PODRÓŻE

Warszawa – 2019 rok. Ponad 10 mln turystów. Kto odwiedził stolicę?

Turyści w stolicy

Stołeczne Biuro Turystyki opublikowało podsumowanie danych za ubiegły rok.

W 2019 roku Warszawę odwiedziło ponad 10 mln turystów. Ich opinie o walorach miasta są bardzo pozytywne.

Kto odwiedził?

W 2019 r. niemal 30 proc. wszystkich turystów stanowili obcokrajowcy. Wśród nich najwięcej było Brytyjczyków (20 proc.). Na kolejnych miejscach uplasowali się Niemcy (10 proc.), Ukraińcy (7 proc.), Amerykanie i Włosi. Goście z Polski i z zagranicy najchętniej przyjeżdżali do miasta, aby zwiedzać zabytki, odwiedzić krewnych czy znajomych lub po prostu wypocząć.

Świetne oceny zwiedzających

Warszawa wyraźnie przypadła gościom do gustu: jej atrakcyjność ocenili aż na 9,11 w 10-punktowej skali. To rekordowy wynik, wyższy o 0,36 pkt. w porównaniu z 2018 rokiem. Turyści chętnie także polecą wizytę w mieście swoim bliskim i znajomym. Średnia skłonność do zarekomendowania przyjazdu do Warszawy wyniosła 9,34 na 10 punktów.

Co najchętniej zwiedzali przyjezdni?

Niezmiennie największą popularnością wśród turystów cieszyły się Stare Miasto i Łazienki Królewskie. Na trzecim miejscu wśród Polaków plasuje się Pałac Kultury i Nauki, a wśród obcokrajowców Zamek Królewski. Turyści coraz częściej odwiedzają miejsca spoza listy najpopularniejszych atrakcji, aby poznać różnorodne oblicza Warszawy, np. ulicę Ząbkowską na Pradze czy Osiedle Jazdów.

Stolica lubi turystów

Warszawiacy potrafią stworzyć niepowtarzalną, przyjazną atmosferę, jednocześnie wielkomiejską i lokalną. Aż 75 proc. mieszkańców uważa, że rozwój miejskiej turystyki pozytywnie wpływa na ich życie.

Wydatki obcokrajowców

Obcokrajowcy, w tym turyści, odwiedzający jednodniowi i ekspaci, to dla Warszawy ważne źródło przychodów.

Przyjezdni wydali w ubiegłym roku 9,6 mld zł – o 3 proc. więcej w porównaniu z 2018 rokiem. Blisko jedną trzecią tej sumy zostawili w stolicy Brytyjczycy. Przeciętny obcokrajowiec poniósł w Warszawie wydatki rzędu 2,4 tys. zł, choć w przypadku niektórych krajów średnia ta była znacznie wyższa. Najwięcej podczas pobytu wydali Saudyjczycy, średnio 8,5 tys. zł na osobę. Z analizy przygotowanej dla Stołecznego Biura Turystyki wynika także, że cudzoziemcy najwięcej wydali na zakwaterowanie, usługi restauracyjne oraz modowe zakupy. Według danych obywatele z Chin i Izraela wydają w Warszawie więcej na zakupy związane z modą niż odwiedzający z innych krajów. Z kolei osoby przyjeżdżające z południowej Europy (np. z Włoch) chętniej spędzają czas w restauracjach.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button