LOTNICZE NEWSY

Ukraiński samolot transportowy An-124 „Rusłan” w Gdyni

Olbrzymi powietrzny transportowiec

Jeden z największych samolotów świata we wtorek pojawił się w Gdyni.

Ukraiński samolot transportowy An-124, czyli popularny „Rusłan” wylądował na płycie lotniska w Babich Dołach, o czym poinformowała Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. To maszyna zdolna zmieścić na pokładzie nawet do 150 ton ładunku!

Gdynianie mogli wczoraj zauważyć na niebie podchodzący do lądowania samolot sporych rozmiarów. To popularny An-124, czyli wielki ukraiński transportowiec, który jeszcze latach 80. ubiegłego wieku był największym seryjnie produkowanym samolotem transportowym na świecie.

Ukraiński samolot transportowy An-124 „Rusłan” w Gdyni (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)

Dziś znajdziemy już wprawdzie liczne modele, które pokonują go pod względem długości, rozpiętości skrzydeł czy pojemności ładunkowej, ale nadal pojawienie się ogromnej maszyny typu „Rusłan” na lokalnych lotniskach zbudza zainteresowanie miłośników lotnictwa i tzw. spotterów, którzy chcą uchwycić moment lądowania.

Samolot we wtorek zameldował się na płycie gdyńskiego lotniska, o czym poinformowała Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.

– 17 maja w południe na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach po raz kolejny wylądował An-124 należący do Antonov Airlines, ukraińskiej firmy wyspecjalizowanej w lotniczym transporcie cargo – poinformowała Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej na Facebooku.

Ukraiński samolot transportowy An-124 „Rusłan” w Gdyni (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)

Jak podali też gdyńscy lotnicy, maszyna, która wylądowała w Babich Dołach to model An-124-100M-150, czyli ciężki cywilny samolot transportowy z zachodnią awioniką. „Rusłan” w tej wersji może pomieścić na swoim pokładzie ładunek o wadze sięgającej nawet do 150 ton.

Ukraiński transportowiec jeszcze tego samego dnia rozpoczął dalszy lot, podrywając się w przestworza z pasów startowych w Gdyni.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button