POLSKA

Tarnów. Dyrektor liceum w obronie maltretowanej uczennicy. Kurator Nowak domaga się jego zawieszenia

Małopolska

Dyrektor szkoły z Tarnowa powiadomił sąd o złej sytuacji rodzinnej uczennicy.

Zaś kuratorium wszczęło postępowanie dyscyplinarne… przeciwko niemu.

Matka usłyszała zarzuty znęcania się nad dzieckiem.

Dyrektor liceum w Tarnowie, który zachował się odpowiedzialnie i zareagował na krzywdę dziecka, ponosi konsekwencje tylko dlatego, że PiS zmienił prawo dotyczące komisji dyscyplinarnych. To nie czyny, a kurator oświaty decyduje o tym, czy nauczyciel nadaje się do zawodu.


Jan Ryba jest dyrektorem III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie (woj. małopolskie). Pedagog i nauczyciele poinformowali go, że jedna z uczennic prawdopodobnie jest ofiarą przemocy. Wówczas powiadomił także sąd rodzinny. Ciotka dziewczynki złożyła zawiadomienie o tym w prokuraturze.

Prokurator matce tego dziecka postawił zarzut znęcania się nad nią. Chodzi o częste awantury, podczas których kobieta ta izolowała ją od znajomych i rodziny, biła po twarzy, wyzywała ją czy śmiała się z jej wyglądu. Prokurator Mieczysław Sienicki z Prokuratury Okręgowej w Tarnowie chwali dyrektora, który postąpił prawidłowo w tej sprawie.

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela napisał na FB: „Zwróciłem się do Wojewody Małopolskiego, aby polecił zbadanie jeszcze raz wniosku w sprawie Dyrektora III LO w Tarnowie.
W związku z poważnymi wątpliwościami prawnymi powstrzymuję się z działaniami wobec Dyrektora.”


Zamiast nagrodzić Jana Rybę za taką postawę to pisowska Barbara Nowak wszczęła postępowanie dyscyplinarne. I to po tych wszystkich sprawach z maltretowaniem dzieci przez rodzinę i zabójstwo…

Oświadczenie Małopolskiego Kuratora Oświaty (jak zwykle z błędami w pisowni)

„Jako Małopolski Kurator Oświaty oświadczam, że powodem polecenia wszczęcia postępowania w sprawie Dyrektora III LO w Tarnowie było niewykonywanie przez niego zadań z zakresu pomocy
psychologiczno-pedagogicznej i nierealizowanie zaleceń wydanych w trybie nadzoru pedagogicznego.

Nie jest prawdą, jakoby Kuratorium Oświaty w Krakowie miało represjonować Dyrektora III LO w Tarnowie z powodu zawiadomienia organów ścigania o jednej ze spraw.
Pojawiające się w mediach (w Polsce nie ma mediów, więc prosimy o zaprzestanie szerzenia kłamstw – red.) informacje o sposobie działania Dyrektora III LO w Tarnowie, nie znajdują oparcia w dokumentacji zgromadzonej przez Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Małopolski Kurator Oświaty nie posiada wiedzy, czy i kiedy Dyrektor III LO w Tarnowie zawiadomił o sprawie organy ścigania. Z dokumentacji posiadanej przez Kuratorium Oświaty w Krakowie wynika jedynie, że w dniu 2 czerwca 2022 r. Dyrektor III LO w Tarnowie zawiadomił o sprawie sąd rodzinny. Zawiadomienie to, w ocenie Małopolskiego Kuratora Oświaty, było działaniem spóźnionym, gdyż szkoła dowiedziała się o problemie będącym podstawą zawiadomienia, w kwietniu 2022 r. Ze względu na fakt, że sprawa dotyczy kwestii wrażliwych, w trosce o ochronę dóbr osobistych i danych osobowych, Małopolski Kurator Oświaty nie będzie publicznie prezentował szczegółów z nią związanych.

Niezależna Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli ustala fakty, ale media i politycy już wydali wyrok.
Kampanie oszczerstw i ferowanie wyroków przed rozstrzygnięciem sprawy przez Komisję Dyscyplinarną dla Nauczycieli stały się regułą, która jest analogiczna do praktyk znanych z ustroju komunistycznego i stanowi lekceważenie zasad państwa prawa.

Pragnę wyrazić ubolewanie nad sztucznym wywoływaniem afer przez media bądź parlamentarzystów, koncentrujących się zawsze na obronie osób dorosłych, a nigdy na pokrzywdzonych dzieciach.
Jako Małopolski Kurator Oświaty, świadoma misji ochrony uczniów przed niebezpieczeństwami, oświadczam, że żadne naciski nie są w stanie spowodować zaniechania moich działań na rzecz dobra dzieci i młodzieży.

Barbara Nowak

Małopolski Kurator Oświaty”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button