POLSKAŚWIAT

Szef MSZ Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną skierowaną do Niemiec ws. reparacji wojennych

II wojna światowa

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau parafował notę dyplomatyczną skierowaną do MSZ Republiki Federalnej Niemiec ws. reparacji wojennych.

– Parafowana dziś przeze mnie nota, skierowana do niemieckiego MSZ, to wyraz dążenia do kompleksowego uregulowania kwestii następstw niemieckiej agresji i okupacji czasów II wojny światowej – powiedział polski szef MSZ.

Notatka dotyczy spraw związanych ze stratami poniesionymi przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej w latach 1939-1945.

Szef MSZ Zbigniew Rau (fot. MSZ)

– Takie uregulowanie pozwoli oprzeć relacje polsko-niemieckie na sprawiedliwości i prawdzie, doprowadzi do zamknięcia bolesnych rozdziałów w przeszłości oraz zapewni dalszy rozwój stosunków dwustronnych w duchu dobrego sąsiedztwa i przyjaznej współpracy – dodał szef polskiego MSZ.

Odszkodowania Niemcy mieliby uregulować m.in. za materialne i niematerialne szkody wyrządzone państwu polskiemu, zrekompensowanie ofiarom okupacji i członkom ich rodzin wyrządzonych im szkód czy rozwiązania dot. kwestii zagrabionych polskich dóbr kultury i archiwaliów.

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Kwotę strat wyceniono na ponad 6 bilionów 220 miliardów złotych.

We wtorek minister Zbigniew Rau spotka się z minister spraw zagranicznych RFN Annaleną Baerbock.

Podczas rozmów poruszone zostaną najpilniejsze kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym fikcyjnych referendów przeprowadzonych w ostatnich dniach w czterech regionach Ukrainy tymczasowo okupowanych przez Federację Rosyjską. Ponadto, Szefowie Dyplomacji Polski i Niemiec omówią konsekwencje dalszej eskalacji wojny za wschodnią granicą Polski i Unii Europejskiej oraz dalsze wsparcie dla Kijowa.

Będzie to już trzecie spotkanie ministra Raua z minister Baerbock w ostatnich 10 miesiącach, co dobitnie świadczy o istocie dialogu polsko-niemieckiego nie tylko w dziedzinie relacji dwustronnych, ale także we współpracy na arenie międzynarodowej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button