RÓŻNOŚCI

Szwecja przewodzi w UE. Cztery priorytety prezydencji

Unia Europejska

Szwecja przejęła prezydencję w Unii Europejskiej.

1 stycznia 2023 r. Szwecja przejęła od Czech prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Bezpieczeństwo, konkurencyjność, transformacja ekologiczna i energetyczna, wartości demokratyczne i praworządność – to priorytety prezydencji na najbliższe półrocze.

W pierwszej połowie roku Szwecja będzie przewodzić pracom w Radzie UE i reprezentować wszystkie 27 państw członkowskich w negocjacjach z innymi instytucjami UE. Szwedzka prezydencja będzie przewodniczyć około 2000 posiedzeń w Brukseli i Luksemburgu, a około 150 nieformalnych spotkań odbędzie się w różnych miejscach w całej Szwecji.

„Szwecja przejmuje prezydencję w momencie, gdy Unia Europejska stoi przed bezprecedensowymi wyzwaniami. Bardziej ekologiczna, bezpieczniejsza i bardziej wolna Europa to podstawa naszych priorytetów” – powiedział 14 grudnia premier Ulf Kristersson, przedstawiając Riksdagowi priorytety szwedzkiej prezydencji.

Cztery priorytety prezydencji

Prezydencja będzie posuwać naprzód prace w Radzie w oparciu o cztery priorytety:

  • Bezpieczeństwo – jedność
  • Konkurencyjność
  • Zielona transformacja i transformacja energetyczna
  • Wartości demokratyczne i rządy prawa – nasz fundament

Szwecja sprawuje prezydencję po raz trzeci

Prezydencja Rady zmienia się co sześć miesięcy. Szwecja sprawuje prezydencję od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. Szwecja sprawuje prezydencję po raz trzeci, po czym przejmie ją Hiszpania.

Program Trio

Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej zmienia się co sześć miesięcy pomiędzy państwami członkowskimi UE. Państwa członkowskie sprawujące prezydencję ściśle ze sobą współpracują w trzyosobowych grupach, zwanych „triami”. Trio wspólnie przygotowuje ogólny program dla wszystkich trzech prezydencji, zwany programem 18-miesięcznym lub Programem Trio. Szwecja będzie sprawować prezydencję w pierwszej połowie 2023 roku i jest częścią trio obejmującego Francję i Czechy.

Szwedzka prezydencja w Radzie UE

Szwecja będzie sprawować prezydencję w Radzie UE w pierwszej połowie 2023 r. Szwecja będzie przewodniczyć około 2000 formalnych posiedzeń w Brukseli i Luksemburgu. W tym czasie szwedzcy ministrowie będą przewodniczyć około 35 formalnym posiedzeniom Rady, a ponad 200 szwedzkich urzędników będzie kierować różnymi grupami roboczymi, w ramach których propozycje są negocjowane, zanim zostaną rozpatrzone na szczeblu ministerialnym.

W różnych miejscach w Szwecji odbędzie się około 150 nieformalnych spotkań. Lokalizacje zostały wybrane na podstawie lokalnych powiązań z tematem każdego spotkania. Większość spotkań, w tym nieformalne spotkania ministerialne, odbędzie się w Arlandastad pod Sztokholmem.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button