ŚWIAT

USA. Finlandia i Szwecja o krok od NATO. Joe Biden podpisał ratyfikację

We are NATO

9 sierpnia prezydent USA Joe Biden podpisał dokumenty ratyfikacyjne protokołów akcesyjnych Finlandii i Szwecji do NATO.

Jest to Instruments of Ratification, dający Stanom Zjednoczonym zgodę na członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO.

– Szwecja i Finlandia mają silne instytucje demokratyczne, silne armie oraz silne i transparentne gospodarki. Spełniają wszystkie wymagania NATO. Jesteśmy o tym głęboko przekonani. Dzięki temu nasz Sojusz będzie silniejszy. Ameryka i Amerykanie będą dzięki temu bezpieczniejsi. Dlatego właśnie nasz Senat przygniatającą większością (95-1, red.) poparł członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO – powiedział Joe Biden.

– Tylko raz w historii artykuł 5. Traktatu Waszyngtońskiego został wykorzystany, tj. 11 września, kiedy zaatakowano Stany Zjednoczone. Wszyscy nasi sojusznicy stanęli u naszego boku. Nigdy o tym nie zapomnimy i nigdy nie zapomnimy o naszej obietnicy, by bronić każdego centymetra NATO – dodał prezydent USA.

Zaledwie kilka miesięcy temu powitałem prezydenta Finlandii Niinistö i premiera Szwecji Anderssona w Białym Domu, aby zademonstrować silne poparcie, jakie Stany Zjednoczone miały dla decyzji Finlandii i Szwecji o ubieganiu się o członkostwo w NATO.

I dwa dumne i niezależne państwa, każde z długą tradycją – długą tradycją niezaangażowania się, korzystając ze swojego suwerennego prawa do podejmowania własnych decyzji dotyczących własnego bezpieczeństwa. I odpowiadając na wolę swoich obywateli, podążając za swoimi procesami demokratycznymi, które mają, decydując się na wstąpienie do NATO.

Wierzę, że był to i jest momentem przełomowym w Sojuszu oraz dla większego bezpieczeństwa i stabilności nie tylko Europy i Stanów Zjednoczonych, ale także świata. A dzisiaj robimy kolejny ważny krok w kierunku włączenia Szwecji i Finlandii do NATO.

Dlatego w czerwcu, w Madrycie, na kluczowym szczycie NATO, wszystkie 30 krajów spotkało się, aby zaprosić Finlandię i Szwecję do złożenia wniosku. Był to pokaz jedności Sojuszu, siły Sojuszu i determinacji Sojuszu – dowód na to, że drzwi NATO pozostają otwarte dla krajów w Europie, które podzielają nasze wartości i spełniają wysokie standardy naszego Sojuszu.

Putin myślał, że może nas rozdzielić. Kiedy to wszystko zaczęło się, wierzył, że może nas rozerwać, moim zdaniem, osłabić naszą determinację. Zamiast tego dostaje dokładnie to, czego nie chciał.

Dążąc do przystąpienia do NATO, Finlandia i Szwecja składają święte zobowiązanie, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich. To Artykuł 5. Traktatu Waszyngtońskiego i rdzeń — sam rdzeń naszego Sojuszu. A nasi sojusznicy są oddani Artykułowi 5, i to jest silniejsze niż kiedykolwiek – to zobowiązanie.

Jedyny raz w historii, kiedy powołano się na Artykuł 5, miał miejsce 11 września, kiedy to Stany Zjednoczone zostały zaatakowane i wszyscy nasi sojusznicy stanęli po naszej stronie. Stany Zjednoczone nigdy tego nie zapomną i nigdy nie zawiedziemy naszego zobowiązania do obrony każdego, każdego centymetra NATO.

Dlatego wspólnie z naszymi sojusznikami podejmujemy kroki na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO i wzmocnienia naszego odstraszania przed wszelkimi groźbami agresji wobec Sojuszu.

Nasz Sojusz jest bliższy niż kiedykolwiek. Jest bardziej zjednoczony niż kiedykolwiek. A kiedy Finlandia i Szwecja zwiększą liczbę sojuszników do 32, będziemy silniejsi niż kiedykolwiek – silniejsi niż kiedykolwiek

– Joe Biden

Stany Zjednoczone to 23. kraj, który zgodził się na przyjęcie tych dwóch państw do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jeszcze tego nie zrobiły: Czechy, Hiszpania, Słowacja, Węgry, Grecja, Portugalia i Turcja.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button