ŚWIAT

USA. Awaryjne lądowanie samolotu Alaska Airlines. Boeing 737 MAX 9 stracił drzwi w locie

Stany Zjednoczone

W Boeingu 737 MAX 9 linii Alaska Airlines doszło do niebezpiecznego incydentu.

5 stycznia 20 minut po starcie, na trasie AS1282 z Portland do Ontario w Kalifornii doszło do tego zdarzenia. Samolot awaryjnie wylądował bezpiecznie na międzynarodowym lotnisku w Portland w stanie Oregon ze 171 gośćmi i 6 członkami załogi.

W samolocie na wysokości ponad 4800 metrów powstała wyrwa w tylnej części kadłuba, tj. stracił okno. Pasażerowie musieli używać masek tlenowych. Jest nagranie.


Od maszyny oddzielił się panel – tylne drzwi wyjściowe – awaryjne.

Linie wstrzymały swoje 65 samolotów Boeing 737 MAX 9. Zaś Boeing otrzymał do przeglądu 218 tego typu samolotów.


Linia United Airlines i tureckie linie Turkish Airlines uziemiły tymczasowo wszystkie swoje samoloty typu Boeing 737 MAX 9.

Informacje o locie 1282 linii Alaska Airlines

Trwa dochodzenie w sprawie wydarzeń, które wydarzyły się podczas lotu 1282 Alaska Airlines w piątek, 5 stycznia. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) przejęła obecnie wiodącą rolę w dochodzeniu. Zespoły ds. bezpieczeństwa i techniczne na Alasce wraz z przedstawicielami Boeinga są ściśle zaangażowane we wspieranie NTSB.

Na tym wczesnym etapie Alaska Airlines udostępnia następujące szczegóły:

  • „Alaska podjęła decyzję o tymczasowym uziemieniu swojej floty 737-9 MAX do czasu inspekcji, które rozpoczęły się 6 stycznia.
  • Amerykański Federalny Urząd Lotnictwa (Federal Aviation Administration) wydał dyrektywę zdatności do lotu w sytuacjach awaryjnych (EAD), wymagającą od wszystkich operatorów samolotu 737-9 MAX przeprowadzenia określonych inspekcji przed przywróceniem samolotu do eksploatacji. Współpracujemy z FAA, aby zapewnić, że nasze inspekcje spełniają jej szczegółowe wymagania i są zgodne z EAD, ale proces ten zajmie więcej czasu.
  • Nasze dobrowolne tymczasowe uziemienie naszej floty 737-9 MAX i trwające prace mające na celu zapewnienie zgodności z rozporządzeniem FAA w sprawie EAD wpłynęły na plany podróży wielu naszych gości. Do godziny 16:00 odwołaliśmy łącznie 160 lotów, co dotknęło około 23 000 gości. Wskazujemy konieczne odwołania lotów na jutro i spodziewamy się, że zakłócenia będą trwały co najmniej do połowy tygodnia. Obowiązują elastyczne zasady podróży umożliwiające gościom zmianę lub odwołanie lotu.
  • Osiemnaście samolotów 737-9 MAX na Alasce przeszło szczegółowe inspekcje w ramach poważnych przeglądów konserwacyjnych i nadal służyło do czasu otrzymania EAD od FAA. Samoloty te również zostały wycofane ze służby do czasu potwierdzenia przez FAA szczegółów dotyczących ewentualnych dodatkowych prac konserwacyjnych. Jesteśmy w kontakcie z FAA, aby ustalić, jakie dalsze prace są wymagane, zanim samoloty zostaną przywrócone do użytku.
  • Samolot biorący udział w locie 1282 został nam dostarczony 31 października 2023 roku. Część samolotu biorąca udział w tym zdarzeniu to tzw. plug Door – specyficzny panel kadłuba znajdujący się w tylnej części samolotu.
  • Kilku gości na pokładzie doznało obrażeń wymagających pomocy medycznej. Wszyscy goście przeszli już badania lekarskie.

Będziemy nadal udostępniać informacje, gdy dowiemy się więcej. Dziękujemy naszym gościom za wyrozumiałość podczas bezpiecznego przywracania naszej floty 737-9 MAX do eksploatacji.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button