United Cup w Perth. Polscy tenisiści awansowali do półfinału w Sydney

Turniej tenisowy

Polscy tenisiści awansowali do półfinału United Cup, wygrywając w środę w Perth z zespołem Chin 3:0.

Zwycięstwo już po meczach singlowych zapewnili Iga Swiątek i Hubert Hurkacz, a trzeci punkt dorzucił mikst Katarzyna Piter i Jan Zieliński (PZT Team).

Przed rokiem Polacy również dotarli do 1/2 finału, w pierwszej edycji tej imprezy, a wówczas ich zwycięski marsz zatrzymała ekipa USA. Tym razem na ich drodze staną w sobotę – po przeprowadzce do Sydney – zwycięzcy wieczornego spotkania w Perth Francja – Norwegia.

„Biało-czerwoni” w United Cup 2024 pokonali w grupie A Brazylię 3:0 oraz Hiszpanię 2:1, a tu po porażce w singlu Huberta zwycięstwo zapewnił mikst Świątek-Hurkacz, nie oddając rywalom nawet gema.

Natomiast w środowym ćwierćfinale obyło się bez nerwów, ponieważ w dwóch pojedynkach w grze pojedynczej polscy zawodnicy nie przegrali nawet seta. Jako pierwsi na kort wyszli panowie, a dziewiąty w rankingu ATP Hurkacz, w ciągu 82 minut, okazał się lepszy 6:3, 6:4 od Zhizhen Zhanga, sklasyfikowanego na 58. miejscu na świecie. W każdym z setów Hubert po jednym razie przełamał podanie rywala, wykorzystując dwa z czterech „break pointów”, a sam obronił jedną taką piłkę.

W ten sposób wrocławianin poprawił bilans ich pojedynków na 3-1, a wszystkie rozgrywali na twardych kortach. Polak pokonał rywala dwukrotnie w imprezie rangi AYP Masters 1000 w Szanghaju (w 2019 i 2023 roku), a jedyną porażkę poniósł w październiku ubiegłego roku w turnieju ATP 500 w Tokio. We wszystkich poprzednich pojedynkach był przynajmniej jeden tie-break.

Potem zwycięski punkt zdobyła liderka rankingu WTA Iga Świątek wygrywając z 13. na świecie Qinwen Zheng 6:2, 6:3, a potrzebowała do tego godziny i 34 minut. Było to ich piąte spotkanie i piąte zwycięstwo liderki rankingu WTA, a drugie bez straty seta.

W środę Iga straciła na początku swój serwis, ale zdobyła pierwszego seta wychodząc ze stanu 0:2, a potem przedłużyła do dziewięciu serię kolejno wygranych gemów. Rywalka zdołała odrobić straty i wyrównała na 3:3, ale więcej nie udało jej się odwrócić losów ćwierćfinału.

Przy stanie 2:0 kapitan Tomasz Wiktorowski wyznaczył do występu w grze mieszanej duet Jan Zieliński (PZT Team) i Katarzyna Piter (obydwoje CKT Grodzisk Mazowiecki). Polacy pokonali parę Xiaodi You i Fajing Sun 6:3, 5:7, 10-7.

6 stycznia o finał zagramy z Francją lub Norwegią.

Teraz polskich tenisistów czeka przeprowadzka z Perth do Sydney, gdzie w sobotę powalczą o awans do finału z Francją lub Norwegią. W drużynie rywalizującej w Australii są także zawodnicy PZT Team Katarzyna Kawa (BKT Bielsko-Biała) i Daniel Michalski (WKT Warszawa).