KOLARSTWO

Tour de Pologne 2019. Jonas Vingegaard nowym liderem. Rafał Majka piąty

76. Tour de Pologne

Jonas Vingegaard (Team Jumbo – Visma) wygrał szósty etap 76. Tour de Pologne UCI World Tour z Zakopanego do Kościeliska i został nowym liderem wyścigu.

Najlepszy z Polaków Rafał Majka był piąty, a w klasyfikacji generalnej zajmuje dziewiątą pozycję.

Jonas Vingegaard (Team Jumbo – Visma) wygrał szósty etap 76. Tour de Pologne (fot. Szymon Gruchalski/TdP)

Szósty etap, jeden z dwóch najtrudniejszych w tegorocznym Tour de Pologne, rozpoczął się w Zakopanem. Zawodnicy mieli do pokonania 160 kilometrów, w tym pięć 29-kilometrowych rund. Na trasie znalazło się aż sześć Górskich Premii I kategorii, a także trzy Lotne Premie.

Niedługo po starcie z rywalizacji zrezygnował dotychczasowy lider Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe). Po ośmiu kilometrach kolarze wjechali na pierwszą z pięciu rund, a pierwszą górską premię Pitoniówka wygrał Matteo Fabro (Katusha-Alpecin). Pierwsza lotna premia w Zębie padła łupem Diego Ulissiego (UAE Team Emirates).

Z wielu prób ucieczek skuteczna okazała się ta zainicjowana przez Tomasza Marczyńskiego (Lotto Soudal) na drugiej górskiej premii. Do kolarza Lotto Soudal dojechali Petr Vakoc (Deceuninck – Quick-Step), Geoffrey Bouchard (AG2R La Mondiale) oraz Simon Geschke (CCC Team). Ta czwórka wypracowała około trzech minut przewagi, a na kolejnych górskich premiach triumfował właśnie Marczyński. Łącznie wygrał trzy, dzięki czemu został nowym liderem klasyfikacji Najlepszy Góral. W międzyczasie na dwóch lotnych premiach – w Zębie i Ratułowie – triumfował Petr Vakoc.

Po czwartym wjeździe na Pitoniówkę główna grupa zlikwidowała ucieczkę, a na czele znalazło się około 30 kolarzy z Rafałem Majką (Bora-Hansgrohe). Na piątym okrążeniu na samotny atak zdecydował się Ben Swift (Team Ineos), który wygrał piątą górską premię w Pitoniówce. Przed ostatnią górską premią brytyjskiego kolarza doścignęło trzech zawodników – Pavel Sivakow (Team Ineos), Jonas Vingegaard oraz Jai Hindley (Team Sunweb), który jako pierwszy wspiął się na Gubałówkę. To właśnie ta trójka rozegrała między sobą finisz w Kościelisku. Jako pierwszy na metę wpadł Vingegaard przed Sivakovem i Hindleyem. Dziesięć sekund później dojechała grupa z Rafałem Majką, który zajął na tym etapie piąte miejsce.

Dzięki etapowemu zwycięstwu Vingegaard został nowym liderem Klasyfikacji Generalnej. Drugi ze stratą czterech sekund jest Pavel Sivakov, a trzeci Jai Hindley, który traci sześć sekund.

Najlepszym Góralem po szóstym etapie jest Tomasz Marczyński, w klasyfikacji Najlepszy Sprinter prowadzi Marc Sarreau (Groupama – FDJ), a Najaktywniejszym Zawodnikiem pozostaje Charles Planet (Team Novo Nordisk).

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Rafał Majka, który w klasyfikacji generalnej zajmuje dziewiąte miejsce, a do lidera traci 20 sekund. W klasyfikacji drużynowej na prowadzeniu jest Team Ineos.

Klasyfikacja TdP 2019 – 6. etap (fot. org.)

Jonas Vingegaard (Team Jumbo – Visma) – To fantastyczny dzień, jestem bardzo szczęśliwy i dumny z tego zwycięstwa. Jednak cały czas nie możemy zapomnieć, o tym co się stało podczas wyścigu. Myślimy o rodzinie Bjorga, jego przyjaciołach, kolegach z drużyny. To bardzo ciężkie. Jutro postaram się utrzymać koszulkę. Nie czuję na sobie presji, jestem młodym kolarzem, ale na pewno będę walczył.

Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) – Kontynuujemy ten wyścig jadąc dla Bjorga Lambrechta. Na dzisiejszym etapie, bardzo ciężkim, od samego startu było dużo ataków. Udało mi się znaleźć w ucieczce i postanowiłem powalczyć o koszulkę. Chcemy pokazać wszystkim ducha walki i jestem szczęśliwy, że udało się zdobyć tę koszulkę.

Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) – Nie czułem się super na początku etapu, ale z każdym kilometrem było coraz lepiej. Davide Formolo jechał świetnie, ale z przodu było bardzo dużo ataków. Nie udało się dogonić czołowej trójki, ale jutro też jest dzień.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button