PIŁKA NOŻNA

UEFA Liga Konferencji Europy. Legia Warszawa przegrała z Aston Villą. Protest, zamieszki, aresztowani kibice, ranni policjanci

UEFA Europa Conference League

Legia Warszawa przegrała 1:2 w wyjazdowym meczu z Aston Villą w piątej serii gier fazy grupowej Ligi Konferencji Europy UEFA.

Gola dla Wojskowych strzelił w 20. minucie Ernest Muci.

Trener Kosta Runjaić:

– Wygrała drużyna, która była faworytem. Zaprezentowaliśmy się przeciwko Aston Villi w bardzo dobry sposób. Na swoim stadionie mają niesamowitą moc. W pierwszej połowie graliśmy z dużą odwagą, straciliśmy gola, ale odrobiliśmy straty. W drugiej połowie straciliśmy kolejnego gola, powinniśmy zachować się lepiej w defensywie. Mieliśmy kilka swoich okazji, ale nie udało nam się ich wykorzystać. Aston Villa wygrała zasłużenie, gratulacje. Teraz czeka nas mecz o awans z AZ Alkmaar na własnym stadionie.

– Nie zajmowałem się tym, co dzieje się pod stadionem. Byłem skupiony na swojej pracy. Drużyna zaprezentowała Legię i polską piłkę z dobrej strony. Nie wiem, co się działo pod stadionem i nie będę tego komentował.

– Mamy fantastycznych kibiców, którzy wspierają nas na każdym kroku. Podróżują z nami po całej Europie i są dla nas wsparciem. Odkąd jestem w Legii mam same dobre doświadczenia z naszymi kibicami. Ich obecność na pewno byłaby pomocna. Nie znam szczegółów i nie będę wypowiadał się na temat dzisiejszej sytuacji przed meczem. Myślę, że gdyby nasi kibice byli na trybunach, atmosfera na stadionie byłaby zdecydowanie lepsza.

Rzecznik prasowy Legii Warszawa Bartosz Zasławski dodał:

– Byliśmy bardzo rozczarowani postawą gospodarzy, którzy nie dopełnili standardów panujących w europejskich pucharach, mianowicie udostępnienia 5% pojemności stadionu dla kibiców gości. Wielokrotnie rozmawialiśmy z bardzo dużym wyprzedzeniem przed meczem, aby te standardy wypełnić. Dziś dostaliśmy potwierdzenie, że do ich dopełnienia nie dojdzie. Oficjalna delegacja klubu wraz z prezesem Dariuszem Mioduskim postanowiła, że nie będzie uczestniczyć w dzisiejszym meczu. Musimy też podkreślić, że goście VIP, którzy posiadali odpowiednie bilety, nie zostali wpuszczeni na stadion.

– Nie zmienimy przeszłości. Naszym celem było rozegranie dobrego meczu. Włożyliśmy wiele wysiłku, by osiągnąć dobry wynik. Szczególnie pierwsza połowa była bardzo dobra w naszym wykonaniu. Myślę, że zaskoczyliśmy tym Aston Villę. Nie byliśmy jednak w stanie utrzymać pressingu przez cały mecz. Szanuję moją drużynę i pracę, jaką włożyli w to spotkanie.

O awans do fazy pucharowej Ligi Konferencji Europy Wojskowi powalczą u siebie z AZ Alkmaar. Wystarczy remis. Mecz przy Łazienkowskiej zaplanowano 14 grudnia o godzinie 18:45.

Aston Villa – Legia Warszawa 2:1 (1:1)

Bramki: Diaby (4’), Moreno (59’) – Muci (20’)

Aston Villa: Olsne – Cash, Konsa, Lenglet, Alex Moreno (Digne 79’) – McGinn (Bailey 71’), Kamara, Douglas Luiz (Dendoncker 90’), Tielemans (Ramsey 71’) – Duran, Diaby (Zaniolo 79’)

Legia Warszawa: Tobiasz – Pankov, Jędrzejczyk, Kaupadi – Wszołek (Roosłek 82’), Slisz (Celhaka 76’), Elitim, Gil Dias (Kun 55’) – Josue (Kapustka 76’), Gual (Kramer 55’), Muci

Żółte kartki: Diaby (36’), Luiz (41’), Duran (90’ +2’) – Gual (39’), Wszołek (41’), Kramer (68’), Jędrzejczyk (75’)

Komunikat klubu – wicemistrzów Polski

Aston Villa F.C. odmawia przydziału biletów dla kibiców gości zgodnie z przepisami UEFA na mecz Ligi Konferencji Europy UEFA.

„W związku z działaniami podjętymi przez klub Aston Villa F.C. jako gospodarza, Legia Warszawa informuje, że jej oficjalna delegacja, zarząd oraz właściciel i prezes klubu Dariusz Mioduski nie będą obecni na stadionie gospodarzy podczas najbliższego meczu UEFA Europa Conference League.

Zamiast rozładować potencjalne napięcia przedmeczowe, restrykcyjne środki Aston Villa F.C. jako klubu gospodarza niepotrzebnie doprowadzają do zaostrzania atmosfery. Naszym zdaniem takie środki przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego i są bezpodstawne.


W ostatnim czasie Aston Villa F.C. stanowczo odmówiła przestrzegania przepisów UEFA dotyczących rozgrywek, odmawiając przyznania określonej puli biletów dla kibiców przyjezdnych. Zgodnie z regulaminem rozgrywek UEFA, kibicom przyjezdnym przysługuje przydział biletów odpowiadający 5% pojemności stadionu. W przypadku meczów rozgrywanych na obiektach Aston Villa F.C. oznacza to pulę 2100 biletów. Legia Warszawa, jako drużyna przyjezdna, złożyła formalny wniosek o taki przydział, ale spotkała się z odmową.

Po owocnych rozmowach z przedstawicielami Aston Villa F.C., Legia Warszawa zaproponowała kompromisowe rozwiązanie, proponując przydział 1700 biletów dla swoich lojalnych kibiców – liczba ta odzwierciedlała liczbę przyznaną fanom angielskiego klubu podróżującym do Warszawy. Propozycja ta została oficjalnie zaakceptowana i należycie udokumentowana w raporcie delegata UEFA z dnia 21 września (z 21 września – red.).

W świetle tego porozumienia kibice Legii Warszawa rozpoczęli przygotowania do podróży przez kanał La Manche, ponosząc różne koszty, w tym bilety lotnicze i rezerwacje hotelowe.

Jednak 2 listopada Legia Warszawa otrzymała nieoczekiwaną i zmienioną decyzję dotyczącą przydziału biletów, która rażąco naruszyła wcześniejsze ustalenia. Liczba biletów została zmniejszona do zaledwie 890, co stanowi oszałamiającą redukcję o ponad 50%.

W obliczu tej niemożliwej do utrzymania sytuacji, Legia Warszawa wielokrotnie odwoływała się do Aston Villa F.C., wzywając ich do przestrzegania przepisów ustalonych w dn. 21 września.

W związku z naruszeniem przepisów UEFA i w celu rozwiązania tej palącej kwestii, Legia Warszawa zdecydowała się wysłać swoich przedstawicieli do Anglii na długo przed meczem UEFA Europa League, zaplanowanym na 27 listopada. Przedstawiciele ci zaangażowali się w intensywne negocjacje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, wyrażając niezachwiane stanowisko klubu w sprawie umożliwienia kibicom dostępu przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa w dniu meczu.

Ponadto w dniu dzisiejszym (dzisiaj! Czy ktoś w Polsce potrafi pisać poprawnie? – red.) utrudniano nam uzyskanie biletów VIP dla naszych sponsorów i gości drużyny zgodnie z obowiązującymi standardami UEFA.”

OŚWIADCZENIE LEGII WARSZAWA W SPRAWIE BILETÓW NA MECZ LKE Z ASTON VILLA F.C. (26 listopada)

„W związku z informacją klubu Aston Villa F.C. o przyznaniu kibicom Legii Warszawa ograniczonej liczby biletów na mecz Ligi Konferencji Europy UEFA oświadczamy:

Zgodnie z regulaminem rozgrywek UEFA fanom klubów występujących w roli gości przysługuje liczba biletów równa 5% pojemności stadionu. W przypadku meczów rozgrywanych na stadionie klubu Aston Villa F.C. pula ta wynosi 2100 wejściówek. O taką liczbę wnioskowaliśmy jako Legia Warszawa.


W odpowiedzi – w dn. 11 września – otrzymaliśmy informację, że w związku z rekomendacją organów miejskich (tzw. „Safety Advisory Group (SAG)”) Aston Villa FC przekaże Legii Warszawa jedynie 990 wejściówek. Decyzja ta była motywowana względami bezpieczeństwa. Zdecydowanie sprzeciwiliśmy się tej argumentacji, informując o zaistniałej sytuacji również przedstawicieli UEFA. Poprosiliśmy jednocześnie o wsparcie polską stronę dyplomatyczną w Wielkiej Brytanii.

Zwracamy uwagę, że przy okazji pierwszego meczu pomiędzy Legią a Aston Villa F.C. do Warszawy przyjechało ponad 2 tysiące fanów angielskiego klubu, podczas gdy regulaminowa i przyznana przez nas liczba biletów wynosiła 1700 miejsc. Z naszej strony kibice gości mogli liczyć na pełne wsparcie oraz opiekę. Przed meczem przeznaczyliśmy dla fanów Aston Villa F.C. dedykowany „Ticket Collection Point” przy kortach tenisowych Legii, wskazaliśmy też miejsca, w których przyjezdni mogą spędzić czas przed oraz w trakcie spotkania.

W toku rozmów z przedstawicielami Aston Villa F.C. zaproponowaliśmy kompromisowe rozwiązanie, zgodnie z którym nasi kibice otrzymaliby do dyspozycji 1700 biletów – dokładnie tyle, ile przeznaczyliśmy dla fanów angielskiego klubu przyjeżdżających do Warszawy. Ta propozycja została przyjęta w dn. 21 września, potwierdzona podczas spotkania z Delegatem UEFA oraz opisana w raporcie Security Officer UEFA. Kilka tygodni później, w dn. 2 listopada, decyzja o puli przyznanych Legii biletów ponownie została zmieniona przez stronę brytyjską – tym razem zmniejszona do 890 wejściówek.

W trybie natychmiastowym wdrożyliśmy szereg działań, prowadząc rozmowy z przedstawicielami Aston Villa F.C oraz brytyjskiej i polskiej policji – przy wydatnym zaangażowaniu Ambasadora RP w Wielkiej Brytanii, który wystosował list do przedstawicieli strony angielskiej. Pracownicy Ambasady wsparli nasz klub poprzez rozmowy i kontakty dyplomatyczne. W dn. 13 listopada otrzymaliśmy jednak odpowiedzi od Aston Villa F.C oraz UK Police o braku możliwości zmiany liczby biletów. Następnie skierowaliśmy do UEFA pismo z prośbą o interwencję. W dn. 22 listopada – po naszym ponagleniu – otrzymaliśmy odpowiedź z europejskiej federacji o braku możliwości podjęcia działania.

Obecnie wyczerpaliśmy wszelkie formalne możliwości dotyczące przyznania naszym kibicom przysługującej zgodnie z regulaminem UEFA puli biletów na mecz w Birmingham. Jednocześnie zwracamy uwagę na fakt, iż poza grupą wybierającą się do Anglii z Polski wielu kibiców Legii mieszka na co dzień w Wielkiej Brytanii i również deklaruje chęć wspierania swojej drużyny w sektorze gości. Jako klub nie zgadzamy się na wszelkie próby ograniczania naszym fanom możliwości przemieszczania się i wspierania zespołu.

Jesteśmy przekonani, że przyjęcie regulaminowej liczby kibiców gości na stadionie wpłynęłoby pozytywnie na poziom bezpieczeństwa. Apelujemy do władz Aston Villa F.C. o podejście zgodne z duchem sportowej rywalizacji i wzajemnego szacunku.”

Polscy kibice vs Aston Villa

Polscy kibice nie zostali wpuszczeni na stadion w Birmingham. Przed obiektem doszło do zamieszek. Zostało aresztowanych 39 osób. Rannych było trzech funkcjonariuszy policji.


Oświadczenia wydała policja z West Midlands oraz klub Aston Villa.


„Klub piłkarski Aston Villa może potwierdzić, że za radą policji z West Midlands żaden kibic gości nie został wpuszczony na Villa Park na dzisiejszy wieczorny mecz Ligi Konferencji UEFA z Legią Warszawa, w związku z masowymi zamieszkami na zewnątrz stadionu spowodowanymi przez kibiców przyjezdnych” – Aston Villa.


„Dokonaliśmy ponad 30 aresztowań w związku z obrażeniami funkcjonariuszy podczas poważnych zamieszek z udziałem kibiców gości przed Villa Park dzisiejszego wieczoru (30 listopada). Mieliśmy do czynienia z obrzydliwymi i bardzo niebezpiecznymi scenami” – policja w West Midlands.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button