WARSZAWA

„Uśmiechnięte” tramwaje pojawią się w Warszawie

Warszawiacy wybrali „uśmiechnięte” tramwaje

Warszawiacy wybrali jak będą wyglądały nowe niskopodłogowe tramwaje.

Większość (niemal 70%) biorących udział w sondzie zdecydowało się na wariant „C”. Łącznie oddano blisko 50 tysięcy głosów.

W czerwcu Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na zakup nawet 213 nowych tramwajów dla stolicy. Na ostatnim etapie przygotowań do rozpoczęcia produkcji przyszedł czas na wybór wyglądu nowych pojazdów. Producent wagonów zaproponował trzy warianty przodu nowych tramwajów. O tym, który z nich będą miały wyprodukowane wagony, zdecydowali mieszkańcy stolicy.

Najbardziej podobał się wariant „C” posiadający wiele krągłości i nawiązujący do dalekowschodnich motywów. Głosujący na „uśmiechnięty” wagon oddali aż 33 515 głosów. Warianty „A” i „B” zdobyły odpowiednio 6947 i 8307 głosów.

Wariant A (fot. UMW)

Warszawiacy oddawali swoje głosy przez internet – tych było najwięcej bo ponad 36 tysięcy – a także w Punktach Obsługi Pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego i w 10 punktach gdzie pracowali ankieterzy tramwajów warszawskich. Można ich było spotkać w kilku najbardziej uczęszczanych punktach przesiadkowych stolicy – m.in. przy Dworcu Wileńskim, na pl. Bankowym czy pl. A. Zawiszy.

Wariant B (fot. UMW)

Kiedy nowe tramwaje pojawią się w Warszawie?

Umowa podpisana przez warszawskich tramwajarzy jest jedną z największych tego typu w Polsce i jedną z większych w Europie. Dostawy są podzielone na dwie części: w zamówieniu podstawowym Tramwaje Warszawskie kupią 123 tramwaje, a w ramach opcji możliwy będzie zakup kolejnych 90. Hyundai Rotem wyprodukuje je za 1 mld 825 mln zł netto. Wszystkie pojazdy w ramach zamówienia podstawowego mają zostać dostarczone do stolicy do końca 2022 roku, a te budowane w ramach opcji – do końca 2023 roku. Zakup uzyskał częściowe dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 285 mln zł.

Dokąd pojadą nowe wagony?

Wkrótce w stolicy przybędzie blisko 20 km nowych tras tramwajowych. Inwestycje są współfinansowane w ramach perspektywy budżetowej UE na lata 2014-2020. Pojazdy wyprodukowane przez koreańskiego producenta pojadą między innymi tunelem do Dworca Zachodniego, a także do Wilanowa i na Gocław. Tramwaje Warszawskie przygotowują się też do budowy trasy na ul. Kasprzaka, jak również między Nowodworami a Winnicą.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button