RÓŻNOŚCI

W 2023 r. przepadło 1,3 mln wizyt na NFZ. Pomysł na karanie pacjentów za nieprzyjście do lekarza

Medycyna

Miliony SMS-ów z przypomnieniem o wizycie.

W 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wysłał blisko 12 milionów SMS-ów z przypomnieniem o wizycie do specjalisty, badaniu czy hospitalizacji.

Usługa jest realizowana dla pacjentów z całej Polski.

Powiadomienie na telefon ma zmniejszyć skalę nieodwołanych wizyt. W 2023 r. przepadło prawie 1,3 miliona wizyt na NFZ.

Wiadomości do pacjentów NFZ wysyła od lutego 2020 r. Przypomnienie dotyczy wizyt pierwszorazowych z 40 świadczeń m.in.

kardiologii

ortopedii

operacji jaskry

endoprotezoplastyki

gastroskopii

kolonoskopii

tomografii komputerowej

rezonansu magnetycznego

Pacjent otrzymuje SMS na cztery dni przed umówioną wizytą, czy badaniem.

– W treści podajemy informacje o świadczeniu, terminie wizyty, i co ważne, również numer telefonu, pod który pacjent może zadzwonić, aby odwołać wizytę – wylicza Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w NFZ.

Pomysł na karanie pacjentów

Jest pomysł na karanie pacjentów, którzy nie przychodzą na wizyty. Można ich, np. wpisać do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Dzięki temu osoby te będą miały trudności z wzięciem m.in. pożyczek.

7 lutego do sejmowej Komisji Petycji trafił ten nowy pomysł na walkę z głupotą wśród Polaków.

Innym rozwiązaniem jest wprowadzenie płatnych wizyt takim osobom albo wykluczenie ich z powszechnego systemu opieki zdrowotnej przez rok (z darmowego leczenia w szpitalu).

Czy jest to dobry pomysł?

WAŻNE!

Aby otrzymać SMS-a z NFZ, wystarczy podczas rejestracji podać swój numer telefonu komórkowego.

Ponad milion nieodwołanych wizyt na NFZ w 2023 r.

Na podstawie sygnałów i skarg od pacjentów, wiemy, że nie zawsze pacjent może dodzwonić się do placówki medycznej, aby odwołać wizytę. Warto jednak podkreślić, że wraz ze świadczeniem usług zdrowotnych, placówka medyczna powinna zagwarantować pacjentom możliwość realnego kontaktu, w tym odwołania wizyty, na co zwraca uwagę również Rzecznik Praw Pacjenta.

Skala nieodwołanych wizyt jest znacząca. NFZ monitoruje nieodwołane wizyty oraz rezygnacje w ramach 40 świadczeń. W 2023 r. takich wizyt było prawie 1,3 miliona.

– Najwięcej, bo ponad 420 tys., przypadków nieodwołanych wizyt dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 280 tys. z kardiologii, z fizjoterapii ambulatoryjnej ponad 180 tys., blisko 120 tys. z endokrynologii, a prawie 100 tys. z onkologii – podkreśla Paweł Florek.

Porównując dane z 2022 i 2023 roku widać spadek nieodwołanych wizyt o ok. 100 tys. Jednak skala tego zjawiska nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

Nieodwołana wizyta to stracona szansa na zdrowie dla innego pacjenta

– Gdyby nasza nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny pacjent mógłby wcześniej skorzystać z pomocy lekarskiej. Nasze zachowanie ma wpływ na zdrowie drugiej osoby – zaznacza Paweł Florek.

Nieodwołanie wizyty wpływa też na dłuższe oczekiwanie do lekarza. Dlatego tak ważne jest informowanie o swojej nieobecności. Dzięki odwołaniu wizyty termin nie przepadnie, bo szansę na skorzystanie z niego zyska inny pacjent.

Nie możesz przyjść? Odwołaj wizytę

W przypominaniu o odwołaniu wizyty, czy badania ważną rolę odgrywa edukacja, dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia, oprócz wysyłania SMS-ów, dołączył do kampanii społecznej „Odwołuję. Nie blokuję”, która zwraca uwagę na zjawisko nieodwołanych wizyt lekarskich. Kampania trwa od 2022 r. Działania informacyjne i uświadamiające prowadzą w jej ramach publiczne i prywatne placówki medyczne.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button