ŚWIAT

Ursula von der Leyen w Kijowie. Wołodymyr Zełenski o członkostwie Ukrainy w UE

Wojna na Ukrainie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po raz drugi pojechała na Ukrainę.

11 czerwca w Kijowie przewodnicząca KE spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rozmawiali głownie o wniosku Ukrainy o przyjęcie jej do UE.

Ursula von der Leyen w Kijowie. Spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim (fot. Ursula von der Leyen/Twitter)

Ursula von der Leyen powiedziała, że decyzja Komisji Europejskiej w sprawie wniosku Ukrainy o członkostwo w UE będzie gotowa do końca przyszłego tygodnia.


„Pozytywną odpowiedzią na wniosek Ukrainy może być odpowiedź na pytanie, czy projekt europejski w ogóle ma przyszłość” – powiedział Zełenski.

– Z radością zakończyłam wizytę spacerem po Majdanie. Jestem tak wzruszona, że znów widzę życie na ulicach Kijowa. Powoli wracają do normalności. To symbol nadziei dla tego odważnego kraju. Mieszkańcy Ukrainy wykazują niesamowitą siłę i wytrzymałość. Dziś jestem w Kijowie, aby kontynuować rozmowy o naszych wysiłkach, by wesprzeć odbudowę Waszego pięknego kraju – zaznaczyła Ursula von der Leyen.

UE chce ukierunkować inwestycje i przeprowadzić reformy:

  • poprawić życie Ukraińców
  • uatrakcyjnić Ukrainę dla inwestorów
  • wspierać Ukrainę w podążaniu jej europejską drogą

Problemem jest eksport zboża z Ukrainy. Rosja zablokowała porty czarnomorskie. W silosach na Ukrainie wciąż jest 20 mln ton zboża. W 2022 roku rolnicy mają zebrać ok. 60 mln ton.

Ursula von der Leyen w Kijowie (fot. Ursula von der Leyen/Twitter)

Ursula spotkała się także z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Potem odwiedziła szpital wojskowy w Kijowie, gdzie znajdują się ranni żołnierze. Przed odjazdem poszła na kijowski Majdan.

Ursula von der Leyen w Kijowie. Spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim (fot. Ursula von der Leyen/Twitter)

„Chwała Ukrainie!”. Tak Ursula zakończyła swoje wystąpienie na spotkaniu z Wołodymyrem Zelenskym w Kijowie.

Oświadczenie von der Leyen z prezydentem Ukrainy Zełenskim z okazji wizyty w Kijowie

„Bardzo dziękuję Panie Prezydencie, drogi Wołodymyrze,

Dziękuję za słowa i dziękuję za powitanie mnie po raz drugi tutaj w Kijowie. Jestem głęboko poruszona siłą i odpornością narodu ukraińskiego. Dwa miesiące po mojej pierwszej wizycie widzimy, że na wschodzie i południu trwają brutalne walki. Ale muszę powiedzieć, że robi wrażenie, jak mocno i odważnie Ukraińcy bronią swojego kraju w tych bardzo trudnych warunkach. I kochany Włodzimierzu, opłakujemy z Tobą, dzielimy się z Tobą łzami z powodu utraty życia. Ale widzę też tutaj, w Kijowie, że życie odradza się. Widzę, że ludzie odgruzowują, wy odbudowujecie mosty, ludzie wracają z zagranicy, wracają do miasta – i to dobry znak.

Dzisiaj rzeczywiście jestem tutaj, aby odbyć z wami sesję roboczą. Było wiele tematów, w których podsumowaliśmy nasze stanowisko. Najpierw chcę zdać relację z naszej wspólnej pracy nad odbudową. Wspólnie pracujemy nad platformą odbudowy. To zdumiewające, że poza Ukrainą istnieje ogromna wola wspierania odbudowy – czy to państwa członkowskie, czy to inni przyjaciele i partnerzy Ukrainy, ale także międzynarodowe instytucje finansowe. I oczywiście środowisko biznesowe jest bardzo zainteresowane wspieraniem Ukrainy w odbudowie. To, co chcemy zrobić razem z tą platformą, to stworzyć wspólny kierunek podróży, mieć bardzo jasną mapę drogową dotyczącą tego, jak zapewnić i jak zaaranżować tę odbudowę, z pełną przejrzystością i pełną odpowiedzialnością, aby pomóc Ukrainie powstać z popiołów.

Oczywiście powinien to być proces, który w całości należy do Ukrainy. Mamy wieloletnie doświadczenie jak radzić sobie z takimi sytuacjami, a przede wszystkim jak zarządzać inwestycją z reformami. Mamy te same cele: Chcemy ukierunkować inwestycje i przeprowadzić reformy, aby poprawić życie Ukraińców; odbudowujemy Ukrainę; czynimy Ukrainę atrakcyjną dla inwestorów, sprzyjającym środowiskiem dla sektora biznesowego i oczywiście wspierać Ukrainę w podążaniu jej europejską drogą. To bardzo ważne, aby połączyć reformy i inwestycje. Oczywiście Ukraina była już na dobrej drodze przed okropną i okrutną inwazją Rosji. Ukraina jest solidną, dobrze ugruntowaną parlamentarną demokracją prezydencką. Posiada solidne i dobrze zakotwiczone instytucje, funkcjonującą administrację na wszystkich szczeblach. Myślę, że teraz, kiedy przeprowadziliście reformę decentralizacji, to się opłaci. Na co dzień w pracy z Komisją widzimy, że pomimo wojny administracja na wszystkich szczeblach funkcjonuje. Mamy więc prężną administrację, która jest w stanie w pełni funkcjonować dla kraju, w niewiarygodnych okolicznościach. Widzimy kraj, który jest wysoce zdigitalizowany. To kraj, w którym mamy już układ o stowarzyszeniu, pogłębioną i kompleksową umowę o wolnym handlu. I wiemy, że, jak powiedziałeś, trzeba zrobić więcej.

Zrozum mnie dobrze, Ukraina jest w stanie wojny. Więc waszym celem i naszym wsparciem jest przezwyciężenie tej okropnej i strasznej wojny. Ale chcemy spojrzeć dalej. A wraz z odbudową chcemy również patrzeć w przyszłość, co należy zrobić dalej. Na przykład, zrobiłeś dużo we wzmacnianiu praworządności, ale wciąż potrzebne są reformy, aby np. walczyć z korupcją, czy zmodernizować administrację, co również pomoże przyciągnąć inwestorów. Znowu instytucje działają, program reform, który przeszliście w ostatnich latach, teraz się opłaca. Teraz potrzebujemy wyników. I omawialiśmy te wszystkie różne tematy podczas naszej sesji roboczej.

Jak państwu wiadomo, Komisja przygotowuje obecnie zalecenia – swoją tak zwaną opinię – dla państw członkowskich UE. Nad tą oceną pracowaliśmy dzień i noc. I obiecałam Ci w kwietniu, drogi Wołodymyrze, że będziemy nad tym niestrudzenie pracować. Dzisiejsze dyskusje pozwolą nam więc sfinalizować naszą ocenę do końca przyszłego tygodnia. Ścieżka jest znana, jest to droga naprzód oparta na zasługach. Jest to droga, na której muszę powiedzieć, że naprawdę doceniam ogromny wysiłek i determinację Ukrainy w tym procesie. Mieszkańcy Ukrainy wykazali się niesamowitą siłą, motywacją i wytrzymałością. Jestem więc głęboko przekonana, że uda nam się razem, a wy pokonacie tę okropną i okrutną wojnę. Odbudujemy i wy odbudujemy ten piękny kraj i zmodernizujemy Ukrainę. I chcę tylko powiedzieć, że będziemy po twojej stronie.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button