FESTIWALEFILM I SERIALE

Toruń. Skład Konkursu Filmów Polskich CAMERIMAGE 2023. „Biedne istoty” produkcją otwarcia

Festiwal filmowy

11 listopada uroczysta Gala Otwarcia rozpocznie tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE.

Tuż po jej zakończeniu po raz pierwszy w Polsce zobaczyć będzie można film „Biedne istoty” w reżyserii Yorgosa Lanthimosa. Nagrodzony niedawno Złotym Lwem MFF w Wenecji film zapowie laureat Złotej Żaby autor zdjęć Robbie Ryan.

Odpowiedzialny za film duet Lanthimos i Ryan dał już wcześniej światu kina „Faworytę”, która w 2018 roku walczyła o Złotą Żabę CAMERIMAGE i ostatecznie została wyróżniona Nagrodą Publiczności festiwalu. Najnowsza produkcja obu twórców także powalczy o zwycięstwo w Konkursie Głównym CAMERIMAGE. To pierwszy z tegorocznych filmów konkursowych jakie ujawnili organizatorzy festiwalu.

„Biedne istoty” (oryg. „Poor Things”) to niesamowita opowieść o ewolucji Belli Baxter (Emma Stone), młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca, doktora Godwina Baxtera (Willem Dafoe). Pod jego opieką Bella chętnie uczy się wszystkiego od nowa, ale chce też doświadczyć pełni życia. W poszukiwaniu nowych doznań wyrusza w burzliwą i pełną przygód podróż przez kontynenty w towarzystwie sprytnego i rozpustnego prawnika, Duncana Wedderburna (Mark Ruffalo). Wolna od uprzedzeń swoich czasów, Bella z determinacją dąży do celu, jakim jest walka o równość i niezależność. Film powstał na kanwie książki Alasdaira Graya, a autorem scenariusza jest Tony McNamara. Jest to już druga współpraca między Lanthimosem i McNamarą („Faworyta”). Film wyprodukowali Ed Guiney, Andrew Lowe, Yorgos Lanthimos i Emma Stone.

Ramy Youssef iEmma Stone w POOR THINGS (fot. Yorgos Lanthimos/20th Century Studios)

Oto skład pierwszego z konkursów tegorocznej edycji CAMERIMAGE – Konkurs Filmów Polskich 2023 w Toruniu:

  • DOPPELGÄNGER. SOBOWTÓR

Doppelgänger to dramat psychologiczny z elementami thrillera i filmu szpiegowskiego, inspirowany prawdziwą historią Jamesa Bonda epoki PRL-u, który pod przybraną tożsamością, udając syna Niemki, zbudował rodzinne relacje i osiągnął sukces w swojej szpiegowskiej karierze. To historia o tym, jak świat wielkiej polityki wpływa na życie zwykłych ludzi. To historyczna opowieść z przełomu lat 70. i 80. w stylu Oscarowego Życia na podsłuchu. Film o rozdarciu człowieka, chcącego pod wpływem miłości zawrócić z drogi, z której nie ma powrotu. Zamiast miłości sieje zniszczenie, ale jako agent jest doskonały.

Doppelgänger to nie tylko zapis działania komunistycznego agenta wywiadu, który niszczy życie wielu ludzi. To również film o relacjach międzyludzkich, a przede wszystkim o emocjach. Opowieść o sile, wytrwałości, nadziei i wierze w sprawiedliwość. To także historia o dochodzeniu do prawdy, szukaniu własnej tożsamości i konieczności odnalezienia się w nowej rzeczywistości.

Tytuł angielski: Doppelgänger. The Double
Reżyseria: 
Jan Holoubek
Zdjęcia: Bartłomiej Kaczmarek
Kraj i rok: Polska, 2023

  • FIGURANT

Figurant to opowieść o agencie komunistycznej służby bezpieczeństwa, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę. Dzięki nietypowemu protagoniście film w unikalny sposób pokazuje znane fakty (walka o budowę kościoła w krakowskiej Nowej Hucie, inwigilacja środowisk kościelnych prowadzona przez SB). Figurant nie jest opowieścią biograficzną o przyszłym papieżu. Karol Wojtyła jest tu tylko katalizatorem działań. Dla awansów, pieniędzy i kariery bohater filmu coraz dalej przesuwa granice moralnych kompromisów, a inwigilacja Wojtyły staje się jego obsesją. Bohater filmu wchodzi coraz głębiej w wyizolowany, niemoralny świat tajnych służb i stacza się w otchłań samotności, zła i zbrodni.

Tytuł angielski: Strawman
Reżyseria: 
Robert Gliński
Zdjęcia: Adam Bajerski
Kraj i rok: Polska, 2023

  • FIN DEL MUNDO?

Waldi i jego trzy siostry mieszkają w starej willi pod miastem, a w piwnicy ich stuletni rodzice, którzy kilka lat temu umarli. Cała rodzinka cieszy się wspólnymi śniadaniami i domowym ciepłem, dopóki Waldi nie odkrywa w sobie nadprzyrodzonych mocy. Wtedy niespodziewani goście wciągają rodzinę w ściśle tajny plan, zmuszając zmarłych rodziców do uruchomienia swoich znajomości w zaświatach. Film staje się na przemian kryminałem, melodramatem, westernem, będąc nieprzerwanie komedią absurdu – co prowadzi nieuchronnie do końca świata. Ale czy na pewno?

Reżyseria: Piotr Dumała
Zdjęcia: Piotr Kukla
Kraj i rok: Polska, 2023

  • JEDNA DUSZA

Jest rok 1990, kiedy na świat przychodzi Alojz. Początkowo matka zamierza porzucić chłopca, jednak ostatecznie powraca po płaczącego synka. Mijają lata. Dorosły już mężczyzna jest twardym górnikiem, mającym charyzmę i posłuch kolegów. Jednak skłonność do alkoholu sprawia, że każdego dnia cierpią jego najbliżsi – żona Anna i mali synowie. Kiedy doprowadzona do ostateczności kobieta postanawia porzucić męża, dochodzi do niespodziewanego. Podczas katastrofy w kopalni, Alojz bez wahania ratuje życie kolegi, którego dotychczas bezlitośnie szykanował. Wypadek stanie się dla całej rodziny przełomem, który odmieni jej życie bezpowrotnie. Paradoksalnie jednak, mimo tragicznych konsekwencji, przyniesie też iskrę nadziei.

Tytuł angielski: One Soul
Reżyseria: 
Łukasz Karwowski
Zdjęcia: Adam Bajerski
Kraj i rok: Polska, 2023

  • LĘK

Małgorzata kontroluje każdy aspekt swojego życia. Mocno stąpa po ziemi, jest zdecydowana i świetnie zorganizowana. Wszystko poświęciła karierze. Młodsza siostra Łucja jest jej przeciwieństwem – spontaniczna, wiecznie poszukująca, czasem zagubiona. Spełnia się jako matka. Choć ich życiowe drogi często biegły w odmiennych kierunkach, dziś splatają się podczas najważniejszej podróży. Małgorzata jest nieuleczalnie chora, a Łucja ma ją zawieźć do renomowanej kliniki w Szwajcarii. Każda z nich inaczej widzi cel tej podróży. Dla Małgorzaty ma to być ostatnia droga, chce odejść na własnych warunkach. Z kolei Łucja wierzy, że przekona siostrę do zmiany decyzji i podjęcia walki o życie. Przed nimi czas kłótni, płaczu i śmiechu. Czy będą potrafiły znów być ze sobą tak blisko jak kiedyś? To będzie ich najważniejsze spotkanie. Czy okaże się także ostatecznym rozstaniem?

Tytuł angielski: Anxiety
Reżyseria:
 Sławomir Fabicki
Zdjęcia: Bogumił Godfrejów
Kraj i rok: Polska, 2023

  • RAPORT PILECKIEGO

Historia wielkiego bohatera drugiej wojny światowej – rotmistrza Witolda Pileckiego, który po zakończeniu działań wojennych próbował przeciwstawić się narzuconej Polsce sowieckiej dominacji. W jego życiorysie niezwykle dramatycznie widać heroiczną, chwilami beznadziejną walkę z dwoma bezwzględnymi totalitaryzmami XX wieku; niemieckim i sowieckim.

Tytuł angielski: The Pilecki Report
Reżyseria: 
Krzysztof Łukaszewicz
Zdjęcia: Arek Tomiak
Kraj i rok: Polska, 2023

  • ZNACHOR

Szukając ukochanej córki Marysi, światowej sławy chirurg Rafał Wilczur, zostaje napadnięty i dotkliwie pobity. Traci pamięć. Przez wiele lat żyje jak włóczęga. Pewnego dnia spotyka Marysię. Nie rozpoznają się. Ale bardzo potrzebują swojej pomocy.

Tytuł angielski: Forgotten Love
Reżyseria: 
Michał Gazda
Zdjęcia: Tomasz Augustynek
Kraj i rok: Polska, 2023

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button