POLITYKA

PiS może więcej? Kuchciński i jego rodzina latali rządowym samolotem. Wyjaśnienia Sejmu

Loty marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i jego rodziny

Radio Zet poinformowało, że sześciokrotnie rodzina marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego latała rządowym samolotem.

Kuchcińskiemu podczas rejsów z Warszawy do Rzeszowa, z Rzeszowa do stolicy (dwa razy) i z Warszawy do Krakowa towarzyszyli członkowie jego rodziny: córka, żona czy synowie oraz oficer Służby Ochrony Państwa.

Dokumenty o lotach marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i jego rodziny (fot. Radio Zet)

Dokumenty o lotach marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i jego rodziny (fot. Radio Zet)

Dwa razy lot odbywał się najnowszym, zakupionym przez rząd samolotem — Gulfstreamem G550. Każdy taki lot kosztuje średnio kilkadziesiąt tysięcy złotych.


Ciągle nie wiadomo, czy rodzina marszałka Sejmu zwróciła pieniądze lub zapłaciła za te przeloty. Także nie wiemy, czy było to więcej, niż sześć razy.

Loty marszałka Sejmu w dokumentach są zaznaczone jako „loty specjalne” w „misjach oficjalnych”.


Wcześniej już była podobna sytuacja. W maju marszałek Sejmu poleciał do Rzeszowa „na weekend do domu” rządowym samolotem z dwójką posłów PiS.

W czerwcu podczas wizyty prezydenta w USA w Białym Domu zrobiła się kolejna afera z jego córką Kingą. Andrzej Duda wtedy stwierdził, że Kinga przyleciała do USA na prywatny koszt, samolotem regularnych linii lotniczych.

Przewodniczący KP PO-KO Sławomir Neumann i Sławomir Nitras na konferencji prasowej poinformowali, że złożą wniosek o odwołanie M. Kuchcińskiego z funkcji Marszałka Sejmu.

Wyjaśnienia Centrum Informacyjne Sejmu dotyczące lotów służbowych Marszałka Sejmu

W nawiązaniu do publikowanych w przestrzeni publicznej dokumentów, dotyczących lotów Marszałka Sejmu w okresie styczeń – lipiec 2019 r. Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia, że każda ze zrealizowanych samolotem rządowym podróży drugiej osoby w państwie miała charakter służbowy.

Kalendarz Marszałka Sejmu jest bardzo napięty – realizuje on średnio ok. 30 spotkań służbowych w miesiącu, nie licząc obowiązków podstawowych związanych z funkcjonowaniem Izby. Podróże lotnicze realizowane przy pomocy samolotów rządowych są najbezpieczniejszym i najkorzystniejszym logistycznie sposobem na pogodzenie licznych obowiązków.

Odnosząc się do dat wskazanych w dzisiejszych doniesieniach CIS podkreśla, że były to podróże realizowane zazwyczaj w bezpośredniej styczności kalendarzowej z posiedzeniami Sejmu, co nakładało na Kancelarię Sejmu dodatkowe zadania o charakterze logistycznym.

W nawiązaniu do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji, że Marszałkowi Sejmu w podróżach służbowych towarzyszą inne osoby, w tym członkowie rodziny, Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia, że obecność dodatkowych osób na pokładzie nie wpływa w żadnej mierze na koszt przelotu. Z możliwości towarzyszenia Marszałkowi Sejmu w podróżach korzystają zresztą przede wszystkim reprezentanci Izby, pracownicy Kancelarii Sejmu oraz funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, co ułatwia sprawną realizację programu podróży, a zarazem nie ma nic wspólnego z korzyściami o charakterze osobistym.

Kiedy PO rządziło to PiS także krytykował podobne sytuacje „lotnicze”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button