POLSKA

Uwaga! Zmiana czasu na zimowy. Pośpimy dłużej. Pociągi staną na godzinę – lista

Zmiana czasu na zimowy

W nocy z soboty na niedzielę (z 26 na 27 października) nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy.

Zegarki należy przestawić z godziny 3.00 na 2.00. Śpiochy pośpią dłużej!

Parlament Europejski zdecydował, że obowiązek zmiany czasu w Unii Europejskiej będzie zniesiony. Komisja transportu PE przyjęła, że ostatni raz zmiana czasu powinna nastąpić w marcu lub w październiku 2021 roku, jeżeli dany kraj wybrałby na zawsze czas zimowy (środkowoeuropejski).

Od kilku dni mówi się, że jednak może być z tym problem. Okaże się to w najbliższych miesiącach jaką ostatecznie decyzję podejmie PE.

PKP Intercity – lista pociągów kursujących w nocy z 26_27 października 2019 r. (fot. PKP)

Zmiana czasu a kursowanie pociągów PKP Intercity

W związku z tym 17 pociągów PKP Intercity, będących wówczas w trasie, zatrzyma się na godzinny postój na najbliższej stacji, aby dotrzeć do celu zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.
Co roku zmiana środkowoeuropejskiego czasu letniego (CLSE) na środkowoeuropejski czas zimowy (CSE) odbywa się w ostatni weekend października w blisko 70 krajach na świecie.

W Polsce jest przeprowadzana na podstawie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021.

Zmiana czasu letniego na zimowy wiąże się z wdrożeniem specjalnego rozkładu jazdy. Tym samym 17 pociągów PKP Intercity kursujących w noc przejściową, zatrzyma się na godzinny postój na najbliższej stacji, po czym wyruszy w dalszą trasę. Godziny przyjazdu do miejscowości docelowych nie ulegną zmianom. W praktyce oznacza to, że np. skład TLK Ustronie rel. Przemyśl – Kołobrzeg zatrzyma się na stacji Inowrocław o godzinie 2:59 starego czasu, a odjedzie w dalszą trasę o 3:00 nowego czasu.

Informacje na temat dokładnych godzin kursowania pociągów w nocy z 26 na 27 października można uzyskać m.in. za pośrednictwem strony intercity.pl, na profilu przewoźnika na Facebooku, poprzez infolinię pod numerem 703 200 200 (Opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy „PKP Intercity” S.A. ) oraz u konduktorów w pociągach kursujących w noc przejściową.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button