POLSKAŚWIAT

TSUE. Polska traci środki unijne. „PiS okrada mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego z kasy. Mieszkańcy stracą 15 mln euro”

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Komisja Europejska sukcesywnie pomniejsza fundusze dla Polski w związku z niepłaceniem kar zasądzonych przez TSUE.

Portfele mieszkanek i mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego będą chudsze o 60 mln zł.

– PiS okrada mieszkańców z kasy, która im się należała – oświadczyli posłowie Lewicy reprezentujący wyborców z województwa dotkniętego potrąceniem środków unijnych. Jak podkreślili jest to wynik nieudolności rządu Mateusza Morawieckiego, który nie potrafi dojść do porozumienia z Komisją Europejską oraz rządem Czech w sprawie Turowa.

Województwo kujawsko-pomorskie ma jeszcze szansę odzyskać utracone środki, które mogą zostać zrekompensowane przez budżet państwa.

– Wczoraj złożyliśmy pismo do wojewody, w którym zwracamy się o interwencję u premiera i uruchomienie rezerwy celowej, w celu przywrócenia województwu zabranych środków. Szef rządu jednoosobową decyzją może sprawić, iż 60 mln złotych wróci do województwa kujawsko-pomorskiego, aby jego mieszkańcy nie musieli płacić za błędy obecnego rządu – mówił Krzysztof Gawkowski, przewodniczący KP Lewica.

– Istnieje furtka, iż te wydatki pokryje polski budżet, ale to ma być teraz tak, że zamiast dostawać pieniądze z UE, to będziemy dostawać pieniądze z budżetu? – dopytywał poseł Jan Szopiński. – Jeżeli państwo ma aż tak dużo środków, to my z pewnością znajdziemy dodatkowe inwestycje na terenie województwa, które wymagają wsparcia – podkreślił.

Politycy PiS od wczoraj próbują uciekać od tematu twierdząc, iż na razie są to doniesienia medialne.

– Otóż tak nie jest, ponieważ Ministerstwo Finansów poinformowało urząd marszałkowski w Toruniu, że wydatki poniesione już na różnego rodzaju inwestycje nie zostaną województwu kujawsko-pomorskiemu zaliczone – poinformował poseł Szopiński.

Utrata środków unijnych wywołała duże wzburzenie wśród mieszkańców regionu.

– Chciałabym się spytać pana Morawieckiego co ma teraz do powiedzenia mieszkankom i mieszkańcom Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Chojnic, Lipna, Brodnicy, Głogowa i Lubicza? Dlaczego te 15 mln euro mieszkankom i mieszkańcom naszego województwa się zabiera? Dlaczego nie będzie pieniędzy na budowę dróg, dla przedsiębiorców oraz dla kobiet, które wracają po macierzyństwie do pracy? – dopytywała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

– Województwo Kujawsko-Pomorskie straci 15 mln euro nie dlatego, że błąd popełnił jakiś mieszkaniec czy mieszkanka tego województwa, ale stanie się tak przez błędy pana Morawieckiego – podkreśliła. – Panie Morawiecki, chciałam przypomnieć, że się Pan zarzekał, że nie będzie żadnych kar, że rząd PiS niczego nie zapłacić, że się dogadacie Czechami oraz Komisją Europejską – dodała.

W ocenie posłanki Lewicy błędem od samego początku nierozmawianie i nienegocjowanie z Pragą od samego początku.

– Trzeba przestrzegać wyroków TSUE, który był jasny: rząd PiS popełnił błąd i nie zrobił nic w kwestii Turowa – stwierdziła.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button