INNE

Warszawa. Brzeziński Najlepszym Sportowcem 2019 Roku! Pozostali laureaci

Jubileuszowy XX Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Warszawy 2019 roku

Jubileuszowy XX Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Warszawy 2019 roku za nami.

Podczas gali poznaliśmy laureatów i nagrodziliśmy wybitnych zawodników reprezentujących stolicę. Tytuł Najlepszego Sportowca Roku trafił do mistrza wiosła – Marcina Brzezińskiego.

– Warszawa po raz dwudziesty wybrała swoich najlepszych sportowców i trenerów. Dwadzieścia lat to godny jubileusz. Zawdzięczamy go Wam – wspaniałym mistrzom sportu. To Wasze sukcesy pozwoliły mieszkańcom Warszawy przeżywać w ubiegłym roku niezapomniane chwile dumy, radości i wzruszenia. Pokazaliście na wielu sportowych arenach swoją siłę, hart ducha i mistrzostwo. Wasze triumfy są sukcesami całej Warszawy. Dziękujemy Wam za emocje, zwycięstwa, ale przede wszystkim za naukę wiary we własne siły, wytrwałości i przekonania, że ciężka praca, wieńcząca mądrze nakreślone cele, daje fantastyczne efekty – mówiła podczas XX Gali Mistrzów Sportu Warszawy Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Znamy laureatów!

Tytuł Najlepszego Sportowca Roku trafił do Marcina Brzezińskiego, reprezentującego Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie. W sporcie warto być cierpliwym. Marcin Brzeziński, podobnie jak jego koledzy z czwórki bez sternika (Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda i Michał Szpakowski), pływał długo w ósemce. Były finały olimpijskie, brązowy medal mistrzostw świata, trzy mistrzostwa Europy. Ale dopiero, gdy wsiedli do łódki we czterech, zostali mistrzami świata – działo się to w Linzu. Wcześniej w Lucernie zajęli drugie miejsce w mistrzostwach Europy. Mają kwalifikację olimpijską, więc w Tokio cel będzie oczywisty.

Kapituła Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy (fot. Radek Zawadzki/UMW)

O pierwszym i o kolejnych miejscach w kategorii Najlepszy Sportowiec Roku zadecydowała Kapituła Plebiscytu. Na jej czele stoi Tomasz Majewski, a w podejmowaniu decyzji pomagali mu Dorota Idzi, Otylia Jędrzejczak, Robert Korzeniowski, Erwina Ryś-Ferens, Teresa Sukniewicz-Kleiber, Ryszard Szurkowski oraz Andrzej Supron. Werdyktem Kapituły kolejne miejsca zajęli:

2. miejsce – Agnieszka Kobus-Zawojska – wioślarstwo – AZS AWF Warszawa,
3. miejsce – Szymon Pośnik i Dominik Czaja – wioślarstwo – AZS AWF Warszawa,
4. miejsce – Magdalena Piekarska-Twardochel – szermierka –  AZS AWF Warszawa,
5. miejsce – Marcin Rudawski – żeglarstwo – MKS Dwójka Warszawa,
6. miejsce – Marcin Krukowski – lekkoatletyka – KS „Warszawianka” Warszawa,
7. miejsce – Maciej Mazur – karate shinkyokushin – Bielański Klub Kyokushin Karate,
8. miejsce – Mateusz Mróz – taekwon-do ITF – Taewo Klub Wschodnich Sportów Walki,
9. miejsce – Michał Luto – sumo sportowe – UKS Niedźwiadek,
10. miejsce – Iga Świątek – tenis ziemny – Legia Warszawa Sekcja Tenisa.

Katarzyna Marszał – gwiazda tenisa stołowego zwyciężyła w kategorii Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Roku. Mistrzyni świata w singlu oraz mistrzyni paraolimpijska w drużynie. W czasach szkolnych grała w futbol, szczypiorniaka, siatkówkę, hokeja na trawie i pływała. Była też lekkoatletką. Wszystko to w trójkącie: rodzinne Łyszkowice – Skierniewice – Brzeziny.  Wyczynowo pozostała przy ping-pongu, z wielką korzyścią dla reprezentacji Polski. Na wrześniowych mistrzostwach Europy w Helsingborgu zdobyła złoty medal drużynowo w parze z Dajaną Jastrzębską.

Trenerem Roku został Adam Skwarski – członek zarządu i koordynator sekcji wioślarskiej w klubie AZS-AWF Warszawa. Na stanowisku od 2003 roku. Wcześniej pracował z reprezentacjami Polski i Portugalii. Był szefem wyszkolenia w PZTW oraz jego sekretarzem generalnym. Człowiek, dzięki któremu bielański klub jest jedną z wioślarskich potęg.

Tytułem Sportowej Osobowości Roku została nagrodzona Joanna Pajkowska – rodowita warszawianka, którą pasja wywiodła na szerokie oceany. Pierwsza Polka, która samotnie i bez zawijania do portu opłynęła świat pod żaglami. Podróżowała na 40-stopowym jachcie „Fanfan”. Zaczęła 23 września 2018 roku w Plymouth, by po 216 dniach na morzu wrócić bezpiecznie w to samo miejsce. Taki wyczyn to perła w koronie osiągnięć żeglarza.

Wybiegaj Krew i Szpik na PGE Narodowym został laureatem w kategorii Sportowa Impreza Roku. Nie chodzi o rywalizację, życiówki, podium czy nagrody. Celem biegu jest uświadomienie, jak ważną rolę we współczesnym świecie odgrywają krew i szpik. Poprzez happening biegowy i rodzinny organizatorzy zwracają uwagę na poważny problem, że krwi nie da się wyprodukować. W imprezie uczestniczyło ponad 1200 osób. Według danych Narodowego Centrum Krwi w ciągu tygodnia poprzedzającego bieg wzrosła ilość oddawanej krwi o 17 % w skali kraju.

Nagroda w kategorii Sportowa Drużyna Klubowa Roku powędrowała do piłkarskiej Legii Warszawa. Drużyna Legii założona w 1916 roku to najpopularniejszy klub sportowy w Polsce, wicemistrz Polski Ekstraklasy w sezonie 2018/2019. Klub jest liderem tabeli wszech czasów polskiej Ekstraklasy oraz jedyną drużyną piłkarską w Polsce, która po II wojnie światowej nigdy nie spadła z najwyższej klasy rozgrywkowej.

Najpopularniejszym Sportowcem Roku został Maciej Mazur – pierwszy Polak, który wszedł do finału mistrzostw świata w karate kontaktowym i zdobył srebrny medal. W Osace stoczył siedem pojedynków. Pokonał między innymi mistrza świata w kategorii do 80 kg – Japończyka Shotę Maedę. W finale nie dał rady mistrzowi w kategorii open – Japończykowi Yuji Shimamoto. Pochodzi z Kielc, ale od lat związany jest z klubem z Bielan. Miłość do karate wpoił mu ojciec – Mariusz, założyciel klubu. Maciej Mazur zaczynał w wieku pięciu lat. Po dwudziestu czterech latach treningu doszedł na szczyt.

Po raz kolejny przyznano także wyróżnienia, zainicjowane przez partnerów Plebiscytu. Laureatem tytułu Nadzieja Olimpijska została Agnieszka Kobus-Zawojska – wioślarka, zawodniczka AZS AWF Warszawa.

Radosław Kawęcki – finalista Igrzysk Olimpijskich (4 miejsce) w Londynie, trzykrotny Mistrz Świata oraz ośmiokrotny Mistrz Europy w pływaniu oraz Klub Sportowy Four Kings Warszawa, jeden z najstarszych, największy i najbardziej utytułowany klub rugby w Polsce to dwójka laureatów uhonorowanych nagrodą „Woda bez barier”.