ŚWIAT

Ministrowie obrony NATO w Brukseli. Zełenski spotkał się z Lloydem Austinem i Jensem Stoltenbergiem

Belgia

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg przedstawił kwestie, które ministrowie Obrony NATO będą omawiać w Brukseli w ciągu najbliższych dwóch dni.

W tym wsparcie dla Ukrainy, wzmocnienie odstraszania i obrony, operacje i misje NATO oraz sytuację na Bliskim Wschodzie. Dołączył do niego prezydent Ukrainy Zełenski, który przebywa w Kwaterze Głównej NATO, aby wraz z ponad 50 krajami wziąć udział w spotkaniu Grupy Kontaktowej Ukrainy ds. Obrony pod przewodnictwem USA.

Sekretarz Generalny powiedział Zełenskiemu, że „Twoja walka jest naszą walką, Wasze bezpieczeństwo jest naszym bezpieczeństwem, a Wasze wartości są naszymi wartościami. I będziemy stać po stronie Ukrainy tak długo jak będzie to konieczne”. Wskazał, że „będziemy dalej wzmacniać nasze stosunki i pomagać Ukrainie w dążeniu do członkostwa w NATO”. Ministrowie obrony państw członkowskich Sojuszu spotkają się dziś po południu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, ministrem Umerowem, w Radzie NATO-Ukraina, aby omówić sytuację na Ukrainie i ciągłe wsparcie NATO.

Jutrzejsze (czwartek 12 października 2023 r.) dyskusje będą dotyczyć odstraszania i obrony. Ministrowie dokonają podsumowania prowadzonych prac nad zapewnieniem zasobów i realizacją solidnych planów obronnych uzgodnionych przez przywódców Sojuszu na szczycie w Wilnie. Zajmą się także misjami i operacjami NATO, w tym w Kosowie i Iraku, a także omówią niedawne zniszczenia infrastruktury podmorskiej między Estonią a Finlandią. W odniesieniu do tego zdarzenia Sekretarz Generalny powiedział, że „obecnie ważne jest ustalenie, co się stało i jak mogło do tego dojść. Jeżeli okaże się, że był to celowy atak na infrastrukturę krytyczną NATO, będzie to oczywiście poważne, ale spotka się również z jednolitą i zdecydowaną reakcją NATO”.

Ministrowie obrony omówią także sytuację na Bliskim Wschodzie w następstwie ataków terrorystycznych Hamasu na Izrael, partnera NATO. Izraelski minister obrony Yoav Gallant poinformuje członków NATO o reakcji Izraela.

W Brukseli Prezydent Ukrainy spotkał się z ministrem obrony USA

Podczas roboczej wizyty w Belgii prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z Sekretarzem Obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem i nowym przewodniczącym Połączonego Szefa Sztabów Charlesem Brownem.

Głowa państwa podziękowała Lloydowi Austinowi za niezachwianą obronę i wsparcie polityczne Ukrainy ze strony Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Sekretarz Obrony USA poinformował prezydenta o postępie w wyposażeniu jego kraju w dodatkowe systemy obrony powietrznej.

Wołodymyr Zełenski podkreślił znaczenie wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej tuż przed okresem zimowym.

„Zima to duży test. Naprawdę potrzebujemy pomocy partnerów, aby chronić infrastrukturę krytyczną. Obrona powietrzna to nie tylko kwestia militarna. Od tego zależy normalność życia, to jak będzie działać gospodarka, w jaki sposób będą płacone podatki na potrzeby armii i nasza ochrona przed rosyjską agresją. Zależy to także od tego, ile osób powróci na Ukrainę z zagranicy” – powiedziała głowa państwa.

Prezydent podziękował USA za nowy pakiet pomocy wojskowej i poinformował o pilnych potrzebach ukraińskiej armii. W szczególności podkreślił znaczenie zaopatrzenia frontowej obrony powietrznej, systemów EW i pocisków artyleryjskich.

Ze swojej strony Lloyd Austin zapewnił Ukrainie kontynuację stałych i ciągłych dostaw całej niezbędnej broni. Podkreślił, że Stany Zjednoczone posiadają do tego niezbędne zasoby i możliwości i nadal skupiają się na wspieraniu Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski i Jens Stoltenberg (fot. Erik Luntang/NATO)

Prezydent Ukrainy spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO

W Brukseli Zełenski spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Głowa państwa zwróciła uwagę na ważną rolę przywódczą Sekretarza Generalnego w koordynowaniu pracy sojuszników i podejmowaniu decyzji Sojuszu wspierających Ukrainę.

Prezydent podziękował Jensowi Stoltenbergowi za udział w pierwszym międzynarodowym forum przemysłów obronnych na Ukrainie.

„Dziękuję za mocny sygnał podczas forum, że Ukraina potrzebuje środków wysokiej jakości, w dużych ilościach i szybko, aby zatrzymać drony i przechwytywać rakiety” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Głowa państwa podkreśliła także znaczenie współpracy Ukrainy z wiodącymi na świecie producentami broni dla wdrażania standardów NATO w przemyśle obronnym i wzmacniania interoperacyjności z Sojuszem.

Prezydent Ukrainy wyraził nadzieję, że podczas dzisiejszego spotkania Rady Ukraina-NATO na szczeblu ministrów obrony oraz spotkania ministrów obrony Sojuszu państwa członkowskie podejmą dalsze pozytywne decyzje w sprawie dostaw broni i sprzętu wojskowego do naszego kraju kraju, a także zapewnienie innej niezbędnej pomocy.

Wołodymyr Zełenski zauważył chęć strony ukraińskiej do aktywnej współpracy z sojusznikami w celu uzgodnienia nowego, dostosowanego Rocznego Programu Narodowego, mającego na celu wdrożenie zasad i standardów NATO na Ukrainie. W tym kontekście podkreślił także znaczenie opracowania wspólnie z Sojuszem Mapy Drogowej interoperacyjności Ukrainy z NATO.

Wołodymyr Zełenski w Brukseli wezwał światowych przywódców do wsparcia narodu Izraela

Prezydent Zełenski przed rozpoczęciem spotkań w Brukseli wezwał światowych przywódców do odwiedzenia Izraela i wsparcia osób, które ucierpiały w wyniku ataków terrorystycznych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button