POLITYKAŚWIAT

Kowno. Andrzej Duda spotkał się z prezydentami Litwy, Łotwy i Rumunii

Świat

Prezydent RP złożył wizytę na Litwie.

W programie spotkanie z prezydentami Litwy, Łotwy i Rumunii oraz udział w międzynarodowej konferencji The Idea of Europe organizowanej przez Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie. – Jesteśmy silni, zachowując jedność w ramach Unii Europejskiej i NATO, zachowując gotowość do racjonalnej odpowiedzi na zagrożenie – podkreślał Andrzej Duda podczas panelu prezydenckiego. 

Wizyta miała charakter roboczy. Pierwszym punktem było złożenie w piątek rano wieńca przed pomnikiem jednego z inicjatorów wybuchu Powstania Styczniowego na Litwie ks. Antoniego Mackiewicza.

Prezydent Republiki Litewskiej Ginatas Nausėda przywitał Andrzeja Dudę na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie, gdzie przywódcy Polski, Litwy, Łotwy i Rumunii wzięli udział w otwarciu międzynarodowej konferencji The Idea of Europe, organizowanej w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Kowno 2022. Andrzej Duda zabrał głos podczas panelu prezydenckiego konferencji.

– Polska popiera politykę rozszerzenia Unii Europejskiej. Wspieramy aspiracje naszych partnerów. Wiemy, że ich stabilność i bezpieczeństwo są związane z bezpieczeństwem, stabilnością i harmonią całej Europy i całej Unii – powiedział Andrzej Duda.

Przywódcy Polski, Litwy, Łotwy i Rumunii spotkali się także, by porozmawiać o bieżącej sytuacji, w tym o bezpieczeństwie, rosyjskiej agresji na Ukrainę i wzajemnej współpracy.

– Zawsze byliśmy częścią Europy i europejskiej wspólnoty. I jej częścią chce być także Ukraina. Stoimy dziś przy Ukrainie i za Ukrainą. Potwierdzamy to nie tylko werbalnie, ale poprzez szeroko pojętą pomoc – Duda.

Prezydenci Polski, Łotwy, Litwy i Rumunii podpisali w Kownie wspólną deklarację dotyczącą bezpieczeństwa regionalnego i integracji europejskiej, w której m.in. potwierdzili swoje zaangażowanie we wsparcie Mołdawii, Ukrainy i Gruzji w wysiłkach na rzecz dołączenia do Unii Europejskiej. Wezwali też do międzynarodowego uznania Wielkiego Głodu na Ukrainie za zbrodnię reżimu stalinowskiego.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch podkreślił, że konferencja The Idea of Europe poświęcona jest przyszłości Europy. – Nie jest żadną tajemnicą, że wszystkie biorące w niej udział kraje bardzo aktywnie wspierają Ukrainę i pomagają jej. Więc jest to, tak naprawdę, spotkanie konsultacyjne prezydentów państw naszego regionu w obliczu tego, co się obecnie dzieje na Ukrainie, szczególnie masowych bombardowań – powiedział minister.

Jak zapowiadał jeszcze przed wydarzeniem, spotkanie to będzie też okazją do omówienia z prezydentami roli Polski i pomocy, jakiej udziela Ukrainie, ale również ewentualnych konsekwencji, „bo mieliśmy niedawno sprawę Przewodowa”. – Prezydenci zapewne będą chcieli usłyszeć o kulisach tej sprawy – zaznaczył szef BPM.

Minister zwrócił uwagę, że Polska jest w tym momencie jednym z najbardziej aktywnych krajów, „spajającym region”. – Ponieważ z jednej strony ma bardzo aktywne kontakty z państwami bałtyckimi w czasie tej wojny, z drugiej strony istotna jest współpraca z Czechami i Słowacją. Rumunia razem z Polską są z kolei takimi filarami Bukaresztańskiej Dziewiątki. Jest to kolejny bardzo ważny format, w którym spotykają się prezydenci najbardziej pomagających Ukrainie krajów – powiedział Jakub Kumoch.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button