FESTIWALEKONCERTY

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2019. Kobiety na scenie FUTURE!/Carbon

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2019

Tegoroczną odsłonę jednej z najbardziej zaskakujących scen zdominują kobiety.

Artystki i artyści reprezentujący tak różne gatunki, jak eksperymentalna elektronika, offowy pop, rap i queer techno zagrają w czerwcu na scenie FUTURE!/Carbon. Unikalny koncept artystyczny prezentuje przyszłość w wymiarze globalnym. Usłyszymy artystki z Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk.

Scena Carbon i jej goście są dla wielu źródłem największych muzycznych zaskoczeń na festiwalu. Występy niemal anonimowych twórców okazują się wielkimi wydarzeniami. Nie inaczej będzie tym razem. Tegoroczny skład sceny FUTURE!/Carbon jest jak zwykle nieprzypadkowy. Przeważająca większość zaproszonych gości to projekty tworzone przez kobiety i dziewczyny, głównie solo – mówi Wojciech Kucharczyk, kurator sceny FUTURE!/Carbon. Dziś do ogłoszonej wcześniej Fatimy Al Qadiri live dołącza 13 intrygujących artystek i artystów z różnych stron świata.

Piątek, 21 czerwca
●LAFAWNDAH ●coucou chloe ●Brat Star ●AWA ●MUKA ●ISNT ●Mala Herba ●

Sobota, 22 czerwca
●Fatima Al Qadiri live ●Ivo Dimchev ●Ana Carla Maza ●Tatiana Heuman ●Avtomat ●dogheadsurigeri ● Monster

Najbardziej znaną twórczynią w tym zestawieniu jest LAFAWNDAH. Wokalistka o egzotycznej urodzie ma w żyłach krew irańską, egipską i angielską, dorastała w Paryżu, a obecnie mieszka w Nowym Jorku. Jej nagrania, utrzymane w stylistyce eksperymentalnego R&B i nowoczesnego art-popu, opublikowała m.in. kultowa wytwórnia Warp. W marcu ukazał się debiutancki album artystki „Ancestor Boy”.

Emocji dostarczy także występ kontrowersyjnego bułgarskiego performera, choreografa, kompozytora, wokalisty oraz artysty wizualnego Ivo Dimcheva. Ogromna charyzma i wielowątkowa twórczość zaowocowały zaproszeniami na występy w całej Europie. Bułgarski artysta porusza często problem ludzkiej seksualności. Jego performance pełny jest odniesień do kultury queer i łączy muzykę, taniec, teatr i sztuki wizualne.

Równie charakterystyczne, choć nieco inne brzmienia zaprezentuje francuska wokalistka i producentka coucou chloe. Na żywo prezentuje eksperymentalną fuzję najnowocześniejszych trendów muzyki klubowej i hiphopu. Kanadyjska DJ-ka Brat Star obraca się w podobnej stylistyce i oprócz występu solo będzie towarzyszyć coucou chloe w roli DJ-ki. Jak sama mówi o swoich setach, to „bezproblemowa mieszanka dziko kontrastujących gatunków”.

Nie zabraknie również zupełnie odmiennej estetyki. Kubańska wiolonczelistka Ana Carla Maza śpiewa barwny, wyrafinowany pop z latynoską wrażliwością. Raperka AWA pochodzi z Zimbabwe, na stałe rezyduje w Niemczech, ale jej główne inspiracje to południowoafrykański hiphop i kwaito. Z kolei pochodząca z Argentyny Tatiana Heuman tworzy wielowarstwowe, zdekonstruowane piosenki o popowym sznycie, ale eksperymentalnej treści.

Jak co roku nie zabraknie przedstawicieli polskiej sceny offowej. MUKA to zglitchowany IDM o abstrakcyjnej formie i bogatych melodiach. Duet tworzą Kacha Kowalczyk (wokalistka Coals) oraz producent Paszka aka Szymon Sapalski. Podczas festiwalu na scenie FUTURE!/Carbon usłyszymy także reprezentantów kolektywu Oramics. Inicjatywa ma na celu „wspieranie kobiet, osób niebinarnych oraz LGBTQ w branży muzyki elektronicznej”. W ramach Oramics showcase na FUTURE!/Carbon wystąpią Avtomat (hybrid dj set), dogheadsurigeri (dj set), ISNT (liveact), Mala Herba (liveact) i Monster (dj set).

Między 20 a 22 czerwca katowicką Strefę Kultury znów opanują najświeższe i najbardziej intrygujące dźwięki z całego świata. Tauron Nowa Muzyka Katowice to jeden z najbardziej cenionych festiwali muzycznych w Europie, a jego status potwierdza co roku fascynujący program artystyczny i niebanalna lokalizacja w sercu Śląska.

Tauron Nowa Muzyka Katowice
20.06 – 22.06.2019

● Kraftwerk ● Skepta ● Apparat live ● Rhye ● GusGus ● Jazzanova live ● Yves Tumor ● Matthew Dear ● Gaika ● Roman Flügel ● Laurel Halo ●Mariel Ito ● Marie Davidson ● Oscar Mulero ● Thomas Fehlmann ● Bjarki A/V live ● The Mouse Outfit ● Fatima Al Qadiri live ● Kornél Kovács ● Neon Chambers ● Karen Gwyer ● Novo Line ● Lisa Morgenstern ● Kamp! ● LAFAWNDAH ● Ivo Dimchev ● coucou chloe ● Ana Carla Maza ● Brat Star ● AWA ● MUKA ● Tatiana Heuman ● Avtomat ● dogheadsurigeri ● Monster ● ISNT ● Mala Herba ● Sosky ● Wrong Dials

NOWI ARTYŚCI:

LAFAWNDAH

Globalna artystka o międzynarodowych korzeniach. Dorastała w Paryżu, a obecnie rezyduje w Nowym Jorku, ale w jej żyłach płynie irańska, egipska i angielska krew. Lafawndah posiada aksamitny głos i talent do produkcji i kompozycji, doceniony m.in. przez kultową wytwórnię Warp, która opublikowała jej EP „Tan”. Artystka śpiewa i produkuje nagrania utrzymane w stylistyce eksperymentalnego R&B i nowoczesnego art-popu. W jej twórczości nie brakuje też tropikalnej polirytmii i zaskakujących brzmień. W 2018 roku wydała wspólny singiel z legendarną japońską kompozytorką Midori Takadą. Pod koniec marca tego roku ukazał się debiutancki album Lafawndah zatytułowany „Ancestor Boy”.

Ivo Dimchev

Kontrowersyjny performer i choreograf, utalentowany kompozytor i wokalista, a także łamiący tabu artysta wizualny. Autor licznych performance’ów, laureat międzynarodowych nagród, ceniony pedagog i promotor młodej sztuki. Ogromna charyzma i wielowątkowa twórczość Dimcheva zaowocowały zaproszeniami na występy w całej Europie. Bułgarski artysta porusza często problem ludzkiej seksualności Jego performance łączy muzykę, taniec, teatr i sztuki wizualne.

coucou chloe

Francuska DJ-ka, wokalistka i producentka mieszkająca na stałe w Londynie. Prowadzi autorską audycję w NTS Radio. Zadebiutowała w 2016 roku EPką „Halo”, której następczynią była „Erika Jane” z 2017 roku. Jej utwór „Doom” trafił do ścieżki dźwiękowej pokazu „Fenty x Puma” Rihanny podczas nowojorskiego Fashion Week we wrześniu 2017 roku. coucou chloe prezentuje nowoczesne brzmienie łączące basowe eksperymenty, chłodny pop oraz powolne hip-hopowe bangery z klubowym 4×4.

Ana Carla Maza

Młoda piosenkarka, autorka tekstów i wiolonczelistka. Urodziła się i dorastała na Kubie w rodzinie pianisty jazzowego Carlosa Maza. Już w wieku 10 lat wystąpiła z ojcem na Havana Jazz Festival. Jej kariera nabrała rozpędu po przeprowadzce do Paryża i nawiązaniu współpracy z mistrzem wiolonczeli Vincentem Segalem. Jej debiutancka EP „Alma” została nagrana w wolnych chwilach między występami na całym świecie, a studiami na Sorbonie. To barwny, wyrafinowany pop z latynoską wrażliwością. Nie brakuje oczywiście „żywych” instrumentów, w tym ukochanej przez artystkę wiolonczeli.

Brat Star

Jej styl miksowania nie zna granic. Jak sama mówi o swoich setach, to „bezproblemowa mieszanka dziko kontrastujących gatunków”. Kanadyjska didżejka prowadzi comiesięczną audycję w Radio Primavera Sound i jest oficjalną tour DJ-ką hiszpańskiego rapera Yung Beefa. Szalone, nieprzewidywalne sety zaprowadziły ją w tak różne miejsca, jak Londyn, Sankt Petersburg i Los Angeles. Brat Star rezyduje obecnie w Berlinie, gdzie pracuje nad własną autorską muzyką, która ma zostać wydana jeszcze w 2019 roku.

AWA

Artystka hiphopowa z Zimbabwe, podkreślająca w twórczości i wizerunku scenicznym powiązania z rodzimą kulturą Ndebele. Na stałe rezyduje w Niemczech, ale jej główne inspiracje to południowoafrykański hiphop i kwaito. Pseudonim pochodzi od pierwszych liter imienia Awakhiwe, ale to także skrót od „African Women Arise” (afrykańskie kobiety powstańcie). Teksty raperki traktują głównie o dorastaniu w biednej dzielnicy i sprawach społecznych, które dotykają kobiety mieszkające w gettach, jak przemoc domowa, gwałty, nastoletnie ciąże i prostytucja. W 2019 roku ukaże się debiutancki album raperki.

MUKA

Eksperymentalny duet z Krakowa, który tworzą wokalistka Kacha Kowalczyk (Coals) oraz młody producent paszka, znany także jako rużaw. Jak piszą sami artyści, projekt „powstał pod wpływem wieczorków z eksperymentalną elektroniką, a muzyka powstaje spontanicznie w domu”. MUKA to zglitchowany IDM o abstrakcyjnej formie i bogatych melodiach. Zespół ma na koncie występy na festiwalach takich jak MÓZG w Warszawie oraz Canti Spazializzati we Wrocławiu.

Tatiana Heuman

Pochodzi z Buenos Aires. Produkuje muzykę elektroniczną i gra na perkusji, prezentując unikatowe brzmienie i rozwiązania. Karierę rozpoczęła od serii EPek zapoczątkowanej w 2014 roku, a cztery lata później ukazał się jej debiutancki album „QEEI”, który opublikowała oficyna ASTRO NAUTICO. Twórczość Tatiany to wielowarstwowe, zdekonstruowane piosenki o popowym sznycie, ale eksperymentalnej treści. Zaraźliwe melodie sąsiadują z cyfrowym brutalizmem, porywający nawał rytmu ze szklistymi dźwiękami syntezatorów.

Mala Herba

Solowy projekt artystki dźwiękowej Zosi Hołubowskiej. Jej muzyka oparta jest na badaniu ludowej magii i demonologii Europy Wschodniej. Miesza tradycyjny śpiew z klasycznym brzmieniem syntezatorów z lat 80-tych, łącząc mocny, wiedźmowaty wokal z improwizacją na hardware’owym set-upie. Jej występy podkreślają ciało-pozytywność i queerowość.
W 2017 Mala Herba wydała demo, które otrzymało bardzo pozytywne recenzje. W 2018 zagrała ponad 40 koncertów, w tym na Pop Feście we Wiedniu, oraz nagrała set na żywo dla Octo TV 12 Minutes i Radio Orange. W tym samym roku jej nagrania znalazły się na składance DKA i benefitowym wydanictwie Saudade Records na rzecz Białych Hełmów
w Syrii.

ISNT

Polska artystka mieszkająca obecnie w Bayonne we Francji. Założycielka grupy artystycznej Behind The Stage, skupionej na eksperymentalnej, mrocznej, hipnotycznej i industrialnej stronie muzyki techno. W ramach tego projektu współorganizuje serię wydarzeń oraz prowadzi serię podcastów od 2009 roku. Jest także współzałożycielką grupy Oramics, projektu mającego na celu wspieranie kobiet, osób niebinarnych oraz LGBTQ w branży muzyki elektronicznej. W 2018 roku zadebiutowała albumem „World is full of electric chairs”, który opublikowała na kasecie brytyjska oficyna Vanity Pill.

dogheadsurigeri

Didżejka mieszkająca obecnie w Hadze. Współtwórczyni kolektywu MESTIÇO, który od trzech lat stara się redefiniować czym jest muzyka i kultura klubowa. Członkini Oramics – inicjatywy, która aktywnie wspiera udział kobiet, osób niebinarnych i LGBGTQ+ na scenie klubowej. Występowała z takimi artystami jak LYZZA, object blue czy Bulma. W swoich setach szuka estetyki w zdekonstruowanych dźwiękach. Urodzona pod znakiem rządzonego porywczością i namiętnościami Skorpiona, co przejawia się we wszystkim co robi.

AVTOMAT

Kompozytor, producent muzyczny, didżej i wokalista, a także projektant graficzny, typograf i ilustrator 3D. Przez ostatnie 10 lat przeszedł niejedną metamorfozę – od fascynacji czysto syntetycznym brzmieniem, po trudną do określenia fuzję poszarpanych kompozycji z tradycyjnym śpiewem wielogłosowym w tworzonym wraz z wokalistkami projekcie Pleśni. Ze swoją autorską muzyką miał już okazję zaprezentować się na takich festiwalach jak CoCArt, Audioriver czy Tofifest, w niezliczonej ilości klubów, tworzył muzykę na żywo na potrzeby interaktywnego spektaklu Metoda Ustawień Narodowych.

Monster

Aktywna didżejka od 10 lat. Debiutowała w poznańskim skłocie i centrum społecznym Rozbrat. Organizowała imprezy Squat The Electricity, gdzie zapraszała lokalnych DJów aby popularyzować muzykę elektroniczną w przestrzeniach niekomercyjnych. Występowała i prowadziła warsztaty DJskie w wielu miastach w Polsce, jak również we Lwowie, w Pradze czy w San Francisco.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button