RÓŻNOŚCI

Trzeci rok tragedii dzieci w Demokratycznej Republice Konga

Afryka

Katastrofalna sytuacja pogłębia się: najmłodsi są nieustannie narażeni na śmierć, okaleczenie, uprowadzenia i przemoc seksualną.

Liczba zweryfikowanych przez ONZ poważnych przypadków naruszeń wobec dzieci w Demokratycznej Republice Konga wzrosła w pierwszej połowie tego roku o ponad 40 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

Liczba zweryfikowanych poważnych naruszeń wobec dzieci jest w Demokratycznej Republice Konga najwyższa od trzech lat. Nasilająca się przemoc, masowe wysiedlenia i aktywność grup zbrojnych prowadzą do alarmującego wzrostu przypadków zabójstw, okaleczeń i uprowadzeń dzieci. Jeśli ten trend się utrzyma, kraj ten może osiągnąć najwyższy poziom naruszeń od czasu uruchomienia przez ONZ mechanizmu monitorowania i raportowania w 2005 r. i przekroczyć rekord przypadków zarejestrowany w minionym roku.

– Spotkałam dzieci, które przeżyły okropności rekrutacji i wykorzystywania przez grupy zbrojne oraz niewypowiedzianą traumę przemocy seksualnej. Takich okrucieństw nikt, a szczególnie najmłodsi nie powinni doświadczać. Ta przemoc jest nie do przyjęcia. Te wstrząsające historie podkreślają pilną potrzebę zintensyfikowania przez rząd wysiłków na rzecz ochrony ludności cywilnej, a przede wszystkim najbardziej bezbronnych – dzieci. Konieczne jest także zwiększenie zaangażowania partnerów i darczyńców, aby móc poszerzyć skalę naszych działań zapobiegawczych i reagowania – powiedział Sheema Sen Gupta, dyrektor UNICEF ds. ochrony dzieci.

W 2022 r. w Demokratycznej Republice Konga doszło do 3377 poważnych naruszeń wobec 2420 dzieci. W tym czasie 1545 dzieci – niektóre w wieku zaledwie 5 lat – zostało zwerbowanych i wykorzystanych przez grupy zbrojne, 699 – zginęło lub zostało rannych, a 730 uprowadzonych. W 2021 i 2022 r. kraj odnotował też najwyższy na świecie poziom zweryfikowanych przypadków przemocy seksualnej wobec dzieci popełnionej przez siły zbrojne i grupy zbrojne.

Od wybuchu przemocy w październiku 2022 r. 1,5 mln ludzi we wschodniej części DR Konga w obawie o swoje życie zostało zmuszonych do ucieczki i opuszczenia swoich domów, źródeł utrzymania i społeczności. Łącznie we wschodniej części kraju znajduje się 6,1 mln przesiedleńców.

W odpowiedzi na nasilające się naruszenia i pilne potrzeby, UNICEF od początku roku zapewnił ponad 100 tysiącom dzieci usługi w zakresie zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego oraz pomógł ponad 6 tys. osób, które doświadczyły przemocy ze względu na płeć.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button