ŚWIAT

Trójkąt Lubelski. Premierzy Litwy i Polski w Kijowie

Wojna na Ukrainie

W Kijowie odbyło się spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Litwy, Polski i Ukrainy.

Premierzy podpisali Deklarację Premierów Trójkąta Lubelskiego o wspólnej współpracy.

Kijów. Premier Morawiecki (fot. KPRM)

Morawiecki powiedział:

„Europa zauważyła zagrożenie ze strony Rosji zbyt późno. Teraz nie należy czekać tak długo na to, by pomóc Ukrainie. Ta wojna skończy się, gdy odzyskamy każdy dom i szkołę, każdy szpital i każda drogę.


Polska wspiera Ukrainę na poziomie międzynarodowym, ponieważ jesteśmy po stronie wolności. Nasze trzy państwa mają wspólną historie i wspólną teraźniejszość. Wierzę, że przed nami wspólna przyszłość, dobra przyszłość.

Polska wspiera Ukrainę na poziomie międzynarodowym, ponieważ jesteśmy po stronie wolności. Nasze trzy państwa – Polska, Ukraina i Litwa, mają wspólną historię i wspólną teraźniejszość. Wierzę, że przed nami wspólna przyszłość, dobra przyszłość.”

Kijów. Premierzy Litwy, Polski i Ukrainy (fot. KPRM)

– Razem pracujemy, by zapewnić zapasy żywności z Ukrainy dla państw afrykańskich i azjatyckich, po to aby zadbać o lepszy świat w tych bardzo trudnych czasach.

Nasza współpraca nie dotyczy tylko Europy Środkowej i Wschodniej, ale też ludzi z krajów afrykańskich i azjatyckich, które stają przed groźbą głodu. Rosyjska blokada portów ukraińskich jest tak naprawdę blokadą człowieczeństwa i ludzkich instynktów.

Ukraina, razem z Polską i Litwą oraz naszymi europejskimi partnerami, robimy co w naszej mocy, by odblokować te porty i pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża do Afryki i na Bliski Wschód.

Polska pomaga utrzymać Ukraińskie wysiłki obronne i utrzymać pomoc humanitarną, ponieważ jest to bardzo ważne, aby w nadchodzącej zimie, pomóc Ukraińcom przetrwać ten trudny czas.

Wojna to test dla całego świata. Możemy patrzeć jak ludzie umierają i cierpią z głodu, albo działać by zapobiec tej zbrodni która dzieje się na naszych oczach. Tu z Kijowa – stolicy wolności, wzywamy cały świat, by wspierać Ukrainę.

Rosja atakuje infrastrukturę krytyczną, chce wywołać kryzys humanitarny. To barbarzyństwo. Musimy zapobiec działaniom Rosji, zanim doprowadzą one do globalnej katastrofy.

Niech żyje wolna i niepodległa Ukraina i nasza przyjaźń. Wierzę, że nasze partnerstwo w tej sprawie, pomoże przezwyciężyć to rosyjskie okrucieństwo – dodał polski premier.

Kijów. Zniszczone rosyjskie czołgi (fot. KPRM)

Premier Mateusz Morawiecki w Kijowie złożył symboliczną wiązankę przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu.

Wielki Głód wybuchł na ziemiach Ukrainy w latach 1932-33 i był wynikiem zbrodniczej polityki Związku Radzieckiego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button