POLITYKAŚWIAT

Szczyt Przyjaciół Spójności w Portugalii. Morawiecki: walczymy o przyszły budżet UE

Grupa Przyjaciół Spójności

Grupa Przyjaciół Spójności zaprezentowała wspólne stanowisko wobec kształtu przyszłego budżetu UE.

Podczas rozmów przedstawiciele państw wchodzących w skład nieformalnej grupy Przyjaciół Spójności omówili zasadnicze kwestie dotyczące budżetu wieloletniego UE na lata 2021-2027, w tym postulowaną wielkość budżetu i priorytety poszczególnych państw.

W trakcie spotkania Mateusz Morawiecki przedstawił stanowisko Polski ze szczególnym uwzględnieniem m.in. wielkości alokacji polityki spójności i rolnej, postulatu wysokiego transferu między funduszami polityki spójności oraz ochrony alokacji polityki spójności i WPR w kontekście nowych funduszy, jak Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

„W wielu dyskusjach, które tutaj miały miejsce podkreślaliśmy, jak ważna jest jedność. To dobry znak przed zbliżającymi się negocjacjami dotyczącymi budżetu UE” – podkreślał premier. Zaznaczył też, że „na szczycie Rady Europejskiej dot. unijnego budżetu na lata 2021-27 Polska będzie przeciwstawiać się wzrostowi wydatków na biurokrację brukselską”.

Efektem szczytu jest wspólna deklaracja państw-przyjaciół spójności, która stanowi podsumowanie uzgodnień ze spotkania i stanowi przeciwwagę dla koordynacji państw płatników netto do unijnego budżetu.

Szef polskiego rządu spotkał się także z premierem Portugalii Antonio Costą. Przedmiotem rozmów były m.in. stosunki dwustronne oraz kluczowe kwestie z zakresu agendy europejskiej. Szefowie rządów omówili także wyzwania dotyczące europejskiej polityki sąsiedztwa i polityki wschodniej UE. Premierzy zgodzili się także co do konieczności zapobiegania lukom podatkowym i ograniczenia funkcjonowania rajów podatkowych.

Premier Portugalii przyjął zaproszenie do odwiedzenia Polski. Wizyta odbędzie się prawdopodobnie w maju b.r.

Nieformalna Grupa Przyjaciół Spójności rozpoczęła działalność podczas negocjacji poprzednich dwóch perspektyw finansowych UE. Należy do niej 17 państw członkowskich UE. Przyjaciele Spójności wskazują na znaczenie unijnej polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej jako sprawdzonych instrumentów finansowych o dużej europejskiej wartości dodanej. Postulują utrzymanie środków na spójność na poziomie porównywalnym do obecnego, zawartego w budżecie UE na lata 2014-2020.

Poprzedni Szczyt Przyjaciół Spójności miał miejsce 5 listopada 2019 r. w Pradze.

Do Grupy Przyjaciół Spójności należą wszystkie kraje przyjęte do UE także po roku 2004, tj. Litwa. Łotwa, Estonia, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Cypr, Malta, Słowenia, Chorwacja, Grecja, Hiszpania, Portugalia oraz Włochy.
(KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button