Głównym tematem rozmów liderów Polski, Niemiec i Francji było bezpieczeństwo w regionie – mówią jednym głosem w tym obszarze.
Kluczowe jest obecnie wsparcie Ukrainy w wojnie z rosyjskim agresorem. Rozmowa Donalda Tuska z Olafem Scholzem i Emmanuelem Macronem dotyczyła także zwiększenia potencjału obronnego całej Europy. Następny szczyt Trójkąta Weimarskiego odbędzie się wczesnym latem w Warszawie.
Solidarne wsparcie Ukrainy
– Czasami tak się zdarza w dyplomacji, w polityce, że dobre pomysły przychodzą szybko i nagle. I jeśli ludzie mają dobrą wolę, to można przystąpić natychmiast do pracy. Tak było w przypadku zorganizowania tego szczytu w Berlinie – mówił po spotkaniu premier Donald Tusk.
Francja, Niemcy i Polska, razem, zdeterminowane, by wspierać Ukrainę na każdym poziomie i w dłuższej perspektywie i nigdy nie pozwolić Rosji wygrać.
Dla naszego bezpieczeństwa, dla Europy.
Nasza jedność jest naszą siłą. pic.twitter.com/gAEIDMyjvZ
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) March 15, 2024
Przywódcy Polski, Niemiec i Francji rozmawiali o konieczności wsparcia naszego wschodniego sąsiada. Najważniejszy wniosek był taki, że nie możemy spowolnić tempa pomocy militarnej i finansowej dla Ukrainy. Współpraca w tej kwestii w ramach Trójkąta Weimarskiego jest kluczowa.
– Uznaliśmy, że pomoc dla Ukrainy musi być natychmiastowa i tak intensywna jak to tylko możliwe. Chcemy wydać nasze pieniądze, chcemy pomóc na wszystkie możliwe sposoby – tu i teraz. Tak, żeby sytuacja Ukrainy w najbliższych tygodniach i miesiącach poprawiła się, a nie pogorszyła – podkreślił w Berlinie Donald Tusk.
The reports of Weimar Triangle’s death are greatly exaggerated.???????????????????????? pic.twitter.com/9aPnEoKUcL
— Donald Tusk (@donaldtusk) March 15, 2024
Podczas rozmów pojawiła się także kwestia handlu z Ukrainą. Szef polskiego rządu podziękował przywódcom Francji i Niemiec za „zrozumienie argumentacji i za gotowość do wspierania polskiego punktu widzenia w czasie naszych rozmów w Brukseli”.
– Od teraz będziemy kupować jeszcze więcej broni dla Ukrainy, a mianowicie na całym rynku światowym, co jest dobrą poprawą, po drugie rozbudujemy produkcję sprzętu wojskowego, po trzecie powołamy w ramach formatu Ramstein nową koalicję zdolności na rzecz dalekosiężnej artylerii rakietowej. Nadzwyczajne zyski z rosyjskich aktywów, które są zamrożone w Europie, wykorzystamy je, aby wesprzeć finansowo zakup broni dla Ukrainy – stwierdził Scholz.
Dobre relacje transatlantyckie
Szef polskiego rządu podzielił się z prezydentem Francji i Kanclerzem Niemiec refleksjami ze swojej wizyty w Waszyngtonie. Podkreślił, że Europa, w tym Polska, Francja i Niemcy, czują się odpowiedzialne za relacje transatlantyckie – w tym relacje z USA.
– Europa i my jako Trójkąt Weimarski czujemy się odpowiedzialni za jak najlepszą przyszłość relacji transatlantyckich. Równocześnie mamy świadomość i wyciągamy z tego konsekwencje – nikt i nic nie zdejmie z nas Europejczyków odpowiedzialności za nasze bezpieczeństwo i za naszą przyszłość – powiedział Prezes Rady Ministrów.
Większy potencjał obronny Unii Europejskiej
W obliczu wojny za naszą wschodnią granicą istotne jest podjęcie wszelkich możliwych działań, aby zwiększyć produkcję amunicji oraz uzbrojenia w UE. Konieczne są inwestycje i rozwijanie europejskiego przemysłu obronnego.
– Jesteśmy przekonani, że niezależnie od różnych scenariuszy politycznych im silniejsza Europa, tym większa szansa dla Ukrainy i tym lepsze relacje, dziś i w przyszłości, także te transatlantyckie – mówił Donald Tusk.
Wsparcie dla Mołdawii
Przywódcy Trójkąta Weimarskiego uznali także wsparcie dla Mołdawii za jeden ze swoich wspólnych priorytetów.
Francja, Niemcy, Polska – Trójkąt Weimarski w sercu Europy to bardzo ważny znak naszej spójności. Bardziej niż kiedykolwiek aktualna jest zasada: Naszą siłą jest nasza jedność. Ukrainki i Ukraińcy mogą na nas polegać. pic.twitter.com/pjTcIrk25d
— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) March 15, 2024
– Mołdawia będzie obiektem naszej szczególnej politycznej czułości. Cieszę się, że uznaliśmy, że jednym z naszych wspólnych priorytetów będzie pomoc Mołdawii w tych trudnych dla niej momentach – podkreślił Prezes Rady Ministrów.