POLITYKAPOLSKAŚWIAT

Trump i Trzaskowski pogratulowali Andrzejowi Dudzie. OBWE krytykuje TVP i kampanię Dudy

Wybory prezydenckie 2020

Prezydent Stanów Zjednoczonych pogratulował prezydentowi Andrzejowi Dudzie zwycięstwa po II turze wyborów.

– Gratulacje dla mojego przyjaciela, prezydenta Andrzeja Dudy za jego historyczną reelekcję! Z niecierpliwością czekam na kontynuację naszej współpracy w wielu dziedzinach, w tym obronności, handlu, energetyki i bezpieczeństwa telekomunikacyjnego – napisał jeszcze „wielki przyjaciel Dudy” Donald Trump na Twitterze.

„Jeszcze”, bo Trump ma małe szanse na wygranie kolejnych wyborów prezydenckich w USA z Demokratą Joe Bidenem.

Oficjalne wyniki PKW

Andrzej Duda 12 lipca w II turze wyborów otrzymał 51,03 proc. głosów, tj. zagłosowało na niego 10 440 648 osób. Rafał Trzaskowski dostał 48,97 proc. – zagłosowało na niego 10 018 263 osób.

Frekwencja podczas wyborów wyniosła 68,18 proc.

Uprawnionych do głosowania w wyborach było 30 268 460 osób, zaś karty do głosowania wydano 20 047 543 osobom. Przez pełnomocnika zagłosowało 21 210 osób, zaś na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania – 584 751 osób.

Pakiety do głosowania korespondencyjnego wysłano 704 111 osobom, zaś koperty zwrotne otrzymano od 614 631 wyborców. W 18 990 kopertach zwrotnych nie było oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu, a w 629 oświadczenie nie było prawidłowo wypełnione lub podpisane przez wyborcę. W 1364 kopertach zwrotnych nie było koperty na kartę do głosowania, a w 523 koperta na kartę do głosowania była niezaklejona. Liczba kopert na kartę do głosowania w głosowaniu korespondencyjnym wrzuconych do urny wyniosła 593 269.

Z urn wyjęto 20 638 904 kart do głosowania, z czego 593 022 stanowiły karty wyjęte z kopert na kartę do głosowania. Liczba kart nieważnych wyniosła 2 269, natomiast liczba kart ważnych wyniosła 20 636 635. Liczba głosów nieważnych wyniosła 177 724 (0,18 proc.), w tym z powodu postawienia znaku X obok nazwiska obu kandydatów – 102 453; natomiast z powodu niepostawienia znaku X obok nazwiska żadnego kandydata – 75 271. Łącznie na obu kandydatów oddano 20 458 911 ważnych głosów (99,14 proc.).

21 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczyste przekazanie Andrzejowi Dudzie uchwały o wynikach wyborów.

Pierwsza wizyta zagraniczna Dudy

– Staramy się o to, żeby Andrzej Duda po objęciu urzędu prezydenta na drugą kadencję udał się ze swoją pierwszą wizytą zagraniczną do Rzymu i Watykanu – poinformował we wtorek Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, wizyta odbędzie się zapewne na jesieni.

Krzysztof Szczerski wyjaśnił, że wizyta w Rzymie miałaby także związek z 100. rocznicą urodzin papieża Jana Pawła II, która przypadła w tym roku.

Rafał Trzaskowski po wyborach

Rafał Trzaskowski wygłosił oświadczenie. Podziękował za oddanie na niego głosów.

– Wiadomo było, że to wybory nie będą równe. Z jednej strony był walec propagandowy i całe państwo PiS, które zostało postawione do tych wyborów przeciwko kandydatom opozycji. Chcę wszystkim zapowiedzieć, że będziemy walczyć dalej.

To jest tylko kolejny etap w naszej walce, bo musimy odzyskać państwo z rąk jednej partii.

Niestety wydaje się, że druga strona nie wyciągnęła lekcji z tego, co się dzieje. Słyszymy o zaostrzeniu kursu, słyszymy mnóstwo arogancji. Słyszymy wypowiedzi, które mówią o tym, że zostanie dokończony proces upolityczniania sądów, że będzie atak na samorządy, że niestety ta władza nie chce wyciągać ręki do nas.

To olbrzymia szansa dla pana prezydenta Andrzeja Dudy, ja gratuluję panu prezydentowi tego wyniku i mam nadzieję, że jak pan prezydent mówił, że ta druga kadencja będzie inna, to ona rzeczywiście będzie inna. To olbrzymia szansa dla pana prezydenta, by uwolnić się od swojej partii politycznej, uwolnić się od jednej osoby i słuchać obywateli i wetować złe ustawy. Mam nadzieję, że pan prezydent pokaże w tej drugiej kadencji więcej niezależności – stwierdził prezydent Warszawy.

OBWE o wyborach

Międzynarodowi obserwatorzy z Biura ds. Demokratycznych Instytucji i Praw Człowieka (ODIHR) Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie stwierdzili, że pomimo druga tura wyborów prezydenckich w Polsce została przeprowadzona prawidłowo to widać było m.in. groźby wobec mediów ze strony PiS-u czy  nadużywanie aparatu państwowa”.

„Misja ODIHR odnotowała przypadki retoryki nietolerancji o charakterze ksenofobicznym, homofobicznym i antysemickim, szczególnie w kampanii obecnego Prezydenta oraz u publicznego nadawcy.
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził ponad 80 miast w Polsce, składając obietnice rozdzielenia funduszy publicznych, rozdając uroczyste symboliczne kartonowe czeki. Spowodowało to zatarcie granic pomiędzy państwem a partią i stworzyło nieuzasadnioną przewagę dla Prezydenta ubiegającego się o reelekcję, co jest sprzeczne z pkt 5.4 Dokumentu Kopenhaskiego OBWE z 1990 r.

Telewizja publiczna nie wywiązała się z prawnego obowiązku bycia bezstronną, a relacje TVP zdecydowanie sprzyjały urzędującemu prezydentowi.”

TVP. „Medialny atak na Andrzeja Dudę”

Rządowa telewizja nie wytrzymała i już atakuje „normalność”!

W materiale „Medialny atak na Andrzeja Dudę” Danuta Holecka powiedziała: Prezydent Andrzej Duda był atakowany na chyba wszystkie możliwe sposoby, także medialnymi kłamstwami i manipulacjami. Warto zaznaczyć, że miał przeciwko sobie zdecydowaną większość mediów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button