POLITYKAŚWIAT

Ursula von der Leyen w Polsce. Morawiecki: nie rozmawialiśmy o praworządności. Szczerski komisarzem UE?

Szefowa KE Ursula von der Leyen w Warszawie

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek z nową Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

„Wspólnie będziemy starali się tworzyć nowe otwarcie, budować Europę kompromisów, Europę o wspólnych płaszczyznach w wielu ważnych tematach, takich jak handel, energia, gospodarka oraz innowacje” – zadeklarował szef rządu.

Według Morawieckiego nie było rozmów o praworządności podczas dwugodzinnego spotkania.

– Będziemy mówili o trudnych tematach, co do niektórych pewnie się nie zgodzimy. Chodzi tutaj o sprawy praworządności i migracji – mówiła przed rozmowami z premierem przyszła szefowa KE Ursula von der Leyen. Stolica Polski jest trzecim miastem po odwiedzeniu Berlina i Paryża w swoim europejskim „tourze”.

Mateusz Morawiecki pogratulował Ursuli von der Leyen objęcia stanowiska szefowej KE, kluczowej funkcji dla przyszłości Unii Europejskiej. Zaznaczył, że „dla Europy będzie to dobry, nowy czas”.

Spotkanie z Przewodniczącą KE odbyło się atmosferze zrozumienia wyzwań stojących przed UE. W rozmowie z Ursulą von der Leyen premier wyraził nadzieję, że nowa Przewodnicząca będzie realizowała politykę Komisji Europejskiej w duchu kompromisu.

Mateusz Morawiecki przedstawił oczekiwania polskiego rządu, jeśli chodzi o kwestie personalne w KE, kładąc nacisk na sprawy gospodarcze. Podkreślił przy tym konieczność zachowania właściwego podziału kompetencji w ramach balansu geograficznego w Komisji Europejskiej.

Krzysztof Szczerski zgłoszony przez Polskę na stanowisko komisarza UE

Premier zaproponował kandydaturę szefa gabinetu Prezydenta RP, Krzysztofa Szczerskiego, do objęcia teki komisarza UE. Jak podkreślił, kandydatura Krzysztofa Szczerskiego została wypracowana w dialogu z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Szef polskiego rządu i nowa Przewodnicząca KE poruszyli także kwestie związane z agendą strategiczną, w ramach której omówiono:

Kwestie wspólnego rynku,
Politykę migracyjną,
Politykę klimatyczną
Sprawy podatkowe
Globalną konkurencję,
ucyfrowienie Unii Europejskiej.
(wlasne,KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button