POZNAŃ

Poznań. Świąteczna Bimba. Iluminacje rozbłysną z większą mocą

Poznańskie święta

Ozdobiony 7500 światełkami tramwaj wyruszy na tory w Mikołajki, czyli 6 grudnia.

W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, formuła Świątecznej Bimby zostanie zmieniona. Nie będzie przejazdów specjalnych – przystrojony lampkami tramwaj będzie kursował na stałych liniach, ale za to codziennie, a nie tylko w weekendy.

Tradycją było, że w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia, na poznańskie tory wyjeżdża Świąteczna Bimba. W minionych latach był to ozdobiony światełkami historyczny tramwaj, na pokładzie którego przygotowywane były atrakcje na najmłodszych. Było wspólne kolędowanie, konkursy, prezenty…

– Sytuacja epidemiczna wymusiła na nas zmianę formuły Świątecznej Bimby. Rezygnujemy z przejazdów specjalnych, ale nie chcemy pozbawić mieszkańców widoku rozświetlonego tramwaju zapowiadającego zbliżające się święta – mówi Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań. – Dlatego w tym roku Świąteczna Bimba będzie wozić pasażerów w codziennym ruchu pasażerskim.

7,5 tysiąca lampek utworzy 750 metrowy łańcuch, którym udekorowany został tramwaj Moderus Beta MF 02 AC. Od 6 grudnia będzie kursował po Poznaniu – codziennie, a nie tylko w weekendy – przewożąc pasażerów. Będzie go można zobaczyć w godzinach porannych i popołudniowych – i na takie kursy będzie kierowany. 6 grudnia Świąteczna Bimba pojawi się na linii 18, a w kolejnych dniach będzie przewozić pasażerów także na liniach 3, 11 i 17.

Świąteczna Bimba nie będzie jedyną atrakcją Poznania w okresie przedświątecznym. Miasto rozbłyśnie także innymi świątecznymi iluminacjami. Światełka pojawią się m.in. na części al. Niepodległości, ul. Królowej Jadwigi, na Moście Teatralnym i Dworcowym, al. Marcinkowskiego oraz wyremontowanym odcinku ul. Św. Marcin.

Przypominamy, że we wszystkich pojazdach, także w Świątecznej Bimbie, obowiązują limity pasażerów, należy też zakrywać – maseczką, przyłbicą, bądź fragmentem odzieży – usta i nos. W tramwaju ozdobionym światełkami będzie również obowiązywać taryfa biletowa ZTM.

Świąteczna Bimba w niedzielę, 6 grudnia 2020:

Linia 18

Odjazdy ze Starołęki o godz. 15.06, 16.46, 18.26, 20.06, 21.46

Odjazdy z Ogrodów o godz. 15.56, 17.36, 19.16, 20.56, 22.36

W tym sezonie świątecznym na ulicach Poznania pojawiły się dodatkowe elementy iluminacji (fot. UMP)

Iluminacje rozbłysną z większą mocą

Na ulicach Poznania trwa montaż świątecznych dekoracji. W tym roku ozdoby będą bardziej różnorodne niż dotychczas, w przestrzeni miasta pojawiły się bowiem dodatkowe iluminacje.

– Tegoroczne święta będą inne niż zwykle. Pandemia zmusiła nas do odwołania uwielbianego przez mieszkańców Betlejem Poznańskiego i wspólnego rozpalania choinki przy Ratuszu – mówi prezydent Jacek Jaśkowiak. – Mimo to staramy się wprowadzić w przestrzeń miasta klimat świąt. Piękne iluminacje rozświetlą tradycyjnie Stary Rynek wraz z okolicznymi uliczkami, Śródkę i ul. Św. Marcin, która w tym roku zyskała dodatkowe ozdoby. Zachęcam do wieczornych spacerów i podziwiania pięknych dekoracji. Proszę jednak pamiętać o zasłanianiu ust i nosa oraz zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa – zaznacza Jacek Jaśkowiak.

W tym sezonie świątecznym na ulicach Poznania pojawiły się dodatkowe elementy iluminacji (z ubiegłych lat) (fot. UMP)

Firma oświetleniowa co roku wiesza na poznańskich ulicach ponad 1000 elementów dekoracji. W tym sezonie spółka zdecydowała się wzbogacić iluminacje, montując dodatkowo sto trzydzieści nowych ozdób.

W tym sezonie świątecznym, dzięki spółce, na ulicach Poznania pojawiły się dodatkowe elementy iluminacji. Na pl. A. Mickiewicza stanęła m.in. dziesięciometrowa choinka oraz świetlne przestrzenne ozdoby świąteczne. Na ul. Św. Marcin z kolei ustawiono świetlny tunel, ławkę oraz inne elementy, jak bombki czy prezenty. Dodatkowe dekoracje zamontowano na lampach przy pl. Wolności oraz ulicach: Św. Marcin, 27 Grudnia, Solnej i Małe Garbary. Iluminacje można już podziwiać.

W tym sezonie świątecznym na ulicach Poznania pojawiły się dodatkowe elementy iluminacji (z ubiegłych lat) (fot. UMP)

Oprócz tego Poznań udekorują znane z poprzednich trzech sezonów ozdoby, które rozbłysną już w niedzielę, 6 grudnia. Jak co roku iluminacje rozświetlą staromiejskie uliczki i Stary Rynek. Pojawią się tam elementy zdobiące fontanny oraz latarnie. Iluminację przedstawiającą drzwi wejściowe do nieistniejącej już Kolegiaty św. Marii Magdaleny, która w poprzednich latach stała na placu Kolegiackim, z racji trwających tam prac budowlanych, będzie można oglądać na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta.

Iluminacje zyska także Śródka, którą tradycyjnie już ozdobią Śródeckie Anioły. Oświetlony zostanie Most Biskupa Jordana, a także śródmiejskie ulice i place: ul. Fredry, pl. Mickiewicza, Rondo Kaponiera. Iluminacje zobaczymy także na zielonych rynkach w Poznaniu: Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim i Bernardyńskim. Ozdoby pojawią się na części al. Niepodległości, ul. Królowej Jadwigi, na Moście Teatralnym, na al. Marcinkowskiego (przy ul. Podgórnej i placu Wolności), Moście Dworcowym oraz nowo wyremontowanym odcinku ul. św. Marcin, na który zostanie również przesunięta postać świętego na koniu, stojąca w poprzednich latach na pl. A. Mickiewicza.

W tym sezonie świątecznym na ulicach Poznania pojawiły się dodatkowe elementy iluminacji (z ubiegłych lat) (fot. UMP)

Na Starym Rynku pojawiła się już choinka ze żłóbkiem. Z racji trwających badań archeologicznych wyprzedzających remont płyty rynku nie jest ona zlokalizowana w tradycyjnym miejscu, przed Ratuszem, ale przy budynku Odwachu. Ze względów technicznych (brak możliwości bezpiecznego zamontowania drzewka w głębi nawierzchni) jest to choinka sztuczna. Nie zabraknie na niej za to lampek.

Świąteczne iluminacje, będą zdobić miasto do końca stycznia.
(UMP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button