SZCZECIN

W parkach Szczecina nie grabi się liści. Ma to uratować jeże

Ochrona zasobów przyrodniczych Szczecina

W parkach Szczecina po raz pierwszy pojawiło się 250 informacji o wstrzymaniu grabienia liści.

W przypadku opadów śniegu nie będą odśnieżane także alejki. Przyczyna jest jedna: ochrona zasobów przyrodniczych Szczecina.

W szczecińskich parkach pojawiły się tabliczki, które ostrzegają przed śliską nawierzchnią. Znalazły się przy wejściach na teren zieleńców. Wraz z montażem kosztowały Zakład Usług Komunalnych ok. 30 tysięcy złotych.

– Szczecin jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które już w ubiegłym roku częściowo wstrzymało koszenie parków i skwerów – mówi Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. – W tym roku całkowicie zaniechano działania, a teraz Zakład Usług Komunalnych idzie jeszcze dalej: grabienie liści ograniczone zostanie do absolutnego minimum. Odbywało się będzie wyłącznie w sytuacjach interwencyjnych.

Podobna sytuacja ma się z odśnieżaniem. W przypadku opadów śniegu pozostanie on na alejkach. Wstrzymanie wszystkich tych prac pomoże przetrwać zimę nie tylko jeżom, ale również owadom.

Zalegające liście rozkładając się dostarczają do gleby cenne składniki organiczne, utrzymują wilgotność podłoża, chronią przed ewentualnym przemarzaniem systemów korzeniowych. Stanowią schronienie oraz bazę pokarmową dla parkowej fauny.
(UMS)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button