ŚWIAT

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Unijni darczyńcy przekażą 7 mld euro na wsparcie ludności

Unia Europejska pomaga

Unijni i międzynarodowi darczyńcy zobowiązali się przekazać 7 mld euro na wsparcie ludności w Turcji i Syrii po niedawnych niszczycielskich trzęsieniach ziemi.

20 marca podczas międzynarodowej konferencji darczyńców „Razem dla ludu Turcji i Syrii”, której współgospodarzami byli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Szwecji Ulf Kristersson na prezydencję Szwecji w Radzie.

Ponad 60 delegacji z Unii Europejskiej, jej państw członkowskich i partnerów, w tym z ONZ, międzynarodowych i europejskich instytucji finansowych, takich jak EBI i EBOR oraz innych odpowiednich zainteresowanych stron spotkało się w Brukseli, aby zmobilizować wsparcie dla ludności w Turcji i Syrii po niszczycielskich trzęsień ziemi, które miały miejsce w lutym 2023 r. oraz skoordynować reakcję na dotkniętych trzęsieniami ziemi w obu krajach. Sesji składania deklaracji przewodniczyli komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi oraz szwedzki minister ds. współpracy międzynarodowej na rzecz rozwoju i handlu zagranicznego Johan Forssell. Komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič wygłosił przemówienie na temat skutków trzęsień ziemi i natychmiastowej reakcji w sytuacjach kryzysowych w Turcji i Syrii.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: „To bardzo dobry dzień na międzynarodową solidarność. Wraz z naszymi partnerami zebraliśmy łącznie 7 mld euro, aby wesprzeć ludność Turcji i Syrii po niszczycielskich trzęsieniach ziemi. Więcej ponad połowa tego zobowiązania pochodzi od Team Europe. Pokazaliśmy światu, że wspieramy potrzebujących. I zawsze wspieramy naszych partnerów”.

Premier Szwecji Ulf Kristersson powiedział: „Dzisiejsze spotkanie miało jeden ważny cel: przekuć nasze kondolencje i wyrazy solidarności w czyny. I zapewnić zdecydowaną, skuteczną i skoordynowaną reakcję, aby pomóc ludziom dotkniętym przez niszczycielskie trzęsienia ziemi. W imieniu szwedzkiej prezydencji UE jesteśmy wdzięczni za dobrą współpracę z Komisją przy organizacji dzisiejszej konferencji i jesteśmy pod wielkim wrażeniem dzisiejszych merytorycznych wyników oraz pełni pokory z powodu ważnej pracy, która nas czeka”.

Całkowity wkład tej międzynarodowej konferencji darczyńców wynosi 7 miliardów euro, z czego 6,05 miliarda euro to dotacje i pożyczki dla Turcji, a 950 milionów euro to dotacje dla Syrii. Komisja Europejska i państwa członkowskie UE, a także Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Bank Odbudowy oraz Rozwoju reprezentują ponad 50% tej łącznej kwoty dotacji wynoszącej 3,6 mld euro.

Fundusze dla Turcji zostaną wykorzystane na pokrycie potrzeb humanitarnych i pomoc w odbudowie dotkniętych regionów. Wstępna ocena szkód w Turcji wskazuje na bardzo duże potrzeby powyżej 100 miliardów dolarów przy dużych zniszczeniach w infrastrukturze publicznej i budynkach mieszkalnych. Wysiłki na rzecz odbudowy zapewnią uwzględnienie wszystkich międzynarodowych norm dotyczących budownictwa w regionach sejsmicznych, a także priorytetów tureckiego Zielonego Ładu. Fundusze dla Syrii zostaną wykorzystane do zaspokojenia potrzeb humanitarnych i wsparcia wczesnej odbudowy i odporności.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

6 lutego 2023 r. trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera, po którym nastąpiły dwa niszczycielskie wstrząsy, nawiedziło Turcję i Syrię, powodując rozległe zniszczenia i zabijając ponad pięćdziesiąt tysięcy ludzi. Unia Europejska natychmiast zmobilizowała wsparcie dla ludności w Turcji i Syrii po trzęsieniu ziemi. Unijni partnerzy humanitarni na miejscu zareagowali, zapewniając schronienie, wodę, usługi sanitarne, higieniczne i zdrowotne oraz dystrybucję żywności oraz pomocy rzeczowej, takiej jak koce, odzież zimowa i inne niezbędne artykuły pierwszej pomocy.

Łącznie 1750 ratowników i 111 psów poszukiwawczych zostało natychmiast wysłanych do Turcji za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności w ramach największej w historii operacji poszukiwawczo-ratowniczej w ramach tego mechanizmu. Kraje europejskie rozmieściły również sześć zespołów medycznych, w tym 5 szpitali polowych i samolot ewakuacji medycznej za pośrednictwem tego mechanizmu. Wyleczono już 15 000 osób. Ponadto 21 krajów europejskich przesłało pomoc za pośrednictwem mechanizmu, w tym wyposażenie schronisk, grzejniki, generatory, meble, sprzęt medyczny, zestawy higieniczne, żywność i ciepłą odzież dla ludności w Turcji. UE zmobilizowała również swoje zapasy rescEU, aby zapewnić schronienie, łóżka i sprzęt medyczny.

W Syrii finansowani przez UE partnerzy humanitarni prowadzili operacje poszukiwawczo-ratownicze, nadal zapewniają też schronienie, wodę i usługi sanitarne, opiekę zdrowotną i zaspokajają podstawowe potrzeby. Ponadto 2 dni po trzęsieniu ziemi uruchomiono unijny mechanizm ochrony ludności. Pomoc z 16 krajów europejskich została przewieziona ciężarówkami przez Turcję i Liban do obszarów kontrolowanych przez rząd i poza jej władzę. UE wysłała również do ludności syryjskiej kluczowe elementy schronienia, w tym namioty zimowe i grzejniki, z magazynów Europejskiego Zdolności Reagowania Humanitarnego w Brindisi i Dubaju, aby wesprzeć działania pomocowe w całym kraju.

Wspólne Centrum Badawcze Komisji (JRC) wsparło ocenę potrzeb, dostarczając danych na temat wpływu trzęsienia ziemi na budynki, zwłaszcza na temat ilości gruzu, które wykorzystano do oszacowania danych ekonomicznych dotyczących potrzeb w zakresie odbudowy. WCB przedstawiło również analizę powodzi, ewentualnych zapór powstałych w wyniku trzęsienia ziemi, a także wpływu trzęsienia ziemi na dziedzictwo kulturowe lub na rolnictwo w Turcji i Syrii.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button