WARSZAWA

Trwa Warszawski Miesiąc Równości. Parada przed nami

Równość i otwartość w stolicy

Warszawski Miesiąc Równości to cykl czerwcowych wydarzeń, którymi miasto promuje różnorodność społeczną, równe traktowanie i prawa człowieka.

Kulminacją będzie Parada Równości – w najbliższą sobotę.

Miesiąc Równości

Wiele miast w czerwcu celebruje w czerwcu równość i otwartość. Od kilku lat w tym gronie jest także stolica.

W Warszawskim Miesiącu Równości uczestniczą biblioteki, muzea, domy kultury, teatry czy Miejsca Aktywności Lokalnej. Organizują spotkania, spektakle, warsztaty, promują literaturę tematyczną dotyczącą różnorodności, niedyskryminacji i praw człowieka.

– Zależy nam na tym, żeby wprowadzać temat równości i niedyskryminacji w miejską społeczność, do jej codzienności. Żeby prawa człowieka nie wydawały się czymś odległym, teoretycznym i abstrakcyjnym, a stały się właśnie czymś codziennym, co dotyczy każdej osoby, co można egzekwować, z czego można korzystać – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorska ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego, pełnomocniczka ds. równego traktowania. – Warszawski Miesiąc Równości to bardzo dobra okazja do budowania świadomości praw człowieka, swoich własnych, naszych społeczności, ale też praw różnych grup społecznych, do których bezpośrednio nie przynależymy. 

Miesiąc Dumy

Warszawski Miesiąc Równości nawiązuje do Pride Month, czyli Miesiąca Dumy, który świętowany jest na całym świcie właśnie w czerwcu. To czas szczególnej widoczności społeczności LGBT+. To też okazja do okazania solidarności i sojusznictwa z lesbijkami, gejami, osobami biseksualnymi, transpłciowymi, osobami queer, interpłciowymi, aseksualnymi, panseksualnymi.

W czerwcu na całym świecie, również w Polsce odbywają się marsze równości, wydarzenia kulturalne i akcje solidarnościowe. Angażują się w nie w różny sposób organizacje pozarządowe, miasta i firmy.

Parada Równości

17 czerwca przez Warszawę przejdzie kolejna już Parada Równości. Paradę organizuje Fundacja Wolontariat Równości. Patronat nad Paradą objął prezydent Rafał Trzaskowski.

Tradycyjne miejsce startu parady zamieniło się właśnie w plac budowy – powstaje tam zielony plac Centralny. Dlatego rozpoczęcie parady zostało przesunięte na skrzyżowanie ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, na które bezpośrednio docierają obie linie metra – M1 i M2. Start parady o godz. 14.00.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button