Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podkarpackiej KAS wykryli objętego ochroną żółwia stepowego.
- Żółwia przewoziła przez granicę obywatelka Ukrainy.
- Chroniony gad trafił do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu.
Kontrola na przejściu granicznym w Korczowej
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Korczowej zatrzymali kolejny żywy okaz CITES. Wjeżdżająca do Polski 31-letnia obywatelka Ukrainy przewoziła na siedzeniu pasażera – żółwia.
Podjęta przez KAS identyfikacja wykazała, że jest to żółw stepowy (Testudo horsfieldii), objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).
Przewóz przez granicę gatunków chronionych przepisami konwencji jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej pozwoleń i świadectw, których kobieta nie okazała do kontroli. Chroniony gad został przekazany pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Zamościu.
Przewóz przez granicę okazów CITES
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, by przed wyjazdem za granicę sprawdzić, na jakie żywe okazy roślin czy zwierząt lub wykonane z nich przedmioty, warto zwrócić szczególną uwagę. Informacje na ten temat dostępne są na stronie podatki.gov.pl oraz na stronach ambasad poszczególnych krajów.
Ograniczenia w przewozie przez granicę roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem. Handel nimi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.
Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Chronione gatunki wykryte przez podkarpacką KAS
Każdego roku funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremniają liczne próby nielegalnego przewozu przez granicę chronionych gatunków roślin i zwierząt. W 2022 r. funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu zabezpieczyli ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną m.in. sokołów wędrownych, papug żako i mnicha, żółwia stepowego oraz pijawek lekarskich.