ŚWIAT

USA – kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Otrzyma pociski z zubożonym uranem. Antony Blinken w Kijowie

Inwazja Rosji na Ukrainę

Prezydent USA Joe Biden ogłosił już 46. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Tym razem jest on o wartości 175 mln dolarów.

Kijów otrzyma m.in.

 • pociski z zubożonym uranem do czołgów Abrams,
 • ponad 3 miliony sztuk amunicji do broni strzeleckiej,
 • systemy przeciwpancerne Javelin i AT-4,
 • pociski do systemów rakietowych HIMARS,
 • pociski artyleryjskie 155 mm i 105 mm,
 • pociski do moździerzy,
 • sprzęt do systemów obrony powietrznej,
 • pociski rakietowe TOW,
 • taktyczne systemy nawigacji powietrznej, systemy bezpiecznej łączności.

Na początku 2023 roku Wielka Brytania wysłała już amunicję z zubożonym uranem do Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski i Antony Blinken rozmawiali o dalszym wsparciu dla Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przebywającym z wizytą w Kijowie sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Głowa państwa podkreśliła, że ​​Antony Blinken odwiedza Ukrainę już po raz trzeci od początku inwazji na Rosję na pełną skalę. Wołodymyr Zełenski nazwał tę wizytę ważnym przejawem stałego wsparcia naszego kraju i jego obywateli ze Stanów Zjednoczonych w walce z agresorem.

„To trudne wyzwanie, trudny okres dla naszego społeczeństwa i bardzo doceniam wizyty amerykańskich partnerów. Jestem bardzo wdzięczny panu, prezydencie Bidenowi i całemu narodowi amerykańskiemu za wsparcie Ukrainy” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Szczegółowo informował rozmówcę o sytuacji na froncie, a także o pilnych potrzebach obronnych ukraińskich obrońców, w szczególności w zakresie broni dalekiego zasięgu, artylerii i pojazdów opancerzonych.

W tym zakresie zauważono wiodącą pozycję USA w zapewnianiu wszechstronnego wsparcia wojskowego, finansowego i humanitarnego.

W związku z kontynuacją terroru rakietowego ze strony Rosji podkreślono potrzebę wzmocnienia zdolności obrony powietrznej Ukrainy, gdyż utworzenie niezawodnej tarczy powietrznej jest kluczem do rozwoju gospodarki i ochrony życia Ukraińców.

Głowa państwa potwierdziła zaproszenie strony amerykańskiej do udziału w Forum Przemysłu Obronnego, zaplanowanym na jesień tego roku.

„Jestem niezmiernie wdzięczny, że Stany Zjednoczone są liderem w sprawach obronności, zapewniają skonsolidowane wsparcie międzynarodowe w dostarczaniu niezbędnej broni. Naród ukraiński, Siły Zbrojne w pełni to rozumieją i są za to szczerze wdzięczni” – stwierdził.

Wołodymyr Zełenski zauważył, że pomoc Stanów Zjednoczonych w sektorze energetycznym jest dla Ukrainy ważna, zwłaszcza w przededniu okresu zimowego.

Podczas spotkania szczegółowo omówiono dalsze sposoby realizacji ukraińskiej formuły pokojowej.

Prezydent wyraził wdzięczność za rolę Stanów Zjednoczonych w przyjęciu deklaracji „Grupy Siedmiu” w sprawie wsparcia dla Ukrainy oraz odnotował rozpoczęcie negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie przygotowania projektu stosownej umowy dwustronnej.

Zwrócono uwagę na kwestie przygotowań do kluczowych wydarzeń międzynarodowych i podkreślono wagę III Szczytu Pierwszych Dam i Panów w Kijowie.

Kijów. Antony Blinken (fot. president.gov.ua)

Prezydent Ukrainy o ataku Rosji na Kostyantynówkę: Zwalczanie rosyjskiego terroru to wspólne zadanie wszystkich na świecie

Rosyjscy okupanci celowo przeprowadzili atak terrorystyczny na obiekty cywilne w mieście Kostyantynowce w obwodzie donieckim, w związku z niepowodzeniami swoich wojsk na polu bitwy. Prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił to podczas spotkania z premier Danii Mette Frederiksen w Kijowie.

„Kolejny celowy atak terrorystyczny dokonany przez Federację Rosyjską. Rozumiemy, co się tam dzieje, dlaczego nas uderzyli. Zawsze uderzali w tym regionie. A teraz celowo obrali za cel ten rynek” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

„Strajk jest po prostu na rynku, w sklepach, w aptece. Byłem w Kostyantynówce ze swoją ekipą wiele razy i każdy, kto zna to miejsce, doskonale wie, że jest to miejsce cywilne. Ani tam, ani w pobliżu nie ma żadnych jednostek wojskowych” – dodał prezydent.

Według niego, gdy na froncie mają miejsce udane kroki ofensywne sił obronnych Ukrainy, Rosjanie zawsze uderzają w ludność cywilną i obiekty cywilne – tam, gdzie mogą dotrzeć ich rakiety lub artyleria.

Głowa państwa poinformowała, że ​​na miejscu trwają działania ratownicze.

Wołodymyr Zełenski złożył kondolencje tym, którzy stracili bliskich i przyjaciół w wyniku rosyjskiego ataku terrorystycznego.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że pokonanie rosyjskiego terroru jest zadaniem dla każdego na świecie.”

Kijów. Mette Frederiksen i Wołodymyr Zełenski (fot. president.gov.ua)

Bezpieczeństwo całej Europy będzie zależeć od tego, jak silna będzie współpraca Ukrainy z Danią – Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z Mette Frederiksen

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przybyłą z wizytą premier Królestwa Danii Mette Frederiksen.

Głowa państwa wyraziła wdzięczność szefowi duńskiego rządu za pomoc Ukrainie w ochronie życia jego narodu. Przypomniał, że niedawno odwiedził Danię wraz z Pierwszą Damą Ukrainy, a dziś Mette Frederiksen wraz z mężem przybyła do jego kraju i bierze udział w III Szczycie Pierwszych Dam i Panów.

Prezydent zauważył, że Dania udzieliła już Ukrainie wsparcia obronnego na kwotę ponad 1,6 miliarda dolarów. USA, a dziś strony omówiły nowy, 12. pakiet obronny, który jest przygotowywany na bieżący miesiąc.

„W Danii trwa szkolenie naszych ukraińskich pilotów na F-16. Ukraińska armia ma za zadanie jak najszybciej przygotować niezbędną infrastrukturę w naszym kraju. To jedno z kluczowych zadań, jakie muszą teraz wykonać siły obronne. Oczywiście przy wsparciu naszych partnerów” – powiedziała głowa państwa.

Podczas negocjacji rozmówcy zwracali uwagę na poszerzenie możliwości szkolenia i przyspieszenie realnej integracji nowoczesnych myśliwców z systemem obronnym Ukrainy. Z udziałem przedstawiciela Ukrainy odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej koalicji lotniczej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

 1. Już od jakiegoś czasu otrzymują tak nas USA kocha jak Irak, Afganistan, Jugosławię, Libię, Wietnam …
  No i to skażenie ale po katastrofie w Fukushimie w 2011 i to co się wydostało i rozprzestrzeniło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button