KRAKÓW

Tatrzański Park Narodowy oblężony przez turystów. Nie przestrzegają zaleceń wz. z koronawirusem

Tatrzański Park Narodowy

Pierwszy weekend po otwarciu tatrzańskich szlaków już za nami.

Po Tatrach chodziło 17 993 osób (dane nie obejmują Doliny Chochołowskiej oraz wjazdów kolejką na Kasprowy Wierch).

W piątek 8 maja w Tatry weszło 3063 osób, w sobotę 8215 osób, a w niedzielę 6715 osób. Najbardziej oblegany był szlak do Morskiego Oka (piątek – 1017 osób, sobota – 2963 osoby, niedziela – 2245 osób) i do Doliny Kościeliskiej (piątek – 558 osób, sobota – 1357 osób, niedziela – 1072 osoby), wszędzie jednak ruch turystyczny był spory.

– Niestety nasze obserwacje nie napawają optymizmem. Część osób stosuje się do zaleceń, ale wielu turystów je lekceważy. Wprawdzie w lasach nie ma obowiązku zasłaniania nosa i ust, warto je jednak zasłonić, kiedy widzimy, że wokół jest dużo ludzi. A tak właśnie było w ten weekend na najpopularniejszych szlakach. Jest też duży problem z zachowaniem społecznego dystansu. Apelujemy o rozwagę. Pamiętajmy, że w Tatry przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Jak widzimy na przykładzie innych krajów europejskich często to właśnie miejscowości turystyczne były ogniskami zakażenia. Dotychczas nasze służby ograniczały się do pouczeń, ale po dzisiejszym spotkaniu sztabu kryzysowego mogę przekazać informację od Policji, która podkreśla, że będzie stanowczo interweniować w przypadkach niestosowania zaleceń – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. – Wraca również problem śmiecenia, niestety znajdujemy na szlakach nowy typ śmieci – maseczki jednorazowe. To dobrze, że ktoś zdecydował się maseczkę wziąć, należy ją jednak wynieść ze sobą.

Turystów było tak wielu, że na kilku szlakach nie zachowywali zalecanego dystansu od siebie. 90% z nich poza szlakami nie przestrzegali noszenia maseczek.

Tatry – zadbaj o bezpieczeństwo innych! (fot. TPN)

Apelujemy o zachowanie dystansu w kolejce do punktu wejścia!

Zachęcamy do zabierania własnego prowiantu, na razie większość punktów gastronomicznych jest zamknięta (podobnie jak w całym mieście), a tylko część schronisk prowadzi sprzedaż okienkową. Infrastruktura w Parku nie jest dezynfekowana, warto o tym pamiętać i unikać dotykania barierek, ławek, stołów, bez zabezpieczenia w postaci rękawiczek. Po powrocie należy dokładnie umyć ręce. TPN pracuje nad wdrożeniem nowych zasad sanitarnych dotyczących obiektów i infrastruktury (punkty wejścia i toalety), tak żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo odwiedzającym TPN.

Przypominamy także, że transport konny na drodze do Morskiego Oka nie został przywrócony – należy o tym pamiętać, planując wycieczkę nad najpopularniejsze tatrzańskie jezioro.

Prawdopodobnie TPN wprowadzi limit wejść na niektóre trasy.

Przypomnijmy, że w Tatrach nie trzeba zakrywać ust i nosa.

Niestety sporo jest chamskich pseudoturystów, którzy nie przestrzegają wytycznych dot. bezpieczeństwa w związku z koronawirusem (brak masek, brak odpowiedniej odległości od innych osób). Są i tacy co śmiecą tatrzańską przyrodę… maseczkami!

Tatry – maska zostawiona przez „turystę” (fot. TPN)

Apel o stosowanie się do zaleceń związanych z epidemią koronawirusa:

 • Rekomendowany zakup biletów drogą elektroniczną.
 • Wprawdzie w lasach nie ma obowiązku zasłaniania nosa i ust, ale warto je zasłonić, kiedy widzimy, że wokół jest dużo ludzi. Twarz należy zasłaniać na parkingach i w punktach poboru opłat za wstęp. Zdajemy się na zdrowy rozsądek turystów i troskę o innych.
 • Należy zachowywać dystans od innych turystów i unikać miejsc koncentracji ludzi na szlaku i w miejscach odpoczynku.
 • Na szlakach, na których dochodzi do największej koncentracji turystów, będą obowiązywały limity wejść.
 • Zachęcamy do zabierania własnego prowiantu, na razie większość punktów gastronomicznych jest zamknięta.
 • Infrastruktura w Parku nie jest dezynfekowana, warto o tym pamiętać i unikać dotykania barierek, ławek, stołów, bez zabezpieczenia w postaci rękawiczek. Po powrocie należy dokładnie umyć ręce. TPN pracuje nad wdrożeniem nowych zasad sanitarnych dotyczących obiektów i infrastruktury (punkty wejścia i toalety), tak żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo odwiedzającym park.

Dodatkowe informacje dla turystów:

 • Przypominamy: przed wyjściem w góry sprawdzajmy komunikat turystyczny na stronie internetowej TPN: tpn.pl, poruszajmy się wyłącznie szlakami turystycznymi, swoje śmieci wynieśmy ze sobą, nie dokarmiamy i nie płoszymy zwierząt.
 • Punkt Informacji Turystycznej oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN pozostają zamknięte do czasu wprowadzenia odpowiednich zasad bezpieczeństwa.
 • Informacji turystycznych udzielane są mailowo: [email protected] oraz telefonicznie: 18 20 23 300.
 • Część schronisk na terenie TPN oraz parkingi przy wejściach na szlaki będą czynne od 4 maja. Działanie schronisk dostosowane będzie do obowiązujących obecnie przepisów związanych z noclegami oraz usługami gastronomicznymi.
 • Kolej linowa na Kasprowy Wierch ruszyła 4 maja.
 • Transport konny na terenie TPN jest zawieszony do odwołania.
 • Jaskinia Mroźna jest nieczynna do odwołania.
 • Informujemy, że TPN jest już w tym sezonie zamknięty dla narciarstwa (w tym skiturowego).
 • Ze względu na obryw skalny nadal do odwołania zamknięty jest odcinek Świnica–Zawrat oraz inne szlaki zamykane corocznie na okres zimowy do 15 maja (lista w komunikacie turystycznym na stronie tpn.pl/zwiedzaj)
 • Apelujemy również o niewchodzenie na lód na tatrzańskich stawach!
 • Przypominamy, że od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po Parku od zmierzchu do świtu.

– Życzymy wszystkim satysfakcjonującego pobytu na łonie natury, ale namawiamy do takiego korzystania z Parku, które nie narazi innych użytkowników ani służb. Będziemy obserwować, jak rozkłada się ruch, i stosownie do tego podejmować kolejne działania, dlatego prosimy o sprawdzanie komunikatu turystycznego, gdzie zamieszczamy wszystkie istotne dla turysty i aktualne informacje – podsumowuje Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

Działa kolejka linowa na Kasprowy Wierch

Kolej na Wielką Krokiew czynna od 4 maja

Przez cały okres maja kolej COS-OPO w Zakopanem czynna będzie od godziny 9:00. Ostatnie bilety na przejazd zakupić będzie można w kasie o godz. 18:00 (kolej dostępna do godz. 19:00).

W obecnej sytuacji przypominamy o konieczności stosowania się do nowych wytycznych w zakresie bezpieczeństwa na terenie kolei, w tym m.in. obowiązku zakrywania ust i nosa i zachowaniu odstępów od innych użytkowników. Zachęcamy jednocześnie do dezynfekcji rąk, używania rękawiczek ochronnych i dokonywania płatności kartą płatniczą.
(TPN, własne)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button