stworzone zostało z nowoczesnych eko-materiałów. Na choince znajduje się ponad 40 tysięcy światełek diodowych światełek LED RGB. Po wyjściu z Placu Zamkowego od razu uwagę zwraca 8,5-metrowy napis „Warszawa”. Świetlne ozdoby są również umieszczone na ul. Nowy Świat, Świętokrzyskiej czy pasażu Stefana Wiecheckiego „Wiecha”.  

Fotografowanie i oglądanie świetlnych ozdób w komfortowych warunkach ułatwią czasowe wyłączenia z ruchu, kiedy Nowy Świat i Krakowskie Przedmieścia zamienią się w deptak. Wszystkie iluminacje będzie można podziwiać mniej więcej do połowy lutego przyszłego roku.

Zimowe spacery Traktem Królewskim

Udekorowany światłami Trakt Królewski nieodmiennie kojarzy się ze świętami. W tym roku na spacerowiczów będą czekały nowe ozdoby, które nawiązują do lat 50. i 60. minionego stulecia. By cieszyć się nimi w pełni, w grudniowe weekendy, a także w okresie świąteczno-noworocznym, ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście ponownie zmienią się w deptak.

Nowa iluminacja

Tradycyjnie na początku grudnia Warszawę rozświetli świąteczna iluminacja. W tym roku na Trakcie Królewskim oraz ulicy Świętokrzyskiej pojawią się świetlne atrakcje przywołujące czasy Stefana Wiecheckiego „Wiecha”, Tadeusza Konwickiego czy Agnieszki Osieckiej. Będą bombki, choinkowe lampki i łańcuchy z korowego papieru, ale też saturatory, sklepowa waga czy telefon z tarczą. Obejrzeć będzie można rozświetloną Syrenę, czyli legendę polskich szos oraz kultowy motorower Ryś. W ten sposób najmłodsi poznają klimat dzieciństwa swoich dziadków. Na placu Zamkowym, jak co roku, stanie okazała choinka: 27-metrowe drzewko z energooszczędnych i nowoczesnych materiałów. Choinkę rozświetli ponad 40 tysięcy światełek. Trwają ostatnie prace przy montażu iluminacji.

Świąteczny Trakt Królewski i plac Zamkowy (fot. S. Pulcyn/UMW)

Rozświetlony nie tylko Trakt Królewski

Tak, jak w ubiegłych latach, rozbłyśnie nie tylko Trakt Królewski. Świąteczne dekoracje pojawią się także na całej Starówce. Zdjęcie przy świecących dekoracjach będzie można sobie zrobić między innymi na ulicach: Freta, Kościelnej, Nowomiejskiej, Piwnej, Podwale, Świętojańskiej, Rynku Nowego Miasta oraz Rynku Starego Miasta, gdzie wokół pomnika Syrenki powstanie lodowisko. Nad głowami łyżwiarzy zawisną świetlne łańcuchy. Na Starym Mieście spacerowicze zobaczą znane z poprzednich lat bramy, dekoracje latarniowe, a także fotoramki i karuzelę. O dodatkowe lśniące akcenty wzbogaci się Multimedialny Park Fontann.

Przedsiębiorcy sfinansowali natomiast iluminację na Nowym Świecie oraz dekoracje wolnostojące ustawione w Pasażu Wiecha.

Zimowe spacery

Trakt Królewski to miejsce chętnie odwiedzane podczas zimowych spacerów. By mieszkańcy oraz goście mogli w pełni korzystać z uroków spacerów w tym miejscu, ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście będą weekendowo zmieniać w deptak (z dopuszczonym ruchem rowerowym). Od nocy z piątku na sobotę, z 1 na 2 grudnia, ulice od palmy przy rondzie gen Ch. De Gaulle’a do kolumny Zygmunta III Wazy będą zamykane dla samochodów. Trakt pieszo-rowerowy będzie funkcjonował w soboty, niedziele oraz w okresie świąteczno-noworocznym. Spacerowicze skorzystają zatem z deptaku: 2-3 grudnia, 9-10 grudnia, 16-17 grudnia, a następnie od 23 grudnia do 1 stycznia. Po raz ostatni Trakt zostanie wyłączony z ruchu w weekend święta Trzech Króli, czyli w sobotę i niedzielę, 6 i 7 stycznia.

Przejezdna pozostanie ulica Świętokrzyska przez skrzyżowanie z Nowym Światem. Ulice poprzeczne: Ossolińskich, Karowa, Królewska i Bednarska będą zakończone ślepo.

Autobusy pojadą inaczej

W czasie, gdy Trakt Królewski będzie zmieniał się w deptak, autobusy linii 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i N44 zmienią trasy. Linia 106 w kierunku pętli Ostroroga będzie jeździła ulicami: Świętokrzyską, Mazowiecką, przez plac Małachowskiego i Królewską, zaś w stronę Mariensztatu przez plac Małachowskiego i ulice: Kredytową, Jasną i Świętokrzyską. Autobusy 111 pojadą w obu kierunkach: Alejami Jerozolimskimi, Marszałkowską, Królewską. Podobnie linie 128 i 175 – w obie strony będą jeździły ulicami Marszałkowską i Królewską. Autobusy linii: 116, 180, 503 w stronę Chomiczówki i Konwiktorskiej pojadą ulicami: Aleje Jerozolimskie, Marszałkowską, Królewską, przez plac Piłsudskiego, Focha, Moliera i Senatorską. W drodze powrotnej do Wilanowa i na Natolin objadą plac Piłsudskiego ulicą Wierzbową. Linie 222 i 518 zamienią się ze sobą pętlami. Autobusy linii 222, jadące ze Spartańskiej, skończą kursy na placu Trzech Krzyży, natomiast 518 z ulicy Miodowej skręcą w Senatorską i przez plac Bankowy dojadą do pętli przy ulicy Bielańskiej. Linia 178 w stronę Konwiktorskiej pojedzie ulicami: Świętokrzyską, Mazowiecką, przez plac Małachowskiego, Królewską, przez plac Piłsudskiego, Focha, Moliera i Senatorską, a w przeciwnym kierunku: przez Senatorską, Wierzbową, plac Piłsudskiego, Królewską do Marszałkowskiej. Autobusy linii 128 i 175 w obie strony będą jeździły ulicami Marszałkowską i Królewską. Trasę zmieni również nocna linia N44. W stronę Zajezdni Żoliborz pojedzie przez ulice: Marszałkowską, Królewską, plac Piłsudskiego, Focha, Moliera i Senatorską a w drodze powrotnej przez Wierzbową.

A może mapping?

Co weekend od piątku do niedzieli, o pełnych godzinach od 17:00 do 21:00, Pałac Staszica (fasada od strony pomnika Mikołaja Kopernika) oraz aleja spacerowa przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego zmieniają się w arenę magicznych pokazów animacji 3D.

Technika mappingu jest integralną częścią całego projektu iluminacji świątecznych. Lasery tworzą iluzję poruszania się detali architektonicznych Pałacu Staszica, a tradycyjne, bożonarodzeniowe symbole posłużą do opowiedzenia świątecznej historii o gospodarzu tego miejsca – Mikołaju Koperniku. Pokazom na powierzchni 152 metrów kwadratowych towarzyszy muzyka Antonio Vivaldiego.

Warszawa. Mapping (fot. R. Motyl/UMW)

Od 24 do 26 grudnia oraz 30 i 31 grudnia oraz 1 stycznia podziwiać będzie można dwa tematyczne pokazy. Pierwszy z nich przeniesie widzów w głąb kosmosu, eksplorując tematykę związaną z ze słynnym astronomem, a drugi odsłoni czar wspomnień świątecznej Warszawy z lat 50. i 60. XX wieku. Animacje powstały dzięki współpracy Miasta Warszawy, Zarządu Dróg Miejskich, Polskiej Akademii Nauk oraz firmy Multidekor.

Jarmarki, lodowiska i… włóczkowe Mikołaje

Świąteczną atmosferę można poczuć również na tradycyjnych bożonarodzeniowych jarmarkach w wielu warszawskich dzielnicach – na ten najbardziej znany, na rynku Starego Miasta, zajrzeć będzie można również 25 i 26 grudnia.

W pobliżu działa staromiejskie lodowisko – najsłynniejsza warszawska ślizgawka czynna będzie 24 i 26 grudnia. W tych dniach kalorie będzie można spalić również m.in. na lodowisku pod Pałacem Kultury i Nauki oraz na stoku narciarskim na Górce Szczęśliwickiej. Pomiędzy Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem funkcjonować będą również inne stołeczne lodowiska.

Warto wybrać się również na praskie Szmulki, gdzie tradycyjnie tamtejsza inicjatywa sąsiedzka Moje Szmulki ozdobiła ulicę Kawęczyńską motywami świątecznymi. Znajdziecie tam kilka choinek oraz setki skrzacich, włóczkowych czapeczek na drogowych słupkach. One również aż proszą się o zdjęcia i publikacje w mediach społecznościowych.

Specjalne pojazdy WTP

Świąteczny pociąg metra, tramwaj i autobus to już warszawska tradycja. Tak jest również w tym roku. Ozdobione bożonarodzeniowymi motywami pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego wyruszyły na trasy już 7 grudnia. Od tej pory, oklejone świątecznymi grafikami pojazdy WTP, są bohaterami social mediów – warszawianki i warszawiacy oraz goście chętnie robią sobie w nich zdjęcia i relacje z podróży.

Warto pamiętać, że w okresie świąteczno-noworocznym, komunikacja miejska w Warszawie kursuje inaczej.

Linią M w drugi dzień świąt

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia, na tory wyjadą historyczne tramwaje. Oznaczone literą M wagony będą kursowały – w godz. 12:00-18:00 – ulicami Pragi, Śródmieścia i Woli.

Linię obsłużą klasyczne tramwaje „na korbę”, pochodzące z połowy ubiegłego wieku. W zabytkowych wagonach obowiązują wszystkie rodzaje biletów ZTM. Skasują je konduktorzy – członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na biletach jednorazowych przesiadkowych oraz czasowych konduktorzy umieszczą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie ważności biletu. We wszystkich wagonach znajdują się również kody QR umożliwiające aktywowanie biletu kupionego w aplikacji mobilnej. Przejazd na podstawie ważnego biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) możliwy jest po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub w bramce metra.

Trasa linii M: KAWĘCZYŃSKA-BAZYLIKA – Kawęczyńska – Kijowska – Targowa – al. „Solidarności” – Towarowa – Al. Jerozolimskie – most Józefa Poniatowskiego – al. Zieleniecka – Targowa – Kijowska – Kawęczyńska – KAWĘCZYŃSKA-BAZYLIKA.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button