POLITYKAPOLSKA

Tak PiS łamie prawo! Bezprawna reasumpcja głosowania. Kłamstwa marszałek Witek

Sejm

Marszałek Sejmu, druga osoba w Polsce, okłamała posłów i opinię publiczną.

11 sierpnia, podczas posiedzenia Sejmu, marszałek Elżbieta Witek zarządziła kontrowersyjną reasumpcję jednego z głosowań. Chodziło o wniosek o odroczenie obrad Sejmu.

Najpierw został on przegłosowany, a po przerwie marszałek Sejmu zarządziła reasumpcję tego głosowania. Wówczas Sejm odrzucił wniosek o odroczenie obrad.

„Zasięgnęłam opinii pięciu prawników, którzy potwierdzili, że ten wniosek może być głosowany na tym posiedzeniu” – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Jednak okazało się, że tylko skorzystała ze starych opinii, dotyczących innego stanu faktycznego z 2018 roku!

Platforma Obywatelska chce postawić marszałek Witek za to przed sądem. Złożyła doniesienie o możliwości popełnienia przez nią przestępstwa. Witek za nadużycie uprawnień grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

– Marszałek Witek okłamała Sejm mówiąc o rzekomo pięciu opiniach prawniczych ws reasumpcji głosowania. Całkowicie podporządkowana Kaczyńskiemu, jest odpowiedzialna za marginalizację Sejmu. Musi odejść – Dariusz Rosati, poseł KO.

– Pani Witek popełniła przestępstwo. Czyn o charakterze kryminalnym. Oni wiedzą, że jeśli stracą władzę, mogą stracić wolność.

Trzeba zrobić wszystko, żeby Polską rządzili ci, którzy potrafią dogadać się z sąsiadami i przyjaciółmi. Jesteśmy teraz na granicy wyjścia z Unii Europejskiej. Warto, żeby to do nas wszystkich dotarło – powiedział Donald Tusk w Gołdapi.

– Prof. Piotrowski na opinię, którego powoływała się Marszałek Witek ws. reasumpcji niedawnego głosowania oświadczył, że „jest to oczywiste nadużycie”.
Ta Marszałek Witek, Kaczyński i ten cały PiS wydają się być „oczywistym nadużyciem” – stwierdził poseł Marcin Kierwiński, poseł KO.

– Kłamstwo marszałek Witek ws. rzekomych konsultacji z prawnikami jeszcze bardziej obnaża bezprawie, którego się dopuściła. Na Konwencie Seniorów nie było mowy o zewnętrznych opiniach. Jedyną opinią, którą się tego dnia kierowała, była ta wydana przez prezesa Kaczyńskiego – M. Kidawa-Błońska, posłanka PO.

– Hańba. Sejm zdecydował o odroczeniu obrad do 2 września, a Marszałek nie ma prawa zmieniać decyzji Sejmu. Głosowanie reasumpcji jest bezprawne! – Krystyna Szumilas, posłanka PO.

– Pamiętacie hasło marszałek Witek „Trzeba anulować, bo przegramy”? Właśnie mamy kolejną osłonę – marszałek wmawia członkom konwentu seniorów, że, z uwagi na jej nieprecyzyjną wypowiedź, posłowie nie wiedzieli, do kiedy odraczają obrady. I dlatego chce głosować reasumpcję. Żenada – Borys Budka, poseł PO.

Przypominamy, że PiS już tysiące razy złamał obowiązujące prawa, Konstytucję, itp.

Czarzasty: Będzie jeden kandydat opozycji na marszałka Sejmu. Jest data spotkania w tej sprawie

– Z liderami KO, PSL i Polski 2050 ustaliliśmy, że będzie jeden kandydat opozycji na marszałka Sejmu i we wtorek podejmiemy rozmowę na temat nazwisk – poinformował lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Opozycja szykuje wniosek o odwołanie marszałek Elżbiety Witek po wydarzeniach, jakie miały miejsce w środę.

Koalicja Obywatelska i Lewica zapowiedziały w środę złożenie wniosków o odwołanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek w związku z zarządzeniem przez nią reasumpcji przegranego wcześniej przez PiS głosowania nad odroczeniem obrad izby do 2 września. Wniosek o reasumpcję poparł m.in. Paweł Kukiz i dwóch innych posłów koła Kukiz’15, którzy twierdzą, że wcześniej pomylili się, głosując za przerwaniem posiedzenia Sejmu.

W nocy ze środy na czwartek liderzy ugrupowań opozycyjnych – KO, Lewicy, PSL oraz Polski 2050 – podjęli rozmowy o tym, by złożyć wspólny wniosek o odwołanie Witek. Jak przekazał PAP Czarzasty, „ustalone zostało, że będzie jeden kandydat opozycji i że we wtorek podejmiemy rozmowę na temat nazwisk”.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button