POLSKA

Trzecia fala w Polsce! Pierwszy przypadek mutacji południowoafrykańskiej. Program realizacji szczepień

Koronawirus w Polsce

Szef MZ Adam Niedzielski stwierdził, że trzecia fala pandemii już jest w Polsce.

Mamy pierwszy zidentyfikowany przypadek mutacji południowoafrykańskiej w Polsce. Zanotowano go w okolicy Suwałk. Należy się spodziewać dalszego wzrostu (liczby zakażeń). Widzimy wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce.

W Polsce wykonano 2 556 999 szczepień, z czego ponad 1,69 mln to szczepienia 1. dawką. Założenia to 3 mln szczepień do końca 1. kwartału.

Odnotowano do tej pory 2 364 niepożądane odczyny poszczepienne. Ponad 84 proc. to NOP o charakterze łagodnym, 15 proc. o charakterze poważnym i 0,7 proc. o charakterze ciężkim. 4 tysiące jest zutylizowanych dawek.

Ograniczenie dostaw i zmiany harmonogramu, które wprowadzają producenci szczepionek, są trudne.

Początkowo było deklarowanych 14 mln dawek szczepionki do końca 1. kwartału, następnie liczba ta spadła do poniżej 6 mln, ostatnio wzrosła do nieco pow. 8 mln. Jeżeli producenci wywiążą się ze swoich zobowiązań, będzie to oznaczało, że można zaszczepić więcej niż 3 mln osób w 1. kwartale.

Patrząc na ostatnie 2 tygodnie, widzimy bardzo dynamiczny przyrost nowych zakażeń. Średnia tygodniowa przekroczyła w tym tygodniu 6,5 tys. przypadków. W ostatnich tygodniach była na poziomie 5,5 tys. zakażeń dziennie.

Obecnie mamy ok. 26 000 łóżek przeznaczonych na walkę z COVID-19. Zajętych łóżek jest aktualnie ok. 12-13 tys. W poprzednich tygodniach mieliśmy tendencję zmniejszenia obłożenia łóżek. W tym tygodniu uległa ona odwróceniu.

Szczepionki Johnson&Johnson są zakontraktowane przez Polskę. UE czeka na zatwierdzenie tych szczepionek.

To dyscyplina społeczna oraz mutacje wirusa będą decydować o tym, jak będzie się rozwijać pandemia. Należy się spodziewać raczej dalszych wzrostów, ale ich skala zależy od nas.

Program realizacji szczepień do końca I kwartału 2021 roku:

  • do 7 marca: zakończenie procesu szczepień nauczycieli
  • od 7 marca: szczepienia uzupełniające kadry medycznej. Grupa ta będzie szczepiona szczepionką AstraZeneca
  • 15 marca: rozpoczęcie szczepień osób przewlekle chorych (grupa 1B). W ok. tydzień powinna być zaszczepiona cała ta grupa. Zgodnie z wytycznymi, będzie ona szczepiona szczepionkami Pfizera i Moderny.
  • 22 marca: rozpoczęcie szczepień służb mundurowych (grupa 1C) oraz dla osób w wieku 60-65 lat, szczepionką AstraZeneca.

Harmonogram dostaw szczepionek

Harmonogram dostaw szczepionek (fot. KPRM)
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button