POLITYKAPOLSKAŚWIAT

Tusk o cenie paliwa po 5,19 zł, ustawie aborcyjnej i „problemach” z Ukrainą

Polskie sprawy

Premier Donald Tusk poinformował, że nie przyjedzie na granicę polsko-ukraińską tak jak o to apelował prezydent Ukrainy Zełenki.

Tusk stwierdził, że takie rozmowy powinny toczyć się nie symbolicznie na granicy, a w Warszawie. Spotkanie obu rządów odbędzie się 28 marca.

„Jestem po całej serii spotkań z liderami politycznymi państw i instytucji europejskich. Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną amerykańską. W poniedziałek prawdopodobnie będziemy gościć premiera Kanady. Wszystkie te spotkania to rozmowy głównie o wojnie.

Chciałbym, żebyśmy w debacie wewnętrznej jak i międzynarodowej umieli rozdzielić te dwie kwestie. Pierwszą jest bezdyskusyjna pomoc dla Ukrainy w jej wysiłku zbrojnym. I druga sprawa to jest jak ochronić polskich rolników i polski rynek przed negatywnymi skutkami liberalizacji handlu, czyli otwarcia granicy na bezcłowy obrót produktami rolnymi – nie tylko, ale to nas najbardziej boli” – powiedział polski premier.

„Nie ustaję w wysiłkach, aby zabezpieczyć interesy polskich rolników. Rozmawiamy o tym nieustannie i ze stroną ukraińską i w KE. Pomoc dla Ukrainy ma także ten wymiar handlowy, finansowy. Ale Polska jest najbardziej poszkodowana w związku z tym i polscy producenci rolni.

Nie możemy pozwolić na to, aby przy granicy polsko-ukraińskiej – korzystając z protestów rolników – aktywni byli ci, którzy jawnie i bezwstydnie wspierają Putina, służą propagandzie rosyjskiej i kompromitują państwo polskie, kompromitują nas, Polaków, i kompromitują także protestujących” – stwierdził.

Premier: Wprowadzamy przejścia graniczne z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej

„Dla zapewnienia 100% gwarancji, że pomoc wojskowa – sprzęt, amunicja, pomoc humanitarna, medyczna, będą docierały bez żadnych opóźnień na stronę ukraińską, będziemy wprowadzali na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wskazane odcinki dróg i torów kolejowych. To jest kwestia najbliższych godzin” – dodał Tusk.

Ceny paliw

– Do końca marca powinniśmy mieć wstępne odpowiedzi, jakie działania są możliwe w obrębie spółki, aby ceny paliw były niższe niż w tej chwili – powiedział Tusk.

Pamiętamy ich obietnice, że gdy przejmą władzę paliwo będzie po 5,19 zł.

– Rozumiem niecierpliwość, ja też na to czekam – odparł.

– Dość serio traktujemy nasze zobowiązania, że o tym, kto będzie zarządzał jaką spółką, będą decydowały transparentne procedury konkursowe. Bardzo zależy mi, aby władze spółek były jak najbardziej kompetentne i możliwie niepolityczne. Myślę, że będę gotowy do precyzyjnej odpowiedzi, jakie czynniki wpływają na to, że benzyna mogła być relatywnie tania, gdy była kampania i pan (b. prezes Orlenu Daniel) Obajtek i dlaczego te ceny tak radykalnie podskoczyły, gdy pan Obajtek żegnał się z władzą – mówił.

Tusk o ustawie aborcyjnej

– Nie miałem żadnych iluzji ani złudzeń jakie stanowisko w tej sprawie ma Szymon Hołownia, czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Mam inne zdanie w tej sprawie – powiedział szef rządu ws. aborcji.

– Nie zgadzam się z Szymonem Hołownią i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem w tej kwestii, ale nie oszukiwali. Mówili także w kampanii wyborczej, jakie mają w tej kwestii stanowisko, więc nie mam pretensji do nich – dodał polityk.

Projekt Platformy Obywatelskiej zakłada możliwość aborcji do 12 tygodnia ciąży.

Włodzimierz Czarzasty o liberalizacji przepisów aborcyjnych

– Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem – powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

W listopadzie ubiegłego roku, na samym początku nowej kadencji, do Sejmu wpłynęły dwa projekty Lewicy dotyczące liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.

Więcej

Znajdziemy rozwiązanie, które zabezpieczy interesy polskich rolników

Premier zapewnił, że nie ustaje w wysiłkach, aby zabezpieczyć potrzeby polskiej wsi.

Będziemy szukali rozwiązań ochronnych dla polskich rolników, poprzez użycie środków krajowych jak i poprzez dalsze negocjacje
z Ukrainą, z instytucjami europejskimi. Tak, aby te negatywne konsekwencje liberalizacji handlu z Ukrainą były mniej dotkliwe, żeby je zniwelować, tak jak się da.
I tutaj polscy rolnicy mogą na mnie liczyć. Jesteśmy do dyspozycji – zapewnił premier Donald Tusk.

Szef rządu podkreślił, że będzie dążył do tego, aby zarówno Kijów, jak i Bruksela rozumiały i przyjęły polski punkt widzenia.

Mam nadzieję, że protestujący też zrozumieją, że sam protest nie wystarcza, ale trzeba też umieć klarownie zbudować przestrzeń do porozumienia. My jesteśmy do tego gotowi. Wszyscy jesteśmy naprawdę bardzo przejęci – dodał premier.

Pomoc Ukrainie i wsparcie polskich rolników muszą iść w parze

Polska od samego początku zaangażowała się w pomoc Ukrainie. Polacy wykazali się niezwykłą solidarnością wobec wschodniego sąsiada. Jednocześnie w tej szczególnej sytuacji dostrzegamy potrzeby polskich rolników.

Chciałbym, żebyśmy w debacie wewnętrznej, jak i międzynarodowej umieli rozdzielić dwie kwestie. Pierwszą jest bezdyskusyjna pomoc dla Ukrainy w jej wysiłku zbrojnym i  to jest nienegocjowalne. I druga sprawa, to jak ochronić polskich rolników i polski rynek przed negatywnymi skutkami liberalizacji handlu, czyli otwarcia granicy na bezcłowy obrót produktami rolnymi – mówił szef rządu.

Premier Donald Tusk stanowczo potępił zachowania, które wspierają Putina i rosyjską agresję.

Nie możemy pozwolić na to, aby przy granicy polsko-ukraińskiej – korzystając z protestów rolników – aktywni byli ci, którzy jawnie i bezwstydnie wspierają Putina, służą propagandzie rosyjskiej i kompromitują państwo polskie, kompromitują nas, Polaków, i kompromitują także protestujących – poinformował szef rządu.

Transport sprzętu wojskowego na Ukrainę musi odbywać się bez zakłóceń

Ważnym zadaniem, które stoi obecnie przed naszym krajem jest zapewnienie pełnej przepustowości na granicy polsko-ukraińskiej, jeśli chodzi o transporty wojskowe oraz pomoc humanitarną.

Dla zapewnienia 100 proc. gwarancji, że pomoc wojskowa, sprzęt, amunicja, pomoc humanitarna, medyczna, będą docierały bez żadnych opóźnień na stronę ukraińską, będziemy wprowadzali na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wskazane odcinki dróg i torów kolejowych. I to jest kwestia najbliższych godzin. (…) Będziemy wyciągali z tego też praktyczne konsekwencje, tak aby ten ruch, jeśli chodzi o sprzęt, amunicję, środki medyczne i humanitarne docierały tam bez żadnych opóźnień i bez żadnych zahamowań – poinformował premier.

W praktyce będzie oznaczało to inny reżim organizacyjny na przejściach granicznych i drogach dojazdowych, a także torach na granicy z Ukrainą. Jednocześnie szef rządu podkreślił, że do tej pory nie było żadnych istotnych kłopotów z transportami wojskowymi czy humanitarnymi przeznaczonymi dla Ukrainy.

Dialog Polski i Ukrainy

Premier odniósł się do zaproszenia Prezydenta Ukrainy na spotkanie na polsko–ukraińskiej granicy.

Jestem przekonany i powtórzę to jeszcze raz, że w tych trudnych czasach wojny ani Polska, ani Ukraina nie muszą udowadniać sobie czy światu, że jesteśmy w pełni solidarni. I nic się nie zmieni w tej kwestii – zapewnił premier.

Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas wizyty polskiego premiera w Kijowie, 28 marca w Warszawie odbędzie się spotkanie rządów Polski i Ukrainy.

Rozmowy techniczne i polityczne z Ukrainą – także w sprawach sytuacji na granicy, handlu – toczą się nieustannie – poinformował premier.

Mobilizacja państw Zachodu w związku z wojną na terenie Ukrainy

Premier Donald Tusk podkreślił, że ostatnie tygodnie są w polskiej, ale i międzynarodowej polityce dniami narastającego napięcia związanego z sytuacją na froncie na Ukrainie.

Jestem po całej serii spotkań z liderami politycznymi państw i instytucji europejskich. Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną amerykańską. (…) Wszystkie te spotkania to rozmowy głównie o wojnie. – powiedział premier.

Szef polskiego rządu aktywnie działa na arenie międzynarodowej na rzecz wsparcia naszego wschodniego sąsiada. Tusk w ostatnim czasie spotkał się:

  • 12 lutego z prezydentem E. Macronem (Paryż) i Kanclerzem O. Scholzem (Berlin)
  • 15 lutego z przewodniczącą PE R. Metsolą (Warszawa)
  • 16 lutego z premierem Finlandii P. Orpo (Warszawa)
  • 19 lutego z premierem Szwecji U. Kristerssonem (Warszawa)

W najbliższych dniach premier będzie kontynuował rozmowy z liderami państw i instytucji europejskich. Planowane jest spotkanie z Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, premierem Belgii, premierem Kanady, a także wizyta w Pradze.

Zgodna współpraca rządu z prezydentem w obliczu rosyjskiej agresji

W tym trudnym czasie Tusk pozostaje w stałym roboczym kontakcie z prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmowy i współpraca między głową państwa a szefem rządu jest w pełni zgodna.

W jakimś sensie dyplomacja, polityka zamieniła się w stan permanentnej narady, co robić w obliczu narastającego zagrożenia ze strony Rosji. Zarówno wczoraj, jak i dziś, rozmawialiśmy o tym z Panem Prezydentem Andrzejem Dudą – poinformował szef rządu.

(Lewica, własne)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button