POLSKA

Ułatwienia dla kierowców. Prawo jazdy w telefonie już jest. Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego

Likwidacja karty pojazdu i możliwość pozostawienia dotychczasowych tablic rejestracyjnych

Niemal 22 miliony Polaków ma prawo jazdy.

To dla nich ważny i dobry dzień. Od dziś, podczas kontroli drogowej, nie dostaną mandatu za brak tego dokumentu przy sobie. W aplikacji mObywatel pojawiło się też mPrawo Jazdy.

– Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Teraz robimy kolejny krok. Od dziś nie tylko możemy zostawić prawo jazdy w domu, ale możemy je mieć w swoim telefonie, a dokładnie w naszej aplikacji mObywatel. Na ten dzień czekało wielu kierowców – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki z badania technicznego, brak konieczności wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy, możliwość zarejestrowania pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania – to najważniejsze zmiany, które wchodzą w życie 4 i 5 grudnia 2020 r.

– Wprowadzamy ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów, kończymy z barierami administracyjnymi, które dotąd utrudniały życie wielu Polakom. W ramach zmian wypracowanych wspólnie z byłym Ministerstwem Cyfryzacji w ramach pakietu deregulacyjnego przygotowaliśmy zmiany, na które właściciele pojazdów czekali od lat. Oprócz rozwiązań, które zaczynają obowiązywać 4 i 5 grudnia tego roku, czekają nas nowe funkcjonalności, takie jak m.in. likwidacja karty pojazdu, możliwość pozostawienia dotychczasowych tablic rejestracyjnych – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki

W sytuacji, w której w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym wypełnione zostały wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego, nie trzeba już będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego pojazdu. Takie rozwiązanie to znaczna oszczędność czasu i pieniędzy dla właścicieli pojazdów. Nowe rozwiązanie obowiązuje od 4 grudnia 2020 r.

Pojazd zarejestruje starosta w miejscu czasowego zamieszkania

Nowelizacja ustawy wprowadza możliwość rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania, a także czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru, również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu. Data wejścia w życie – 4 grudnia 2020 r.

Dużym ułatwieniem dla właścicieli pojazdów jest wprowadzenie powiązania czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu. Rozwiązanie to wyeliminuje potrzebę składania oddzielnego wniosku o wyrejestrowanie pojazdu, a jednocześnie usprawni gromadzenie danych o wyrejestrowanym pojeździe w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Rozwiązanie to wchodzi w życie 4 grudnia 2020 r.

Jeśli od ostatniej rejestracji pojazdu na terytorium RP nie nastąpiła zmiana własności, od 4 grudnia 2020 r. nie ma obowiązku przedkładania do rejestracji dowodu własności pojazdu. Nie trzeba już więc dostarczać do urzędu umowy kupna pojazdu. Jest to ważne w przypadku właścicieli zmieniających miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

Cyfrowa wygoda

Zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw), czyli zmian w prawie zainicjowanych przez ówczesne Ministerstwo Cyfryzacji (obecnie KPRM) i Ministerstwo Infrastruktury.

To tam zapisano, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Minister Marek Zagórski podpisał odpowiedni dokument 4 września. Dzięki temu dziś te zmiany mogą wejść w życie.

Jak od teraz będzie więc wyglądała kontrola drogowa? Policja sprawdzi uprawnienia kierowców w rejestrach państwowych, a dokładnie w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

Sprawdź uprawnienia kierowcy – skorzystaj z e-usługi.

Zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy to niejedyna zmiana. Od dziś w naszej aplikacji mObywatel dostępne jest też mPrawo Jazdy.

– Nie chcieliśmy zwlekać, mieliśmy mnóstwo próśb od obywateli w tej sprawie – mówi minister Marek Zagórski. – Dotrzymujemy słowa. Tak jak obiecaliśmy – polscy kierowcy wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe mają od dziś w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel – dodaje.

Wirtualny portfel

Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawił się też licznik punktów karnych, dzięki któremu szybko i wygodnie sprawdzicie stan swojego konta. Do tej pory można to było zrobić na dwa sposoby: na komisariacie lub korzystając z dostępnej na portalu GOV.pl e-usługi Sprawdź swoje punkty karne (tylko w tym roku Polacy skorzystali z niej niemal 600 tysięcy razy!). Dziś dochodzi trzeci sposób – w aplikacji mObywatel.

Jeśli macie już mObywatela i chcecie korzystać z mPrawa Jazdy wystarczy, że ze sklepów Google Play lub AppStore pobierzecie dostępną od dziś aktualizację.

Jeśli jeszcze nie macie tej apki – warto ją pobrać. Poza mPrawem Jazdy znajdziecie tam m.in.

  • mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.
  • mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.
  • eRecepty – dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcecie pokazywać ekranu telefonu, możecie podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. Gotowe, recepta zrealizowana!

Pobierz i korzystaj

Jeśli chcecie korzystać z mPrawa Jazdy – po pobraniu i uruchomieniu aplikacji wystarczy aktywować w niej mTożsamość. Jak to zrobić?

Będąc w aplikacji w oknie głównym kliknij „+” i wybierz mTożsamość. Pamiętaj, aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy.

Jeśli masz już mTożsamość – wystarczy dodać mPrawo Jazdy (klikając „+” w oknie głównym aplikacji).

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by ją uruchomić.
(MC, MI)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button