POLSKA

Tęczowy Piątek. Atak Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Kontrole szkół

Tarcza prawna 2.0

Pomorskie Kuratorium Oświaty rozpoczęło kontrole szkół, gdzie został zorganizowany Tęczowy Piątek.

Święto jest organizowane przez młodzież. Kuratorka Oświaty zastrasza dyrekcje i żąda wyjaśnień od wszystkich szkół w Gdańsku. W odpowiedzi na to działanie, Fundacja GrowSPACE publikuje Tarczę Prawną 2.0, której szkoły mogą użyć w odpowiedzi. Dodatkowo zapewnione będzie wsparcie psychologiczne oraz prawne.

Atak Kuratorium Oświaty

31 października Pomorska Kurator Oświaty skierowała do wszystkich gdańskich szkół pismo z żądaniem wyjaśnień w sprawie organizacji Tęczowego Piątku. Lista szkół, które organizują swoje święto nie jest publiczna, dlatego pismo trafiło przynajmniej do wszystkich placówek w Gdańsku. Tegoroczny Tęczowy Piątek to święto organizowane przez młodzież i zainicjowane przez Fundację GrowSPACE we współpracy z Kampanią Przeciw Homofobii. Jest to działanie legalne i wypełniające rolę wychowawczą i opiekuńczą szkół, na podstawie art 44 ust. 1 ustawy prawo oświatowe. Inicjatywy w ramach Tęczowego Piątku odbyły się pod hasłem „Safe Space” w dniu 27 października 2023. Pomorska Kuratorka Oświaty pyta dyrekcje o organizację Tęczowego Piątku w szkole, przebieg wydarzenia, kto brał w nim udział oraz czy były zapewnione wszystkie zgody rodziców.

Musimy pamiętać o tym, że te słowa i kontrole tworzą nasza rzeczywistość i mogą zostać odebrane niezwykle personalnie. Osoby uczniowskie mierzą się na co dzień z zachowaniami przemocowymi, mową nienawiści czy innymi czynnikami głęboko wpływającymi na ich samopoczucie, a kuratoria zamiast wspierać i zająć się narastającą ilością kryzysów zdrowia psychicznego, wolą kontrolować i zastraszać tym samym dając przyzwolenie na szerzenie nienawiści. Dlatego właśnie oferujemy wsparcie prawne i psychologiczne dla każdej osoby dotkniętej zaistniałą sytuacją. Drogie osoby uczniowskie i społeczności szkolne – jesteśmy z Wami! – mówi Gabriela Gładyszewska z Fundacji GrowSPACE.

Tarcza Prawna 2.0 i działania Fundacji

W odpowiedzi na prowadzone kontrole, Fundacja GrowSPACE opublikowała Tarczę Prawną 2.0. Jej założenie to wyposażenie szkół w paragrafy i podstawę prawną uzasadniającą organizację Tęczowego Piątku. Ma to pomóc odpowiedzieć na niewygodne pytania ze strony kuratoriów. Tarcza Prawna 2.0 powołuje się na prawo oświatowe, kartę nauczyciela oraz konwencję o prawach dziecka. Prawo stoi po stronie szkół tworzących swoje wydarzenia, ponieważ pozwala na działanie oddolne ze strony młodzieży.

Tarcza Prawna 2.0 jest ogólnodostępna pod linkiem: https://lgbtplusme.com/news/Kuratorium-Oswiaty-atakuje-szkoly-ktore-zorganizowaly-Teczowy-Piatek-w-Gdansku

Wszczynanie kontroli w pierwszym dniu roboczym po świętowaniu przez osoby uczniowskie Tęczowego Piątku to ewidentna próba zastraszenia szkół przez kuratorów oraz podtrzymanie tzw. efektu mrożącego. Narracja o nielegalności tego wydarzenia budowana przez władze oświatowe jest w sposób oczywisty fałszywa. Tęczowy Piątek jest legalny, a jego idea w pełni realizuje misję powierzoną szkołom w Prawie oświatowym, wykonując przy tym jej zadania w zakresie edukacji antydyskryminacyjnej – komentuje Robert Lisiewicz, prawnik Fundacji GrowSPACE, autor Tarczy Prawnej.

Fundacja GrowSPACE zapowiedziała również darmowe i dostępna konsultacje prawne oraz konsultacje psychlogiczne.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button