RÓŻNOŚCI

TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Poznaj zwierzęcych ambasadorów

13 polskich ogrodów zoologicznych z misją

Aż 13 polskich ogrodów zoologicznych, 13 zwierzęcych maluszków, 1 wspólna misja: ochrona ginących gatunków.

A to wszystko między 8 a 14 marca, gdy przypada TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

Dodatkowo, 11 marca to Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów oraz 93. urodziny Warszawskiego ZOO.

Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów

Kolejny już rok polskie ogrody zoologiczne świętują 11 marca Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, dokładnie w 93. urodziny Warszawskiego ZOO, które jest pomysłodawcą święta.

TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów

Dzięki współpracy polskich ogrodów zoologicznych, jeden dzień przerodził się w tydzień obchodów, który w tym roku odbywa się od 8 do 14 marca pod hasłem „Są maluszki, jest nadzieja”. 13 polskich ogrodów zoologicznych informuje o tym, jaka jest ich nadrzędna rola i dlaczego nowonarodzone zwierzęta są nadzieją dla świata. Przychodzące na świat w ogrodach zoologicznych zwierzęta są nadzieją na ocalenie ginących gatunków i ich powrót do natury. Dlatego tak ważna jest profesjonalna hodowla i rozmnażanie zwierząt mieszkających w zoo.

Nie zawsze jest możliwość prowadzenia hodowli w rezerwatach, blisko miejsca występowania danego zwierzęcia – czasem przeszkodą jest sytuacja polityczna lub katastrofa ekologiczna – wtedy ratunkiem są ogrody zoologiczne, które utrzymują stabilną populację takiego gatunku. Skuteczność tych działań zapewnia współpraca ogrodów.

Akcję wspiera Światowe i Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA i EAZA).

Wszystkich bohaterów tegorocznego TygoDnia Misji oraz ciekawostki na ich temat będzie można poznać na wystawie w galerii „W-Z” – przy schodach ruchomych obok placu Zamkowego, która będzie czynna do 4 kwietnia.

Polskie ogrody zoologiczne przygotowały z okazji TygoDnia Misji wiele różnych atrakcji, które ze względu na pandemię będą się odbywały głównie online, ale nie tylko. W Warszawskim ZOO od 8 do 14 marca przewidziano aktywności internetowe: ciekawostki na temat zwierząt, zagadki i konkursy (do wygrania m.in. spacer z dyrektorem Andrzejem Kruszewiczem), a w ogrodzie – grę terenową. Z okazji tegorocznego Dnia Misji ZOO od 8 marca w Warszawie będzie można wyrobić sobie spersonalizowaną kartę miejską z warszawianką irbiską Laylą lub warszawiakiem o szwajcarskich korzeniach Arnolda, kanczyla jawajskiego, zwanego „myszojeleniem”.

Kto chce, może się włączyć do świętowania online. Już 11 marca każdy może zamieścić na swoim profilu na Facebooku lub Instagramie zdjęcie ulubionego zwierzaka z zoo z hasztagiem #chronimyGINĄCEgatunki.

TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (fot. org.)

Ambasadorzy tegorocznej edycji

Ambasadorami jest 13 przedstawicieli zagrożonych wyginięciem gatunków, które urodziły się w 13 polskich ogrodach zoologicznych. Poznacie żubrzycę Potillę, koronnika Franciszka, patasa Divo, wyjca Zgredka, aksolotla Abyska, lemura katta Karola, kraskę Siwowronkę, ariranię Covid, lamparcicę Nahlę, pigmejki Amę i Zonka, pingwina Batmana, lemura wari Farta. Bohaterką Warszawskiego ZOO jest rodowita warszawianka irbiska Layla.

Warszawska ambasadorka

Ambasadorką tegorocznego TygoDnia Misji Warszawskiego ZOO jest piękna irbiska Layla. Jej imię pochodzi od Layla Peak, czyli szczytu w Karakorum. Opiekunowie nazywają ją pieszczotliwie Larwą, gdyż nie jest grzecznym kotkiem i czasami lubi trochę popsocić.

Irbisy śnieżne to piękne koty, ale – niestety – są gatunkiem narażonym na wyginięcie i znajdują się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Ogrody zoologiczne na całym świecie współpracują ze sobą i robią wszystko, by tak cenne gatunki jak ten mogły się rozmnażać, czyli żeby było jak najwięcej maluchów, które potem dorosną i same doczekają się potomstwa. Dzięki temu mamy pewność, że gatunek przetrwa, a osobniki urodzone w zoo będą miały szansę przeprowadzić się do naturalnego środowiska. Z powodu skrytego trybu życia w trudno dostępnych obszarach bardzo trudno jest ustalić liczbę irbisów w stanie dzikim. Szacuje się, że w naturze pozostało jedynie ok. 3 000 osobników. Główne zagrożenia dla tych pięknych kotów to: pożary, wycinanie lasów, nielegalne polowania dla pozyskania futra oraz niszczenie ich naturalnego środowiska, m.in. przez wszechobecnych turystów.

Ambasadorem łódzkiego ZOO jest samiec ariranii amazońskiej – urodzony 14.02.2020 roku (fot. pras.)

Ambasadorzy łódzkiego Zoo

Ambasadorem łódzkiego Zoo jest samiec ariranii amazońskiej – Covid – urodzony 14.02.2020 roku. Warto podkreślić, że ogród jako jedyny w Polsce opiekuje się tym gatunkiem.

Dodajmy, że w ubiegłym roku na świat w Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym przyszły również między innymi takie zwierzęta jak: samica kangura rudego, samica pandy małej, 2 samce kudu małego, samiec lemura katta, samica wari rudego, samiec jeżatki afrykańskiej, samiec kanczyla mniejszego oraz 2 samce dzioborożca srebrnolicego.

Organizatorzy:

Organizatorami TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów 2021 są przyjaciele z 13 polskich ogrodów zoologicznych: ZOO Bydgoszcz, ZOO Charlotta, ZOO Chorzów, Akwarium Gdyńskie, ZOO Gdańsk, ZOO Kraków, ZOO Lubin, ZOO Łódź, ZOO Płock, ZOO Toruń, ZOO Wrocław, ZOO Zamość i oczywiście ZOO Warszawa. Razem chrońmy ginące gatunki!

Misja Ogrodów Zoologicznych i Akwariów:

Polskie ogrody zoologiczne jednym głosem mówią, że ich podstawowym zadaniem jest ochrona ginących gatunków, by ocalić wspólny świat ludzi i zwierząt. Misję tę realizują poprzez:

– edukację przyrodniczą,

– hodowlę zwierząt zagrożonych gatunków realizowaną poprzez programy ochrony i prowadzenie ksiąg rodowodowych,

– wspieranie zagrożonych gatunków w warunkach in situ, czyli w miejscu ich naturalnego występowania,

– udział w badaniach naukowych.

Niektóre ogrody prowadzą również działalność rehabilitacji rodzimych gatunków zwierząt lub dają schronienie skonfiskowanym przez celników okazom objętym Konwencją Waszyngtońską (CITES). W Warszawskim ZOO działa Ptasi Azyl dla rannych lub niesamodzielnych dzikich ptaków oraz Centrum CITES przyjmujące gady, płazy, czasem bezkręgowce zatrzymane przez służby mundurowe.

Ogrody nie są samotnymi wyspami w oddalonych od siebie miastach. Ściśle ze sobą współdziałają, bo bez skoordynowanej działalności nawet intensywna praca pojedynczego zoo nie miałaby sensu. Dlatego ogrody zrzeszają się w lokalnych i międzynarodowych organizacjach, np. Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button