W Szczytnie Podsekretarz stanu w MSWiA Błażej Poboży uczestniczył w briefingu dotyczącym przekształcenia Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie na Akademię Policji w Szczytnie.
W wydarzeniu udział wzięli także Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska.
– Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie to wyjątkowa uczelnia. To także wyjątkowa misja i zobowiązanie. To jedyna uczelnia kształcąca przyszłych oficerów i kadry kierownicze polskiej Policji – powiedział wiceminister Błażej Poboży.
Śmieszne jest to, że nazwę „Akademia policyjna” znamy z serii kultowych filmów!
Podsekretarz stanu w MSWiA przypomniał, że szkoła prowadzi badania naukowe, ma własne wydawnictwo, jest uczestnikiem wielu konkursów i projektów międzynarodowych. Wiceminister poinformował także o kolejnych etapach procesu zmiany nazwy uczelni.
– Na najbliższym posiedzeniu rządu przedstawiony zostanie projekt ustawy o zmianie nazw uczelni państwowych podległych MSWiA. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie zostanie przekształcona w Akademię Policji w Szczytnie – podkreślił.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji przypomniał również, że inicjatywa przekształcenia szkoły w Akademię Policji w Szczytnie to odpowiedź na wniosek złożony przez uczelnię.
– To uznanie dotychczasowego dorobku, znaczenia i jakości uczelni w Szczytnie – podsumował.
Kadry kierownicze Policji
Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk zwrócił uwagę, że aby zostać oficerem Policji, należy przejść proces edukacyjny w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.
– Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i profesjonalizmowi kadry dydaktycznej uczelni, mamy niezwykle wartościowych ludzi na stanowiskach kierowniczych, którzy pełnią funkcje oficerów polskiej Policji – powiedział.
Gen. insp. Jarosław Szymczyk podziękował też wszystkim, którzy przyczynili się do wzrostu znaczenia uczelni.
Komendant-rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska mówiła, że uczelnia to marka budowana od 32 lat. Przekształcenie wyższej szkoły w akademię to wyróżnienie zarówno dla całego środowiska związanego z uczelnią, jak i wszystkich funkcjonariuszy Policji.
– Ta uczelnia jest w stanie zrobić jeszcze wiele, a to, że stanie się Akademią Policji w Szczytnie zachęci nas do dalszej pracy. Jestem niezwykle szczęśliwa, że spełniliśmy wszystkie wymogi formalne, aby móc aplikować o uzyskanie tytułu akademii – powiedziała.
Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie jest jednostką organizacyjną Policji i uczelnią służb państwowych nadzorowaną przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Szkoła ma wieloletnią tradycję w kształceniu funkcjonariuszy służb mundurowych oraz osób cywilnych.
Swoje ustawowe zadania uczelnia realizuje przez realizowanie szkoleń, kursów, studiów pierwszego, a także drugiego stopnia w formie stacjonarnej i niestacjonarnej oraz studiów podyplomowych. Aktualnie w murach WSPol kształci się blisko 2 tys. studentów.
Podczas zajęć zdobywa się specjalistyczną wiedzę i umiejętności umożliwiające wykonywanie zadań zawodowych na wyższym poziomie, co przekłada się następnie na możliwość obejmowania stanowisk kierowniczych przez absolwentów WSPol.
Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, a także od 31 maja 2021 roku – nowe uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne.
Na początku 2022 roku Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie złożyła wniosek do MSWiA dotyczący zmiany nazwy uczelni na Akademię Policji w Szczytnie. Wniosek uzyskał akceptację. Obecnie procedowany jest projekt ustawy zmieniającej dotychczasowy stan prawny.
Co za cyrk. Jeszcze tylko brakuje nauki strzelania granatnikiem przeciwpancernym w gabinecie – w programie szkolenia.